Sans-serif

Aa

Serif

Aa

Font size

+ -

Line height

+ -
Light
Dark
Sepia

מיטב המוחות: בכירי הנוירוכירורגים תחת קורת גג אחת

המרכז לנוירוכירורגיה תפקודית, המרכז לניתוחי בסיס גולגולת וטיפול הנמרץ מתקדם – משדרגים את מערך המוח בבית החולים אסותא ומאפשרים למטופל לקבל את הטיפול הטוב ביותר
BrandVoice, אסותא

BrandVoice

אין סיפור מצמרר יותר מאם שלא יכולה לנשק את בתה. כל מגע ביניהן גרם לכאבים עזים אצל האם. מקרה כזה הגיע לאחרונה לפתחו של ד”ר מיכאל לוי, 46, מנהל המרכז הרב־תחומי לנוירוכירורגיה תפקודית בבית החולים אסותא.

ד”ר לוי, בעל ניסיון עשיר בארץ ובעולם, לא נשאר אדיש למצוקה. “מדובר באישה בשנות ה־40 לחייה, אם טרייה, שבכל פעם שרצתה לנשק את ביתה היתה צורחת מכאב, בעקבות מה שהיא תיארה כתחושה שהיא מתחשמלת”, הוא מתאר ומוסיף: “האבחנה היתה שהיא סובלת מתסמונת ‘העצב המשולש’ – מה שמוגדר ככאב העז ביותר בגוף האדם”.

ד"ר לוי. צילום: באדיבות המצולם
ד”ר לוי. צילום: באדיבות המצולם

המרכז לנוירוכירורגיה תפקודית שבניהולו הוא המקום היחיד בארץ המטפל בתסמונת זו על ידי צריבה של אזורי העצבים הפגועים באמצעות ניווט מתקדם של אלקטרודה רגישה, עד לנקודת צומת העצבים, תוך כדי ניטור האותות העצביים וקבלת תגובה ישירה של המטופל בערות מלאה.

“לאחר כחצי שנה מביצוע ההליך, הכאב חלף ופתאום הקשר של האם עם התינוקת השתפר”, מספר ד”ר לוי בהתרגשות.

ייעודה של הנוירוכירורגיה התפקודית הוא לשמר או לשחזר תפקודים יומיומיים שנפגעו: בתחום התנועה, בתחום הקוגניטיבי, אינטראקציות שונות ועוד. “מאופי העבודה”, אומר ד”ר לוי, “מתחייב שיתוף פעולה רב־צוותי.

“במסגרת ההתמחות שלנו בנוירוכירורגיה תפקודית, אנחנו נוגעים בשלוש קבוצות מטופלים: אפילפסיות קשות שלא מגיבות לטיפול תרופתי; הפרעות תנועה כמו פרקינסון, רעד ראשוני ודיסטוניה (תנועות לא רצוניות של הגפיים או של הצוואר); וכאבים עמידים מסוגים שונים כמו מיגרנות. המטופל עטוף במומחים בכל אחד מהתחומים: נוירוכירורגים, נוירופסיכולוגים, אנשי MRI, אנשי PET, אנשים מהתחום המחקרי, טכנאי EEG ואחות מתאמת”.

“הרבה פעמים אנחנו מרכיבים פאזל שמורכב מ־FMRI, PET, ו־EEG בכדי לפזר את הערפל”, מסביר ד”ר לוי ומוסיף: “אני תמיד אומר למטופלים ‘אם אנחנו אומרים שהאפילפסיה היא בצד ימין של המוח, שזה אזור גדול מאוד, אז המטרה של הבירורים שאנחנו עושים היא להפוך כתם לנקודה. שהטיפול יהיה כמה שיותר מדויק וכמה שפחות פולשני. אני נוירוכירורג, אבל אני דוגל בעבודת הכנה מדויקת, כזו שהדיוק בה יעלה ביחס הפוך לרמת הפולשנות'”.

שיטת שלושת השלבים

את המענה המהיר והמדויק שמקבל המטופל ממעטפת המומחים הזו מתארים באסותא כ־One Stop Shop, ובמטרה לייעל את הליך האבחון והטיפול פיתחו במרכז מודל ייחודי – שיטת שלושת השלבים: החל ממרפאת הבירור הראשונית, דרך האשפוז האבחוני ועד האשפוז הטיפולי והמעקב.

את יישום המודל מדגים ד”ר לוי באמצעות דוגמה שהתרחשה לאחרונה במרכז. “בפרקינסון יש לנו מרפאה רב־צוותית ראשונית שם פוגשים המטופלים שלושה אנשי מקצוע: נוירולוג, נוירוכירורג ונוירופסיכולוג. כבר בבירור הראשוני מקבל המטופל תשובה האם הצוות חושב שהשתלת קוצב מוחי יכולה לעזור לו.

ד”ר לוי: “כשמטופל מגיע למרכז לנוירוכירורגיה תפקודית אנחנו מספיקים לבצע לו תהליך אבחון מקיף ביום שלם ומרוכז, מה שהיה לוקח חצי שנה במקומות אחרים. שלושה שבועות אחרי הוא כבר יכול להיות אחרי הניתוח, ותוך חודשיים נגמר תהליך שבמקום אחר היה לוקח חצי שנה”

“אם כן, הוא מוזמן לאשפוז אבחוני. לאחרונה ביצענו אבחון עבור שתי מטופלות הסובלות מפרקינסון כשביום אחד הן עברו מרפאה נוירולוגית עם ובלי תרופות, הערכה פסיכולוגית ובדיקת הדמיה בהרדמה מלאה: CT, PET ו־MRI. כשמטופל מגיע למרכז לנוירוכירורגיה תפקודית אנחנו מספיקים לבצע לו תהליך אבחון מקיף ביום שלם ומרוכז, מה שהיה לוקח חצי שנה במקומות אחרים. שלושה שבועות אחרי הוא כבר יכול להיות אחרי הניתוח, ותוך חודשיים נגמר תהליך שבמקום אחר היה לוקח חצי שנה.

“חלק גדול מהמטופלים שמתאימים להשתלת קוצב מוחי לא מגיעים בסוף לניתוח. הם חולים קשים, ומסלול המכשולים שהמטופלים עוברים בין בתי החולים השונים מייאש אותם ושובר אותם”, מסביר ד”ר לוי.

“עבודה טיפולית נטו”

הצלע השנייה והמשמעותית של מערך המוח באסותא, היא המרכז לניתוחי ראש, מוח ובסיס גולגולת שמנהל פרופ’ סרגיי ספקטור, 62.

הוא עוסק בנוירוכירורגיה במשך 40 שנה, מתוכן 30 שנה בישראל. את מרביתן בילה בבית החולים הדסה, עבד קצת באיכילוב ולקראת העשור השביעי לחייו החליט לעשות שינוי וסייע בהקמת מערך המוח באסותא הדומה, ואף בעל יתרונות מסוימים על פני מערכים שכאלה הקיימים ברפואה הציבורית.

פרופ' ספקטור. צילום: עודד קרני
פרופ’ ספקטור. צילום: עודד קרני

אחד הניתוחים השכיחים במרכז הם להוצאת גידולים שפירים באזור בסיס הגולגולת שצמודים לגזע המוח. הניתוחים שמבצע המרכז הם מורכבים מאוד, דורשים טכניקה מיקרו־כירורגית ולעיתים לוקחים זמן ארוך. “ניתוח ממוצע שלי אורך חמש עד שש שעות, ולא מעט ניתוחים מגיעים לאורך של עשר או חמש עשרה שעות. חלק מהניתוחים אנחנו עושים דרך האף, וכך לא פותחים את הגולגולת”, מסביר פרופ’ ספקטור.

“השאלה הכי שכיחה שאני מקבל ממטופלים היא האם ניתן לבצע ניתוח כזה מורכב באסותא”, אומר פרופ’ ספקטור, וגאה להסביר להם שאסותא הוא אחד מבתי החולים הכירורגיים הפעילים בניתוחים בתחום. “בית חולים ציבורי מחזיק מיון מאוד פעיל, מקבל מקרי טראומה, דימומים. לרופא בבית חולים ציבורי יש הרבה התחייבויות אחרות: ללמד סטודנטים, מתמחים, ישיבות תיאום רפואי. יש הרבה אילוצים אחרים. באסותא זו עבודה טיפולית נטו. מעבר לנסיון הרב שיש לנו להציע למטופל, אני גאה גם באפשרות לייצר קשר אישי וליווי צמוד של המטופל ובני משפחתו, גם לאורך כל תקופת השיקום הלא פשוטה. יתרון מובהק נוסף הוא שכל הטיפולים אצלנו נמצאים תחת קורת גג אחת”.

מומחים 24/7

יחד עם פרופ’ ספקטור עובדת ד”ר נורית בדוסה, נוירוכירורגית מומחית שמשמשת כיד ימינו, הן בחדר הניתוח והן בשגרת הטיפול והניהול היומיומי של החולים. “נוירוכירורגיה הוא לא מקצוע סולו”, אומר פרופ’ ספקטור ומסביר על שיתוף הפעולה ההדוק עם קולגות בתחום האף־אוזן־גרון, מומחה לארובות עיניים, מומחה לראש צוואר ותמיכה של החלק השני של המערך – המרכז לנוירוכירורגיה תפקודית.

לדבריו של פרופ’ ספקטור, “הרופא יכול להיות מצויין, מומחה עולמי בתחומו, אבל בלי מערך שלם שעומד מאחוריו ובית חולים שמעמיד לרשותו את כל המשאבים הנדרשים, זה לא מספיק. אני שמח שיש לי את האפשרות לנתח את המטופלים שלי בחדרי הניתוח באסותא שמצוידים ברמה בינלאומית, ואני יודע שאני יכול להיות שקט שעומד לרשותי מערך טיפול נמרץ מהטובים ביותר בארץ, בראשותו של ד”ר ערן סגל ששמו הולך לפניו”.

פרופ’ ספקטור: “מעבר לנסיון הרב שיש לנו להציע למטופל, אני גאה גם באפשרות לייצר קשר אישי וליווי צמוד של המטופל ובני משפחתו, גם לאורך כל תקופת השיקום הלא פשוטה”

“כל הליך כירורגי טומן בחיקו גם סיבוכים אפשריים: פרכוסים לאחר ניתוח, חולה שלא מתעורר כפי שצריך, סתימת כלי דם, בצקות, ועוד”. ד”ר לוי מוסיף: “אסותא הוא בית החולים היחיד בארץ הכולל חדרי וידאו EEG בתוך טיפול נמרץ. זה בטיחותי מאוד עבור המטופל. הטיפול הנמרץ שלנו כולל מענה בכל שעות היום והלילה רק על ידי רופאים מומחים ולא רק מתמחים”.

העבודה הקשה והמקצועית נותנת את אותותיה בשטח, וכל ניתוח שמצליח להציל את חייו של מטופל או לשפר את איכות חייו באופן משמעותי מסב לצוות סיפוק רב. כך למשל, ניתוח שהתבצע לאחרונה הסתיים בהצלחה רבה. “מטופל בן 35 הרגיש מדי פעם הירדמויות קלות של הרגל, של היד, קצת חולשה והפרעות בהליכה”, מספר פרופ’ ספקטור. “הוא פנה לנוירולוג, זה הפנה אותו ל־CT ואח”כ ל־MRI ראש שם גילו לו גידול בגזע המוח. ניתוח שעשינו להסרת הגידול לקח בערך שש שעות. במהלך הניתוח היה תהליך לא־רגיל שהניטור הנוירו־פיזיולוגי הראה שיפור מיידי אחרי ההפרדה של הגידול מגזע המוח. המטופל התעורר מיד לאחר הניתוח, הרגיש טוב, העביר לילה בטיפול נמרץ, ואחרי אשפוז של חמישה ימים הלך הביתה על רגליו ללא צורך במחלקת שיקום”.

BrandVoice הוא מותג התוכן השיווקי של פורבס