Sans-serif

Aa

Serif

Aa

Font size

+ -

Line height

+ -
Light
Dark
Sepia

תקווה חדשה: הכירו את מרכז העל להשתלות איברים בשיבא

בית החולים שיבא הציב לעצמו מטרה: איחוד השירותים עבור כל סוגי ההשתלות תחת קורת גג אחת. יחד עם מעבדות מחקר מתקדמות ושירותים פרא־רפואיים ממקסם המרכז את אחוזי ההצלחה
BrandVoice, שיבא תל השומר

BrandVoice

גם הוותיקים בתחום ההשתלות לא ישכחו את המחזה המרגש שהתרחש באחד מסופי השבוע האחרונים במרכז הרפואי שיבא. “בבית חולים כלשהו בארץ התקבלה תרומת איברים. את הלב השתלנו אצל נערה בת 15 שבמשך חצי שנה נתמכה בלב מלאכותי“, מספר פרופ’ יעקב (ג’יי) לביא. “הכליה והלבלב הושתלו בחולה אחר – שמרגע שקיבל את ההשתלה הוא הפסיק להזדקק לאינסולין שנזקק לו כל חייו. שלושת האיברים הושתלו באותו סוף השבוע בשיבא“.

פרופ’ לביא, שמנהל את היחידה להשתלות לב בשיבא יחד עם ד“ר יעל פלד, לא מסתיר את שביעות רצונו מהתוצאות. “למרות הניתוח המורכב, יושבת פה הנערה על כורסה בטיפול נמרץ, אוכלת, שותה ונראית מצוין“.

מימין למעלה: ד"ר לירן לוי, פרופ' איתן מור, ד"ר מילטון סאוטה, פרופ' יעקב (ג'יי) לביא; יושבות מימין: ד"ר יעל פלד, פרופ' זיו בן ארי וד"ר תמר הוד | צילום: יח"צ שיבא
מימין למעלה: ד”ר לירן לוי, פרופ’ איתן מור, ד”ר מילטון סאוטה, פרופ’ יעקב (ג’יי) לביא; יושבות מימין: ד”ר יעל פלד, פרופ’ זיו בן ארי וד”ר תמר הוד | צילום: יח”צ שיבא

ניהול המבצע המורכב להשתלת לב בחולה אחת, וכליה ולבלב בחולה אחר – משקף יותר מכל את חשיבותו של אחד המהלכים הייחודיים שנעשו ברפואה הישראלית. בית החולים הציב לעצמו יעד: למנף את תחום השתלות האיברים ולבנות מרכז על להשתלות, כזה שיאחד את כל השירותים עבור סוגי ההשתלות השונים, למטופלים שלפני ההשתלה, במהלכה ואחריה – הכל תחת קורת גג אחת.

“החזון הוא לתת מעטפת כוללת בכל הרבדים. האיחוד נעשה כדי להוביל פריצות דרך, אבל גם כדי לתת את היחס האישי והשירות הטוב ביותר למטופל”, אומר פרופ’ איתן מור, מנהל מערך ההשתלות בכירורגיה, שמביא איתו לבית החולים ניסיון של 28 שנה בביצוע השתלות כליה, כבד ולבלב, ואף יזם את הקמת המרכז.

“הקמת מרכז שכזה חשובה בשני מישורים“, מסביר פרופ’ מור, ומוסיף “במישור הפרקטי, הטיפול במושתלים ובמטופלים הזקוקים להשתלה הוא די דומה. בנוסף, חשוב לשלב גם את הפן המחקרי כדי לשדרג את מקצועיות הטיפול הניתן לכל אחד באופן אינדיבידואלי“.

“כשאנחנו מדברים על השתלות איברים סולידיים, התהליך הוא די דומה“, מדגים ד“ר לירן לוי, מנהל התכנית להשתלות ריאה. “אתה לוקח חולה עם איבר שלא מתפקד, ומה שאתה עושה אתה מדכא את מערכת החיסון שלו כדי לתת לו איבר חדש ממישהו אחר, כי אתה לא רוצה שמערכת החיסון שלו תתקוף את האיבר הזה משום שהיא מזהה אותו בתור איבר זר. לדיכוי הזה יש משמעויות, ביניהן חשיפה לזיהומים כי מערכת החיסון הופכת לחלשה. החולים האלה מתמודדים מול אתגרים חדשים, והם חייבים מגוון רחב של אנשי מקצוע שיש להם מומחיות בתחום ההשתלות. התמקצעות של הצוות בתת־תחום של השתלות היא זו שתצעיד את התחום הזה קדימה בישראל“.

בנוסף, ההמתנה להשתלה מלווה בירידה תפקודית ומנטלית, במסגרת זו חברו יחדיו בית החולים השיקומי בשיבא, השירות הסוציאלי, השירות הפסיכולוגי, שירות הפיזיותרפיה, שירות התזונה, והמרכזים הייחודיים לשיבא – המרכז לטיפול בהשמנה והמרכז לאורח חיים בריא, על מנת לספק מענה לצורכיהם הגופניים והמנטליים של המועמדים להשתלה, ובכך למקסם את סיכויי ההצלחה בתהליך.

איחוד כל היחידות הנפרדות להשתלות איברים תחת קורת גג אחת יקנה למטופלים טיפול כוללני בכל ההיבטים הקשורים להכנה, להשתלה, לטיפול הממושך והמעקב הרפואי שלאחריה.  הפעילות המחקרית והחדשנית, המובילה ופורצת הדרך שקיימת לאורך שנים בשיבא, תירתם אף היא למען שדרוג הטיפול הניתן למושתלי האיברים.

מטורונטו לתל השומר

ד“ר לוי חזר ארצה בחודש אוגוסט האחרון, לאחר ארבע שנות השתלמות בקנדה ועבד ב־Toronto General Hospital. לדבריו, גם שם קיים מרכז השתלות כוללני. מראשית השנה עסוק ד“ר לוי יחד עם ד“ר מילטון סאוטה, ממייסדי התכנית להשתלות ריאה בארץ, בהקמת היחידה להשתלות ריאה בבית החולים שיבא.

“בישראל מבוצעות בממוצע 55 השתלות ריאה בשנה, ועם פתיחת היחידה בשיבא, אנחנו מתכוונים להגדיל את כמות השתלות הריאה המבוצעות בארץ. הבלעדיות לא טובה לשום דבר, התחרות היא לטובת החולים. אנחנו בתהליך מו“מ עם משרד הבריאות שיאשרו לנו לקחת ריאות מחולים עם מוות לבבי. זה יכול להגדיל את כמות המושתלים בכל שנה ב־10־15 השתלות. בנוסף, אנחנו מאמצים טכנולוגיה לשיפור הריאות של התורמים, שפותחה בטורונטו. היא מבוססת על מכשיר שמשלב מכונת לב־ריאה ומנשם, ותפקידו להנשים את השתל וכך להוציא ממנו תפוקה יותר טובה, ואחר כך להשתיל אותו“, מסביר ד“ר סאוטה.

הלחם והחמאה

“השתלות הכליה הן הלחם והחמאה של תחום ההשתלות, כי הם במספרים הרבה יותר גבוהים. שיבא פרצה גבולות, ובמרכז הרפואי נעשו בשנה האחרונה מעל 06 השתלות כליה. מרבית החידושים בתחום מגיעים בהשתלות הכליה. היא טכנית נחשבת השתלה קלה וגם אפשר לקבל השתלה מהחי“, מסביר פרופ’ מור.

בנוסף, קידם פרופ’ מור הסכם לשיתוף פעולה בהשתלות מוצלבות עם צ’כיה בכדי להרחיב את המאגר.

פרופ’ איתן מור: “החזון הוא לתת מעטפת כוללת בכל הרבדים. האיחוד נעשה כדי להוביל פריצות דרך, אבל גם כדי לתת את היחס האישי והשירות הטוב ביותר למטופל”

לדברי ד”ר תמר הוד, מומחית בנפרולוגיה של השתלות כליה שחזרה מהתמחות ב־Brigham and Women’s Hospital, הטיפול במושתלי הכליה אכן מורכב. “כדי לשמור על תפקוד טוב של הכליה המושתלת לאורך שנים יש לשמור על בריאותו הכללית של המטופל ולכך נדרשת חשיבה רב תחומית”.

שיבא כבית שני

ד”ר פלד לא מצליחה להסתיר את ההתרגשות כשהיא מדברת על הקשר החם עם המטופלים: “מגיעים לפה אנשים על ערש דווי, שכבר אמרתי לילדים שלהם להיפרד מהם, ובסוף נמצאה להם תרומת לב והם איתנו. זהו קשר אנושי, יומיומי ובכל שעות היממה. ביום ההולדת שלי באו מטופלים מכל הארץ בכדי לחגוג לי”.

“המטופל רואה בנו בית שני עבורו. בשיבא המצוינות היא המטרה: אנחנו חותרים למצוינות קלינית, מחקרית והוראתית. אנחנו תמיד שמים את המטופל במרכז“, מוסיפה פרופ’ זיו בן ארי, מנהלת המרכז למחלות כבד בשיבא. את 35 שנות הניסיון שלה כרופאה רותמת זיו להערכה של מועמדים לפני השתלה, ומעקב לאחריה. אם הכל ילך לפי התוכניות, בעתיד הקרוב יבצעו בשיבא גם השתלות כבד.

פרופ’ בן ארי נזכרת בסיפור מעורר השראה: “היה לנו מושתל במעקב שעבר השתלה אצל פרופ’ מור בגיל 18 לאחר שסבל מגידול אגרסיבי בכבד, ואת הכבד הוא קיבל בתרומה מאימו. היום הוא בן 23, מתפקד לחלוטין: עובד, לומד, ואפילו הגיש מועמדות להתחרות בתכנית ‘נינג’ה ישראל‘. אנחנו עשינו לו את האבחון הראשוני והיום הוא מטופל אצלנו במעקב. אם היית רואה אותו היום, לא היית אומר שהוא אחרי השתלה“.

וסיפורי ההצלחה יש בשפע. “זה קרה לפני כעשרים שנה, ואני זוכר את הסיפור במיוחד כי הוא קרה ביום הולדתי“, אומר פרופ’ לביא. “באותו יום קבעתי עם חברים במסעדה, ובעוד אני נוסע לארוחה, אני מקבל טלפון שנמצאה תרומת לב עבור נער בן 17 ששכב למעלה מחצי שנה אצלנו במחלקה.

“באותו הבוקר עלה הנער על מטוס מיוחד לבלגיה כדי לעבור שם השתלה. אני מבין שיש תרומה שממתינה בארץ לאותו נער, אבל הוא באוויר בדרכו לבלגיה. תוך כדי שהתיישבנו לארוחה, התחלתי לעשות סבב טלפונים שהביאו אותי למגדל הפיקוח בנתב“ג והסברתי לפקח הטיסה במה מדובר. הוא הצליח ליצור קשר עם הטייס, ובאמצע הטיסה, מעל יוגוסלביה, עשה המטוס סיבוב פרסה וחזר לישראל.

“את סוף הארוחה כבר לא אכלתי. טסתי בעצמי לרמב“ם, שם היה התורם, עשיתי את ניתוח הנצלת הלב וחזרתי איתו לשיבא. מאז שנים רבות היה חוגג המטופל יחד איתי את יום ההולדת השני שלו“, מסכם לביא.

BrandVoice הוא מותג התוכן השיווקי של פורבס