Forbes Israel Logo

"בדרך למהפך בטיפול בגידולים סרטניים"

CAPS Medical מפתחת טכנולוגיה זעיר פולשנית לטיפול סלקטיבי בגידולים סרטניים. כעת, הטכנולוגיה הייחודית בדרך להפוך לפריצת דרך רפואית גלובלית בטיפול בסרטן
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

BrandVoice

CAPS Medical פיתחה פתרון זעיר פולשני וסלקטיבי לטיפול במגוון רחב של גידולים סרטניים המתפתחים באיברים פנימיים. החברה החלה את דרכה במסגרת חממתMEDX Xelerator הפועלת בשיתוף עם הרשות לחדשנות. קפס מדיקל, שהוקמה בשותפות עם קבוצת מדקס ובוסטון סיינטיפיק, הצליחה לפתח לראשונה טיפול אנדוסקופי שמסוגל לשמר את הרקמה הבריאה מסביב לגידול. החברה משלימה בימים אלה סבב גיוס ראשון שישמש להרחבת הפיתוח ובחינה של הטכנולוגיה בניסוים קליניים. הראל גדות, יו"ר ומנכ"ל קבוצת מדקס, מונה ליו"ר קפס מדיקל.

הטיפול הייחודי שפיתחה קפס מדיקל מבוסס על שימוש בפלזמה לא טרמית – גז מיונן בטמפרטורת החדר – שמסוגל להרוג תאים סרטניים ובה בעת מעודד את המערכת החיסונית לתקוף את הגידול ללא גרימת נזק לרקמה בריאה.

ד"ר יקי כהן ואילן אוצ'יטל | צילום: קפס מדיקל

"השאיפה בטיפול בסרטן היא מקסום הפגיעה בגידול תוך מזעור הנזק לרקמה הבריאה", מסביר אילן אוצ'יטל, מנכ"ל החברה. "הפלזמה מאפשרת לעשות בדיוק את זה. עם זאת, באמצעים הקיימים היום, לא הכל מושלם. יצירת פלזמה לא טרמית דורשת אנרגיה רבה, והמערכות הקיימות הן גדולות ממדים ומתאימות רק לטיפול חיצוני, או בניתוחים פתוחים ופולשניים שאינם מאפשרים להגיע לגידולים נקודתית. הטכנולוגיה שלנו מאפשרת לראשונה לבצע טיפול באמצעות פלזמה לא טרמית בתוך הגוף".

לדברי אוצ'יטל, קפס מדיקל היא חלוצה בשימוש בפלזמה לא טרמית באמצעות מוליך בעל קוטר קטן, שמאפשר גישה לגידולים סרטניים באמצעים זעיר פולשניים. "המערכת מיועדת לטיפול במגוון רחב של גידולים סרטניים", מסביר אוצ'יטל. "החדשנות שלנו היא ביכולת לייצר פלזמה לא טרמית בקצהו של מוליך ארוך בקוטר מילימטרים בודדים, שיודע להגיע לגידול כמעט בכל מקום בגוף בהליך זעיר פולשני".

ההתוויה הראשונה בה צפויה החברה לטפל היא סרטן שטחי של שלפוחית השתן, ממנו סובלים יותר מחצי מיליון חולים בארצות הברית בלבד. סרטן זה מאופיין בשיעור הישנות גבוה. בכוונת החברה להרחיב את השימוש לאינדיקציות נוספות, כמו סרטן ריאות, כבד, וושט וסוגי סרטן נוספים, ובימים אלה היא נערכת לביצוע ניסוי ראשון בבני אדם.

פריצת דרך

אוצ'יטל, מומחה לפיתוח ומסחור של טכנולוגיות חדשות, החל את דרכו המקצועית ביחידה טכנולוגית עילית של חיל המודיעין. לפני הקמת קפס מילא אוצ'יטל תפקידי ניהול בכירים בתעשיית המכשור הרפואי.

בבסיס החברה עומדת טכנולוגיה שפיתחו ד"ר יקי כהן מבית החולים רמב"ם והמעבדה בראשותו של פרופ' יעקב קרסיק בטכניון. ד"ר כהן, רופא בכיר ברמב"ם, מתמחה בהפרעות קול ובליעה ובניתוחים במיתרי הקול להסרה של תהליכים גידוליים. ברמב"ם מתמקדת עבודתו בניתוחי לייזר בסרטן הגרון. לצד הפעילות היזמית והרפואית בבית החולים רמב"ם,  מנהל ד"ר כהן את המרכז להפרעות הקול והבליעה תל אביב, ברחוב הברזל ברמת החייל. בזכות מובילותו המקצועית בתחום מיתרי הקול, הוא משמש גם כרופאם האישי של רבים מזמרי ושחקני ישראל.

בשנת 2016 בנה ד"ר כהן מודל לטיפול בסרטן הגרון. לאחר שעכברי המעבדה לא שרדו את הטיפולים שנערכו בשיטות המקובלות, החיפוש אחר טכנולוגיה חדשה לריפוי סרטן הובילה אותו אל הפלזמה. "יתרונה הגדול של פלזמה לא טרמית היא יכולתה לשמר את הרקמה הבריאה תוך הריגת הסרטן באופן סלקטיבי", מסביר ד"ר כהן, המכהן כיום כדירקטור בחברת קפס, שקיבלה את הזיכיון הבלעדי לטכנולוגיה.

"כמו בכל סטארט-אפ, התהליך היה רווי אתגרים, כשהחזון שעמד לנגד עיננו היה להגיע לפריצת דרך רפואית גלובלית", מציין ד"ר כהן. "עבור רופאים, שרגילים להרגיש בטוחים במגרש הביתי, הפיכת רעיון למוצר והשילוב בין חדשנות מדעית לתהליכים עסקיים היה מורכב ומרתק. שיתוף הפעולה ביני לבין מנכ"ל קפס אילן אוצ'יטל הביא להקמת חברה שעומדת בעקביות באבני הדרך שהגדירה לעצמה והיא בעלת פוטנציאל גבוה לביצוע מהפך בדרך שבה מטפלים היום בגידולים סרטניים".

BrandVoice הוא מותג התוכן השיווקי של פורבס

שיתוף
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא