Sans-serif

Aa

Serif

Aa

Font size

+ -

Line height

+ -
Light
Dark
Sepia

“סאונד סלקטור” – התלמיד החדש בכיתה

כיתות הלימוד בישראל צפופות ורועשות - סביבה המקשה מאוד על יכולת הקשב והריכוז. הסאונד־סלקטור, אחד הפיתוחים הטכנולוגים המבטיחים והמתקדמים ביותר בתחום, מפחית הסחות קוליות ורעשי רקע טורדניים
BrandVoice

BrandVoice

הסביבה המודרנית עמוסת הגירויים של ימינו יכולה להיות מאתגרת במיוחד עבור כולנו. כמה פעמים ישבתם לבדכם מול המחשב בעבודה וניסתם להתרכז במשימה העומדת לפניכם, בעוד המכשירים האלקטרונים סביבכם מפזרים צפצופים והתראות כמעט כל דקה? בהיבט זה השגרה היומיומית של התלמיד הממוצע מורכבת ומאתגרת פי כמה: בכיתה צפופה, סביבו עוד 30 תלמידים, רעשי הרקע והגירויים לא פוסקים – הוא מנסה ככל יכולתו לשמוע (שלא לומר להבין) את המורה. המאמץ הרב שתלמיד נדרש להשקיע כדי להתעלם מכל הסחות הדעת ולהתרכז בלמידה – מתיש, מעייף ומלווה אותו יום אחר יום. חוסר היכולת להבין את הנלמד בכיתה, בחלק הגדול בכלל שלא באשמתם, יוצרת לעיתים תחושות ייאוש ותסכול מצטבר אצל התלמידים, העלולים אף לפגוע ברגשות ההערכה העצמית ובתחושת הבטחון העצמי שלהם.

מצוקת הצפיפות בכיתות הלימוד בישראל היא בעיה קשה, מורכבת ומוכרת. מספר התלמידים הממוצע בכיתה בבתי הספר היסודיים, בחטיבות הביניים ובתיכונים הוא מהגבוהים ביותר בקרב מדינות ה-OECD. מעבר לחוסר הנוחות ובנוסף לקושי של המורים ללמד מספר רב של תלמידים בצורה ראויה – יוצרת הצפיפות סביבה מסיחה ומאתגרת מאוד עבור ילדים רבים. הבשורות הטובות הן שיש תלמיד חדש בכיתה. הסאונד-סלקטור. אחד הפיתוחים הטכנולוגים המבטיחים והמתקדמים ביותר כיום, מפחית הסחות קוליות ורעשי רקע טורדניים, מסייע לקשב ומשפר באופן משמעותי את יכולת הריכוז והלמידה. את המכשיר האלקטרוני הנייד והקומפקטי – קטן יותר מפלאפון – ניתן להציב על כל שולחן והשימוש בו נוח וקל לתפעול. פשוט מחברים כל סט של אוזניות, מכוונים אל המקור אותו רוצים לשמוע (המורה למשל) ובשנייה אחת כל רעשי הרקע מסביב מוחלשים.

צילום: ג’ואי כהן

עד כמה שהשימוש בו נוח ופשוט לתפעול – כך הטכנולוגיה במכשיר, מתקדמת ומורכבת מאוד. הסאונד-סלקטור פועל באמצעות מערך של 8 מיקרופונים, הממוקמים לכל אורך צידי המכשיר לפריסה היקפית וכיסוי מלא של 360 מעלות. בעזרת אלגוריתם חדשני (טכנולוגיית Beamforming), יודע המכשיר לחשב ולזהות בדיוק מאיזה כיוון מגיע כל צליל ומסוגל לייצר באופן מיידי פער של כ- 15 דציבלים בין הכיוון הנבחר לשאר הכיוונים – כך למעשה נוצר בידוד של רעשי הרקע מסביב ומיקוד באובייקט אותו מכוונים לשמוע.  

תלמידים רבים שהתנסו במכשיר העידו על שיפור משמעותי של החוויה בכיתה ועל הקלה מיידית בבעיות הקשב ויכולת הריכוז, כבר לאחר השימוש הראשון. הם סיפרו על תחושת העצמה והתגברות תחושת הסיפוק והבטחון שחשו בזכות היכולת שלהם להשפיע ולנהל את הקשב שלהם בעצמם – בעיקר בזכות הפונקציה המאפשרת לשלוט על העוצמה וכיוון הרעשים. מאידך גם מורים מדווחים על עלייה ברורה במוטיבציה ובמכוונות ללמידה מצד התלמידים. חשוב לזכור שמי שמשתמש במכשיר יכול עדיין לשמוע את כל מה שמתרחש מסביבו והוא אינו מנותק מן הסביבה. התלמיד שומע את הכיוון שבחר באופן הרבה יותר ברור וככל שיש פחות רעשי רקע להתעלם מהם, הוא מתאמץ פחות בניסיונות הריכוז – כך יותר משאבים קוגניטיביים מופנים ללמידה ולזיכרון.

הסאונד סלקטור, עמד במרכזו של מחקר קליני של שירותי בריאות כללית, שהסתיים בימים אלו. את המחקר הובילה פרופ’ איריס מנור, יו”ר חברת ה-ADHD בישראל. במחקר השתתפו 31 בנים בגילאי 14-17 המאובחנים עם  ADHD (הפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות) והם השתמשו במכשיר הסאונד סלקטור בלימודים במשך שבוע. ניתוח ראשוני של התוצאות מלמד כי ניכר שיפור מובהק ביכולת הקשב והריכוז של התלמידים. מאמר אקדמי על המחקר יתפרסם בחודשים הקרובים.

אין ספק כי המכשיר מהפכני, כבר מסייע למאות משתמשים מרוצים בארץ ובחו”ל ובעתיד הלא רחוק לא מן הנמנע כי יסייע  לשפר דרמטית את איכות חייהם של עוד אלפים רבים נוספים.

הסאונד-סלקטור | צילום: יחצ

המכשיר יושק לקראת שנת הלימודים הקרובה.
למידע נוסף: nuancehear.com | [email protected]