Sans-serif

Aa

Serif

Aa

Font size

+ -

Line height

+ -
Light
Dark
Sepia

כאן הכל מתחיל: הכירו את היחידה להפריה חוץ גופית במרכז הרפואי שמיר

מצוינות טיפולית, טכנולוגיות מתקדמות וגם אמפתיה – אלה המרכיבים שהופכים את היחידה להפריה חוץ גופית במרכז הרפואי שמיר (אסף הרופא) למובילה בתחומה
BrandVoice, אסף הרופא

BrandVoice

“פעם היה מקובל שנשים מתחתנות בגיל 18 ויולדות עד גיל 30. היום, רק אחרי גיל 30, הן מתחילות לחשוב על ילדים. אני תמיד אומר ‘השחלה עוד לא שמעה על זה'”, מספר פרופ’ אריאל הורביץ (60), מנהל היחידה להפריה חוץ גופית – IVF, במרכז הרפואי שמיר (אסף הרופא).

בין שלל הסיפורים המרגשים שנתקל בהם, הוא בוחר לשתף סיפור על בת 42, שהיתה בחו”ל תקופה ממושכת ו”מעגלי החיים שלה דחו את הכניסה להריון”, כהגדרתו. “בגיל כזה”, מוסיף פרופ’ הורוביץ, “הרבה לא יכנסו להריון, אך היא הגיעה לכאן לכמה מחזורי טיפול ונכנסה להריון. שנתיים לאחר מכן, בגיל 44, היא באה אליי ואמרה שהיא רוצה עוד ילד. הזהרתי אותה שבגיל 45 כבר ממליצים שלא לערוך טיפולי פוריות, אבל היא התעקשה לסיים אותם עוד לפני. היא הגיבה היטב לטיפולים, וביום הולדתה ה־45 היא קיבלה תשובה חיובית ואחר כך ילדה. היום יש לה שני ילדים קטנים וחמודים”.

פרופ’ אריאל הורביץ. צילום: עידן גרוס

“מקרים כאלה נותנים לך סיפוק וכוח בעבודה”, הוא מסביר. אך סיפורים כאלה לא נדירים ביחידה להפריה חוץ גופית, שם מתבצעים מעל אלף מחזורי טיפול בשנה. “תחום טיפולי הפוריות עבר מהפכה ב־40 השנים האחרונות, מאז לידת התינוקת הראשונה בהפריה חוץ גופית, לואיז בראון ב־1978. כניסת טכנולוגיה זו אפשרה התפתחות של טיפולי פוריות מגוונים ומתקדמים, כגון פונדקאות, תרומת ביצית, הקפאת ביציות ועוד, אשר מביאות מזור לזוגות שהיו עקרים עד כה”.

השירות והאמפתיה

כשאנחנו שואלים את פרופ’ הורביץ מה מייחד את היחידה להפריה חוץ גופית של המרכז הרפואי שמיר, הוא מיד מדגיש את השירות והאמפתיה. לדבריו, מי שמגיעים לטיפולים ביחידה הם זוגות שחווים הרבה תסכול, אנשים צעירים שבשיא הפריחה והקריירה שלהם נזקקים לשירות רפואי.

“לכן, אני חושב שהחזון שלנו הוא גם להיות מצוינים באיכות הטיפול, אך גם בתחום השירות. אנחנו מאוד זמינים ושירותיים, וגם אם צריך להגיד דברים לא נעימים – הדרך להגיד אותם והתקשורת הם מאוד חשובים”.

ולצד השירות הייחודי, מתגאים ביחידה בכך שהיא בולטת מבין היחידות הציבוריות האחרות במגוון הטיפולים שהיא מציעה, כולל תרומות הביציות מתורמות ישראליות וביציות של תורמות מחו”ל, ומענה רחב בתחום הגנטיקה: ניתן לדגום עוברים של הורים נשאים של מחלות גנטיות עוד בטרם החל ההריון ולאבחן את הסיכוי להריון ולידה של צאצאים בריאים.

במסגרת היחידה להפריה חוץ גופית במרכז הרפואי שמיר פועל גם בנק זרע, ומבצעים גם הבשלת ביציות חוץ גופיות (IVM). אחד מפרויקטי הדגל של היחידה, מתבצע בשיתוף פרופ’ פיטר שליגל מארה”ב. מדובר בזוגות שלא מצליחים להיכנס להריון בעקבות בעיות זרע קשות אצל הגבר. פרופ’ שליגל מגיע כמה פעמים בשנה לבצע ניתוח מיקרוכירורגי מתקדם בכדי לנסות ולמצוא זרע באשך.

כוחה של המעבדה

“מעבדת IVF היא חלק מאוד מרכזי בטיפולי הפריה”, אומר פרופ’ הורביץ. “כל הטיפול בביציות, ביצירת העוברים, הדגימה של העוברים לגנטיקה, יצירת ההפריה על ידי הזרקת זרע, הקפאת הביציות, הקפאת העוברים – כל אלה הן מיומנויות מאוד חשובות להצלחת תהליך ההפריה החוץ גופית. יש לנו מעבדה מאוד חזקה עם אמבריולוגיות מנוסות וותיקות”.

במרכז הרפואי שמיר פועלים גם לקידום המחקר, ומקדמים גם מחקר לטיפול בנשים עם אי־ספיקה שחלתית מוקדמת. “אלה נשים שבגיל צעיר לא יכולות להיכנס להריון, ואנחנו מבצעים ניתוח שעושה אקטיבציה של השחלה. ניתוח שבוצע אצלנו בהצלחה הביא ללידה מוצלחת, הראשונה בישראל במקרים מהסוג הזה”, מסביר פרופ’ הורביץ.

בארץ פועלות היום 25 יחידות להפריה חוץ גופית, מה שהופך את התחרות לקשה אך מדרבנת. עשרת הרופאים שעובדים ביחידה מתמחים ברפואת פריון – תת־התמחות בתחום הגינקולוגיה. “זהו צוות רציני ומוביל בתחום”, מעיד פרופ’ הורביץ, ולא שוכח לציין גם את האחיות והצוות הסיעודי שבלעדיהם לא ניתן להוביל.


“מובילים בזכות הצוות המקצועי והטכנולוגיות החדשניות”

היחידה לצנתורי מוח והיחידה הנוירוכירורגית במרכז הרפואי שמיר (אסף הרופא) מבצעות כל טיפול שקיים בתחום, באמצעות המכשור המתקדם ביותר וצוותים מקצועיים ובעלי ניסיון רב שמעניקים למטופל טיפול מולטי־דיסציפלינרי • כך, הפכו היחידות למרכז ארצי בתחום צנתורי מוח ונוירוכירורגיה גם עבור בתי חולים אחרים

היחידה הנוירוכירורגית במרכז הרפואי שמיר, בהובלת ד”ר אמיל מרגולין, נחשבת למרכז מצוינות בתחום מחלות וגידולי מוח ובסיס הגולגולת. הניתוחים מתבצעים בגישות מיקרוסקופיות ואנדוסקופיות, בשיתוף מחלקת אף־אוזן־גרון. בנוסף, ביחידה מבצעים ניתוחי כריתה של גידולי יותרת המוח ובסיס הגולגולת, ניתוחי עצב טריגמינלי להפחתת כאבים והתכווצויות בפנים הנובעים מהפרעה עצבית, ומבצעים את כל סוגי הביופסיות.

“לאחרונה התחלנו בטיפול ניתוחי במומים של כלי דם במוח ובמפרצות (AVM). אנו מטפלים במפרצות גם לאחר דימום וגם באופן אלקטיבי”, מסביר ד”ר מרגולין. “דימום בעקבות מפרצת זהו מצב קשה, מורכב ולפעמים קטלני, אשר דורש טיפול משותף של מספר רופאים מומחים – נוירוכירורגים, מצנתרי מוח ורופאי טיפול נמרץ, והוא מתבצע באחת משתי גישות הטיפול הקיימות כיום: צינתורית או ניתוחית (קליפינג). אנחנו מבצעים אותו ביחידה בהצלחה רבה, בשילוב עם המכשור הרפואי הטוב ביותר”.

מימין: ד”ר שני קלמנוביץ’, ד”ר רונן לויטה וד”ר אמיל מרגולין. צילום: עידן גרוס

היחידה לצנתורי מוח במרכז הרפואי שמיר, בניהולו של ד״ר רונן לויטה, מחזיקה בטכנולוגיות ובמכשור הרפואי המתקדם בעולם. היא מספקת מענה לכל מקרי הפתולוגיות כגון שבץ מוחי ומפרצות, וכן מציעה טיפול ייחודי לאיתור ומניעה של אירוע מוחי באמצעות החדרת סטנטים לעורקי התרדמה בצוואר המונעים התפתחות של אירוע מוחי משמעותי ואת הצורך בניתוח.

״פעילות היחידה היא רוחבית ומולטי־דיסציפלינרית. במסגרת הצנתור אנחנו נותנים שירות גם למחלקות אחרות בבית החולים, כמו עיניים ואף־אוזן־גרון״, מסביר ד״ר לויטה.

הבולטות של יחידת צנתורי המוח במרכז הרפואי שמיר באה לידי ביטוי בכמה מאפיינים מרכזיים: הראשון, כח אדם – הצוות הוכשר במרכזים הרפואיים המובילים בעולם וצבר ניסיון רב בתחום הצנתורים, הרנטגן והסיעוד; השני, מכשור וציוד רפואי – ביחידה נעשה שימוש במכשיר הצנתור המתקדם ביותר בעולם, מבית סימנס, ובציוד החדיש ביותר הקיים כיום; השלישי, יכולת לבצע טיפולים אינטר־דיסציפלינרים ומולטי־דיסציפלינרים שכוללים טיפול בשבץ, מפרצות, מומים של כלי הדם במוח ובצוואר, לחץ תוך גולגלתי מוגבר ועוד; והרביעי, היחידה מהווה חלק ממערכת כוללת של בית החולים שמתחילה בחדר המיון, ועוברת דרך מחלקות הדימות, טיפול נמרץ והרדמה – לכולן יכולות נוירו מתקדמות ומובילות המאפשרות ביצוע מגוון טיפולים בתחום צנתור המוח. לדברי ד״ר לויטה, הממשק עם החולים מתחיל במיון, עובר בחדר הצנתורים ונמשך גם לאחר מכן באשפוז המיידי ובמעקב ארוך משך. “חלק מהחולים זקוקים לטיפול פולשני כדי למנוע את האירוע הבא. כלומר, ליווי החולים הוא גם בשלב האקוטי וגם בשלב הכרוני. כך, למשל, הטיפול במפרצת יכול לכלול הליך מיידי ובהמשך, לאחר ההתאוששות, טיפול נוסף״.

״מטרתנו״, אומר ד״ר לויטה, ״היא לטפל בתחלואה ההיפר־אקוטית וגם למנוע אירועים חוזרים. הדבר נעשה תוך ליווי צמוד של המטופל ומשפחתו”.

“אין פעולה וסקולרית תוך גולגלתית שלא ניתן לבצע אצלנו”, אומרת ד”ר שני קלמנוביץ, רופאה בכירה ביחידה. “אנו משמשים כמרכז עבור בתי חולים פריפריאליים אשר מפנים אלינו חולים”.

ד”ר קלמנוביץ מציינת כי ביחידה מבוצעים טיפולים ייחודיים כגון אמבוליזציה במקרים של דימום סאב־דורלי שחוזר על עצמו. “פעולות אלו מונעות בחלק מהמקרים ניתוחי ראש חוזרים”.

״עבודתנו כמצנתרי מוח היא שליחות”, מסכם ד”ר לויטה. “אנו זמינים עבור המטופלים ומשפחותיהם בכל עת”.


חדשנות ואכפתיות לאדם

המכון האונקולוגי במרכז הרפואי שמיר מעניק מענה לכל סוגי הסרטן באמצעות כל סוגי הטיפולים הקיימים היום: אימונותרפיים, כימותרפיים וביולוגיים • “אנחנו מעניקים טיפול מקצועי ומסור, באווירה משפחתית וחומלת”, אומרת ד”ר רעיה ליבוביץ’, מנהלת המכון

במשך עשורים רבים מהוות המחלות הממאירות גורם התמותה המוביל בקרב בני האדם – כמעט בכל קבוצת גיל שהיא. מספר המתים המצרפי ממחלות לב, סוכרת ומחלות כלי דם במוח למשל – גורמי התמותה המובילים אחרי הסרטן – שווה כמעט למספר הנפטרים ממחלות הסרטן לבדן. במכון האונקולוגי במרכז הרפואי שמיר מכירים את הסטטיסטיקה הזו היטב מן הסתם וחווים זאת מקרוב יום אחר יום. שם לא נפסקת לרגע המלחמה הארוכה והמתישה ב”אם כל המחלות”, גם בתקופות שבהן תשומת הלב הציבורית והתקשורתית מופנית למחלות אחרות, קטלניות הרבה פחות מאלו הממאירות.

“אנחנו עובדים באופן רצוף, נותנים מענה לכל סוגי הסרטן הקיימים ויודעים לתת את כל סוגי הטיפולים הקיימים היום, אם אלו טיפולים אימונותרפיים, טיפולים כימותרפיים או טיפולים ביולוגיים”, מעידה ד”ר רעיה ליבוביץ’, העומדת בראש המכון האונקולוגי במרכז הרפואי.

ד”ר רעיה ליבוביץ’. צילום: עידן גרוס

המאבק המתמשך במחלה הקשה, אשר ממשיכה לגבות את חייהם של עשרות מיליוני בני אדם בכל העולם, מצריכה חשיבה מתקדמת ומשתנה, המתאימה את עצמה לעולם הרפואה של המאה ה־21. סוג כזה בדיוק של חשיבה חדשנית מאפיינת את הצוותים הרפואיים במרכז הרפואי שמיר ומיושמת גם בתחומי הטיפול של המכון האונקולוגי, על ידי יישום טכניקות טיפול ומחקר חדישות – כפי שמספרת ד”ר ליבוביץ’: “יש לנו טיפולים חדשניים באימונותרפיה, בלוטיציום – PSMA ובטיפולים ביולוגיים מתקדמים. בנוסף אנו עורכים מחקרים קליניים רבים, במסגרתם מציע המכון אפשרות להשתתפות בכל סוגי הגידולים”.

“הטיפולים האימונותרפיים הם טיפולים שמדליקים את מערכת החיסון כנגד הסרטן”, מסבירה ד”ר ליבוביץ’, “הם נועדו לבטל את העיכובים שתאי הסרטן מפעילים כנגד מערכת החיסון וכך בעצם לאפשר לה לפעול. היום הם משמשים כקו הראשון בטיפולי סרטן המלנומה והריאה ובעלי תפקיד משמעותי בטיפולים בסרטן הכליה והשלפוחית – תחומים שעדיין נלמדים במסגרת מחקרים קליניים”.

“טיפול חדשני נוסף אצלנו במכון האונקולוגי הוא טיפול בלוטיציום – PSMA, שניתן בשיתוף עם המכון לרפואה גרעינית. זהו טיפול רדיואקטיבי שמוזרק לגוף ומאתר תאי סרטן ערמונית בגוף, טיפול חדשני התוקף את מקורות הסרטן והגרורות מבלי לפגוע בתאים הבריאים – להבדיל מטיפולי הכימותרפיה הקיימים”, מדגישה ד”ר ליבוביץ’.

נוחות ואווירה מרגיעה

ד”ר ליבוביץ’ מונתה בנובמבר האחרון לעמוד בראש המכון האונקולוגי של המרכז הרפואי שמיר. היא בוגרת בית הספר לרפואה באוניברסיטת תל אביב (MD), בוגרת תואר שני מחקרי במכון ויצמן ובעלת דוקטורט מחקרי (PhD) מאוניברסיטת תל אביב. בתפקידה האחרון שימשה ד”ר ליבוביץ’ כמנהלת היחידה לגידולי המין והשתן בבית החולים שיבא וכמנהלת המרפאה לאונקו־גריאטריה (טיפולי סרטן בגיל המבוגר). היא בעלת ניסיון מחקרי רב ומשמשת כנציגה הישראלית באיגוד האונקו־גריאטרי הבינלאומי. לאחרונה אף נבחרה לייצג את ישראל בהרכב פאנל מומחים עולמי מוביל לקביעת מדיניות הטיפול בסרטן הערמונית.

המרכז הרפואי שמיר ממוקם באחת הריאות הירוקות של גוש דן במתחם צריפין סמוך לבאר יעקב. המיקום המיוחד מאפשר מצד אחד נגישות נוחה וזמינה לחלק גדול מהאוכלוסייה המתגוררת במטרופולין הגדול בישראל ומן הצד השני מספק אווירה פסטורלית ומרגיעה עבור המטופלים.

“המכון האונקולוגי נמצא במבנה מבודד במרכז בית החולים, ממש במרכזה של גבעה מוריקה”, מתארת ד”ר ליבוביץ’. “הוא מציע תכנית טיפול אישית מותאמת לכל חולה, עם דגש מיוחד לאוכלוסית המבוגרים מעל גיל 75, הלוקחת בחשבון את כלל השיקולים הייחודים הנדרשים לטיפול בקבוצת גיל זו”, היא מוסיפה.

“ממש בקרוב נתחיל תהליך מאסיבי של שדרוג המבנה וריענונו מחדש. במבנה המבודד שבו שוכן המכון היום נמצאות המרפאות והמתקנים בהם מוענקים הטיפולים המיוחדים שלנו, לרבות שירותים משלימים נוספים: פסיכולוגיים, תזונתיים, סוציאליים ואחרים. בנוסף, יש בבית החולים גם מחלקת אשפוז אונקולוגית ייעודית, הנותנת תמיכה באשפוז לכלל מטופלינו, בניהולו של ד”ר שמואל עובדיה, מהרופאים המוכרים והאהובים בכל איזור השפלה. כל זה זה מתכתב עם שלל הטיפולים והשירותים שאנו מעניקים לכל המטופלים שלנו, בכל קבוצות הגיל ומאפיין את המכון האונקולוגי בפרט ואת המרכז הרפואי שמיר בכלל – מקצועיות, מסירות, אכפתיות לאדם ולסביבה, באווירה משפחתית, תומכת וחומלת”, מסכמת ד”ר ליבוביץ’.


חטיבת הנשים העסוקה בישראל

מקצועיות, חדשנות ויחס אישי הם שהפכו את חדרי היולדות במרכז הרפואי שמיר (אסף הרופא) למקום אליו מגיעות נשים מכל רחבי הארץ בכדי ללדת • פרופ’ רוני מימון, מנהל חטיבת הנשים, מספר על שגרת העבודה במקום ששם את המטופלת במרכז ועל ההתמודדות עם נגיף הקורונה

חטיבת הנשים במרכז הרפואי שמיר התמקמה בשנים האחרונות בקדמת הבמה בכל הנוגע לטיפולים, לרמת המקצועיות והשירות שהיא מעניקה לנשים מרחבי הארץ ומיצבה עצמה כאחת מחטיבות הנשים המקצועיות בישראל ולבטח העסוקה שבהן. עם ממוצע של כ־9,000 לידות בשנה, עם יחידות מקצועיות במגוון התחומים – פריון ו־IVF, אנדוסקופיה גניקולוגית, נוירו-אורולוגיה ושיקום רצפת אגן, הריון בסיכון ומכון אולטרהסאונד שנימצא בתנופת הרחבה – מהווה החטיבה את חוד החנית של רפואת הנשים בישראל.

את חטיבת הנשים מנהל בשנתיים האחרונות פרופ’ רוני מימון, מומחה ברפואת נשים העוסק, בין היתר, גם בתחום בדיקות אולטרה סאונד במיילדות וגינקולוגיה, לרבות בדיקות פולשניות בהיריון. הוא מכהן גם כפרופסור קליני מן המניין באוניברסיטת תל אביב וחוקר מוביל בתחומי אולטראסאונד מילדותי, מחלות עובריות ואימהיות והריון מרובה עוברים. “אני רואה בתפקיד שלי כשליחות”, הוא מספר, “הצוות מרגיש כמשפחה מלוכדת אחת והתמיכה ההדדית, לצד האווירה הייחודית, מקרינים על המטופלות שלנו. כמות הנשים בהן אנו מטפלים במהלך היום יום והחיים שנוצרים ממש כאן, בין כתלי החטיבה, הם סימן לכך שחטיבת הנשים שלנו היא חטיבה פעילה ומובילה ולראייה, העלייה בכמות הלידות במרכז הרפואי שלנו ותנופת הבינוי הפוקדת אותנו בשנתיים האחרונות”.

פרופ’ רוני מימון. צילום: מרכז רפואי שמיר

ואכן, חטיבת הנשים, ומחלקות היולדות בפרט, זכו בשנתיים האחרונות לשדרוגים משמעותיים. כמרכז רפואי שחרט על דגלו עידוד קשר הורה־ילוד, נפתחה לפני כשנתיים מחלקת אפס הפרדה חדשה, הכוללת חדרים חדשים ונפרדים, המותאמים לאפס הפרדה ובהם ציוד חדיש. לצידה נפתח החודש מיון מיילדותי/גינקולוגי חדש, המחולק לשני מתחמים : מיון הנשים, אליו מגיעות נשים הסובלות מבעיות גניקולוגיות שונות ומיון המיילדותי, אליו מגיעות נשים החל מהשבוע ה־22 להריונן. “המחלקה החדשה כוללת 12 מיטות ב־12 חדרים פרטיים ומרווחים”, מספר פרופ’ מימון, “ומציעה חוויה שונה לגמרי מחדרי מיון אחרים בישראל וזאת לצד טיפול מקצועי ומסור על ידי צוות רופאים ואחיות מיומן ומנוסה. במחלקה מכשירי אולטראסאונד ניידים אותם ניתן להעביר מחדר לחדר והחדרים עצמם מצוידים בטכנולוגיות רפואיות חדישות, המאפשרות לצוות הרפואי לקבל תמונות מצב מלאה על מצבה של המטופלת לעיתים, גם מבלי להימצא בחדר”.

טיפול מיטבי ובטוח

בחטיבת הנשים והיולדות במרכז הרפואי שמיר נערכו בחודשים האחרונים במהירות לאתגרים המורכבים שהביא עמו נגיף הקורונה – למיגון ולבידוד הצוותים הרפואיים ולהיערכות להמשך הענקת הטיפול הרפואי ברמה הגבוהה ביותר בנשים, למרות הקשיים. “בדיוק מהסיבה הזו אנו שמחים שהצלחנו לפתוח את המיון החדש שלנו, ששם את המטופלת במרכז. היא מבודדת מהסביבה ויכולה להרגיש לגמרי בטוחה. כל הצוותים הרפואיים, וכל הציוד הרפואי שהיא צריכה, מגיע עד אליה לחדר”.

“אנחנו מאמינים שעל ידי הפיכת השירות המיוחד הזה עבור הנשים והיולדות, לשירות אישי, אנחנו יכולים להציע למטופלות שלנו, גם בתקופה המאתגרת הנוכחית, טיפול מיטבי ברמת הבטיחות הגבוהה ביותר”, מסכם פרופ’ מימון.

BrandVoice הוא מותג התוכן השיווקי של פורבס