Sans-serif

Aa

Serif

Aa

Font size

+ -

Line height

+ -
Light
Dark
Sepia

כח עולה בשרון: קבוצת הנד”לן של א.מ.י יקותיאל בונה על זה

ברוכים הבאים לעולם המרתק והמופלא של שימור המבנים. מדובר בפעולה אדריכלית־הנדסית שנועדה לחדש מבנים בעלי חשיבות היסטורית, תרבותית ואדריכלית. פעולת השימור כוללת מכלול פעולות שמטרתן להבטיח המשך קיום תקין ...
BrandVoice

ברוכים הבאים לעולם המרתק והמופלא של שימור המבנים. מדובר בפעולה אדריכלית־הנדסית שנועדה לחדש מבנים בעלי חשיבות היסטורית, תרבותית ואדריכלית. פעולת השימור כוללת מכלול פעולות שמטרתן להבטיח המשך קיום תקין ושלם של המבנים והאתרים המיועדים. פעולת השימור כוללת: הגנה (על ידי גידור או קירוי), תחזוקה, ייצוב, שימור הקיים, שיחזור, שיקום, בניה חדשה, פרוק והרכבה מחדש, שיכפול ושימור חזית או פרטים.

קיימות מספר גישות של שימור הנובעות מהסתכלות שונה על המבנה ועל התאמתו למרקם העירוני. אחד המקומות בהם ראינו שימור במלוא כוחו הוא במתחם שרונה בתל אביב. בתים מהמאה שעברה ששימשו את אוכלוסיית הטמפלרים שגרה בישראל הוזזו ממקומם במבצע הנדסי מסובך. בסופו של המבצע נולד מתחם שרונה שהוא כיום אחד ממוקדי לב עיר העסקים של תל אביב. אבל שימור מבנים אינו משויך אך ורק לתל אביב, גם בערים נוספות בארץ מתבצע אותו תהליך של שימור ושיפוץ הקיים, כך לדוגמא בהוד השרון, שיפץ היזם אמיר יקותיאל את המבנים שעליהם שוכנות כיום החנויות צומת ספרים וקפה נטו במרכז רחוב רמתיים בעיר. כך, שימור מבנים הוא אחד הטרנדים הלוהטים בעולם הנדל”ן הישראלי, אבל, כפי שמראה חברת א.מ.י נדל”ן, מדובר רק באחד מנדבכי פעולותיה באזור הוד השרון, פעולות שבאות לשלב את יסודות העיר הוותיקים עם אלמנטים חדשניים בתחום הבנייה.

העבר

שימור מבנים הוא אמצעי לשמר את ההיסטוריה של מדינת ישראל וגם זו שלפני הקמת המדינה. מדובר בעצם בשיקום המבנים המתפוררים ששימשו אי אז במאה הקודמת שלל מבנים ומפעלים שכיום כבר אינם קיימים. לפעמים מדובר במבנים היסטוריים בהם גרו או עבדו גדולי היישוב העברי (מנחם בגין, יגאל אלון, יצחק רבין ודומיהם) ופעמים אחרות מדובר במפעלים שכבר פסו מן העולם (כמו מפעל הקרח הראשון, הקצביה הראשונה, הלול הראשון) בנוסף לשימור ההיסטוריה, יש כאן גם התאמה למבנה האורבני של העיר בה מתרחשת פעולת השימור וכמובן גם אטרקציה לא מבוטלת למבקרים, לקונים ולעוברי האורח במקום.

הדמיית מתחם הרכבת בסוקולוב הוד השרון | הדמייה: קיקה בראז

כאמור, קבוצת א.מ.י נדל”ן הובילה מהלך לרכישת והשבחת מספר נכסים בדרכים ראשיות באזור הוד השרון, מדובר במבנים שהוכרזו כבר בשנת 2009 כמבנים לשימור בהוד השרון. על ידי פעולת השיפוץ לא נפגע הערך ההיסטורי של המבנים. כך, הקבוצה בראשות אמיר יקותיאל איתרה את הפוטנציאל הגלום בנכסים אלו והתאימה את הייעודים לשימוש מסחרי תוך תכנון קפדני ועל ידי כך יצרה מרכזי בילוי מצליחים שמהווים היום נקודות ציון באזורם. מעבר קצר ברחוב רמתיים היום וכניסה לאותם מבנים תפגיש את המבקר עם שחזורים היסטוריים במבנים מן המאה שעברה. הוד השרון ככלל חרטה על דגלה את שימור המבנים ובעיר קיימים עוד עשרות מבנים שנאסרה פגיעה בהם. מדובר בשימור המבנים לאורך דרך רמתיים בעלי אופי בנייה ותיקה ובשימושים מעורבים של מגורים ומסחר תוך מענה לצרכי התפתחות העיר. מרבית השטח של המתחם נרכש בסוף שנות העשרים של המאה הקודמת על ידי קרן האוטהקר כחלק מן המאמץ להרחיב ולבסס את המושבה. הבנייה במתחם אותו מחייה עכשיו היזם אמיר יקותיאל, מדגימה את אופן הבנייה ברמתיים בשנות השלושים, הארבעים והחמישים של המאה הקודמת. אחת הסיבות לשימור בהוד השרון היא כי מבנים שנבנו בשנים אלו הולכים ונעלמים מן הנוף העירוני. הבנייה במתחם מייצגת את שלבי העיור הראשונים של המושבה במעבר מנחלות בנות כעשרים דונם לחלקות קטנות יותר, שאמנם אפשרו הקמת משקי עזר, אבל לא אפשרו קיום מעבודה חקלאית. מתחם המושבה הינו המקבץ היחיד של מבנים היסטוריים המיועד לשימור בתחומי רמתיים. ככזה, הוא המקבץ היחיד שיאפשר לחוות משהו מאופייה של רמתיים בעשורים הראשונים לקיומה. המתחם ניצב על דרך רמתיים, בסמוך לבניין העירייה המיועד לשימור, ובתחומי מרכז הוד השרון.

הווה

אזור אחר שאותו מתכננת כרגע חברת א.מ.י יקותיאל הוא מתחם התחנה ברחוב סוקולוב בהוד השרון וגם שם יושם דגש על בנייה בסגנון טמפלרי. בשבועות האחרונים הושלמה עסקת ענק לרכישת שטח שגודלו כ־10 דונם באזור מתחם תחנת הרכבת בהוד השרון. את השטח רכשה בכ־70 מיליון שקלים חברת א.מ.י נדל״ן בשיתוף אופיר גרינברג מהחברה הכלכלית לפיתוח ישראל. על השטח ייבנה מתחם ייחודי ומפואר, הראשון מסוגו באיזור, ויכלול שני בנייני משרדים בהיקף של 20 אלף מ”ר ו7000 מ”ר שטחי מסחר בסגנון טמפלרי, בתכנונה של האדריכלית קיקה בראז. כמו כן בפרויקט שטחי חנייה בגודל 20,000 מ”ר.

בעלי החברה, אמיר יקותיאל: “התפיסה שמוליכה אותנו היא שילוב בין כל העולמות על מנת לאפשר לתושבי השרון נוחות, זמינות ובעיקר מיידיות בכל הקשורלחיי היום יום”. יקותיאל מציין כי קיימת היום מגמה של חברות ומשרדים לעזוב את תל אביב ולחפש משרדים איכותיים בסביבה עסקית קרובה יותר לאזורי מגורים. “אנו מכירים באטרקטיביות שמציע אזור השרון לחברות הייטק בעיקר, אבל היום עם הנגישות הבעייתית לתל אביב והנגישות הטובה לאזור השרון גם גופים עסקיים אחרים מחפשים את דרכם החוצה. אנו צופים כי המתחם יציע נגישות מצוינת ברכב פרטי ובתחבורה ציבורית וימשוך אליו קהל לקוחות מאזור השרון ותל אביב המחפש שילוב של איכות חיים עם סביבה עסקית מתקדמת״.

אמיר יקותיאל. שילוב של איכות חיים עם סביבה עסקית מתקדמת | צילום: איקי מיימון

צריך להבין, לפני כשנתיים דורגה הוד השרון כאחת מ־10 הערים הטובות ביותר להקמת עסקים על ידי מגזין “פורבס ישראל”. כעת אנו עדים לחיזוק המגמה, יותר פרויקטים אשר מנסים להפוך את חיי התושבים לנוחים יותר, אם זה פרויקטים חדשניים בתחום הבנייה למגורים ואם זה פרויקטים בתחום העסקים והמשרדים. אגב, כאשר מדברים על כל תחום הנדל”ן, צריך לזכור, את מיקומה המעולה של הוד השרון:

העיר הוד השרון ממוקמת במרחק של כ־20 דקות נסיעה ממרכז תל אביב ונהנית מנגישות טובה לעורקי תנועה ארציים כגון: כביש מס’ 531, כביש מס’ 6, כביש מס’ 5, כביש מס’ 4 וכביש החוף. בעתיד אמורים להיבנות עוד כבישים שיחברו את הוד השרון עם מרכזי אוכלוסייה אחרים בארץ.

העתיד

אחד השינויים הדרמטיים ביותר בתחום המסחר בישראל ובשרון בפרט עתיד לקרות בעוד מספר חודשים לאחר שהביזנס סנטר של קבוצת א.מ.י נדל”ן יפתח בהוד השרון. כאשר מדברים היום על מסחר ושירותים מדברים ללא ספר על חווית משתמש. במה דברים אמורים? כאשר אתם לוקחים לידיים את הדגם החדש של מכשיר הסמארט פון שברשותכם, אתם מיד מגלים מהי חווית משתמש, כך גם כאשר אתם הולכים לאולם קונצרטים, או לחילופין למשחק כדורגל. חווית המשתמש היא זו המגדירה כיום את יחסו של האדם אל האובייקט, וככל שחווית המשתמש טובה יותר כך היכולת שלו להעצים את החוויה, להנות ממנה ובסופו של דבר לבצע את הרכישה תגבר. אחת התופעות המתייחסת בדיוק לתחום הזה של חווית המשתמש היא תופעת השווקים העירוניים החדשים. חלוצת התחום הייתה כמובן מיכל אנסקי עם שוק האיכרים בנמל, מאז נפתחו שווקים רבים ומרכזי קניות חדשניים שמטרתם להעצים את חווית המשתמש של הקונה.

כאמור הביזנס סנטר החדש שיפתח אמיר יקותיאל בהוד השרון בחודשים הקרובים אמור להעצים את חווית הקניה והשירותים. אחד הדברים המהותיים והמרכזיים במיזם החדש שבונה אמיר יקותיאל הוא האפשרות של בעלי משרדים ובעלי עסקים מאזור השרון למקם את מקומות העבודה שלהם ממש ליד הבית, כך בעצם תיחסך הנסיעה המעיקה בבוקר וההשתרכות המעייפת בפקקים שהפכו כעת עם תחילת עבודות הרכבת הקלה, ולפחות לשבע השנים הקרובות לקשים ואיטיים במיוחד. אלמנט נוסף שהודגש בתכנון הביזנס סנטר הוא הקלות, הנגישות והנוחות של השהייה במתחם. כך כאמור מועצמת חווית המשתמש הן של בעלי העסקים והן של קהל הלקוחות – אם זה אנשים שבאים לשופינג ואם כאלו שבאים לפגישות עסקיות במשרדים שבמקום. המודל שעל פיו מתוכנן המרכז הוא מכירת משרדים לתושבי השרון, כך שיוכלו להעביר את מוקד עבודתם מהרצליה פיתוח ומרכזי תעסוקה נוספים בתל אביב להוד השרון. בניגוד לפרויקטים אחרים בהם מושכרים המשרדים בקבוצה, החליטו בא.מ.י יקותיאל לאפשר רכישה של משרדים כולל משרדים קטנים החל משטח של 70 מ”ר וכן לעצב ולתכנן את המשרד בהתאמה אישית.

הביזנס סנטר שייפתח בקרוב בהוד השרון – הדמייה

אמיר יקותיאל, היזם הראשי בפרויקט, אמר כי: “מדובר בשינוי תפיסתי בצורה בה אנחנו רואים עסקים בישראל וזהו המשכו של תהליך הפיכתה של הוד השרון למרכז לא רק למגורים אלא גם לעסקים, תעשייה עתירת ידע ובעלי מקצועות חופשיים. מדובר במרכז הגדול מסוגו באזור השרון. המיוחד בפרויקט שלא מדובר עוד במשרדים להשכרה או קנייה באמצעות קבוצות רכישה אלא לראשונה, בכפיפה אחת, משרדים למכירה לבעלי מקצועות חופשיים ולתעשיות עתירות ידע ביחד עם שטחי מסחר גדולים ומרכז בידורי שיכלול בתי קפה ומסעדות”.