Forbes Israel Logo

נפרדים מהאקסל: הכלים הפיננסיים המובילים לסטארט-אפים בשלבי פיתוח

ניהול פיננסי נכון כרכיב משמעותי בבניית סטארט-אפ מתחיל | צילום: Shutterstock
ניהול פיננסי נכון כרכיב משמעותי בבניית סטארט-אפ מתחיל | צילום: Shutterstock
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook
סמנכ"לי כספים מתמודדים באופן יומיומי עם שטף אינסופי של מידע, נתונים, מספרים וקבלות. כיום השוק מתמלא בעזרים טכנולוגיים רבים שעוזרים להם לעשות סדר בבלגן ולייעל חלקים שונים בארגון כולו

Contributors

הקמת סטארט-אפ מוצלח קשורה באופטימיזציה מתמשכת. כשהחברה נמצאת בשלבי הפיתוח שלה יש צורך מתמיד לפעול תוך כדי תנועה ולשנות כל היבט של התפעול בהתאם. חברות צעירות רבות נאלצות להתמודד עם משאבים מוגבלים, לכן תכנון פיננסי מוקפד ומפורט הוא חיוני להצלחה הכוללת של העסק. אלו הכלים והטקטיקות המובילות שמסייעות לסטארט-אפים להעלות את הרווחים ולייעל את תהליך העבודה.

שימוש בכלים מתאימים

תוכנות ועזרים טכנולוגיים שונים עוזרים לנו לקבל החלטות טובות ולייעל את התהליכים מבחינת אוטומציה על ידי איסוף נתונים, יצירת מערכי עבודה וסדר פעולות, שיפור התקשורת מבחינה פנימית וחיצונית ועוד. המידע הופך אותנו לחכמים יותר ומסייע לנו בתהליך קבלת ההחלטות.

הודות לכלים האלו, מנהלים בכירים מקבלים גישה לדוחות מפורטים שמפשטים עבורם את ניתוח המידע ועוזרים להם להבין את המצב כפי שהוא באמת. מידע כזה מאפשר לבתי עסק ולמנהלים פיננסיים להבין את סביבת העבודה שלהם על בסיס מידע מהשטח ולא על בסיס ניחושים או אינטואיציה.

כיום, הכלים הפיננסיים היעילים ביותר מתבססים על אלגוריתמים של בינה מלאכותית שיכולים לעבד את המידע לכדי נתונים ומסקנות ולא רק לאחסן אותו לשימוש עתידי. כלכלנים בחברות שונות צריכים לדעת בדיוק לאן הכסף של החברה הלך בכל שלב לאורך הדרך וגם מהם המאמצים שנעשים נגד המתחרים.

שינוי בהגדרת התפקיד

בעבר הלא רחוק סמנכ"לי כספים נתפסו אך רק כמנהלי חשבונות, אך תפיסה זו השתנה לחלוטין בעשור האחרון. מנהלי חשבונות נותרו אמנם חיוניים לארגון ותפקידם אך עיקר תפקידם הוא להגיב לאחר מעשה. הכוונה היא שהם מחשבים את הוצאות העבר ודואגים לשמור על איזון בספרים.

לעומת זאת, תפקידם של מנהלי הכספים הוא פרואקטיבי ולכן הם צריכים ליזום, לחזות מגמות בתחום, להתוות את המסלול הפיננסי של החברה מא' עד ת' מבחינה אסטרטגית ולתכנן מראש את תקציבי החברה תוך ייעוץ לבכירים. שינוי זה בתפיסת התפקיד הוביל לדרישה הולכת וגוברת לכלים לתכנון פיננסי יעיל.

אקסל shutterstock
למרות הנאמנות המקצועית לאקסל – יש אתגרים שהתוכנה הוותיקה לא יכולה להם | צילום: Shutterstock

רומן דיגיטלי

רבים מסמנכ"לי הכספים נותרו נאמנים לחלוטין לאקסל והם משתמשים בו ככלי העבודה המוביל שלהם. עם זאת, ישנם אתגרים מורכבים יותר שהתוכנה הוותיקה לא יכולה להם. אחד הטרנדים המובילים בתחום העזרים הפיננסיים כיום הוא DataRails, ספקית תוכנה שמסבה קבצי אקסל לקבצים אינטראקטיביים ובכך מתאימה במיוחד למי שלא מוכן לוותר על התוכנה לחלוטין.

התוכנה מאפשרת לצוותים פיננסיים להמשיך להשתמש באקסל ככלי המרכזי שלהם לצד שילוב עם אלמנטים ויזואליים ואינטראקטיביים שונים ודינמיים הכוללים מידע מבוסס ומפשטים מאד את תהליך העבודה.

שביל המידע

העולם העסקי חזק לשגרה בימים שלאחר הקורונה, ונסיעות בינלאוצמיות של בכירים החלו להיות שוב עניין שבשגרה, מה שמחייב את סמנכ"לי הכספים להיות במעקב מדויק ומוקפד יותר אחר הוצאות וקבלות. מרבית השירותים עדיין לא עברו לשימוש בקבלות דיגיטליות, מה שגורם להצטברות של ניירת ואי סדר כללי.

לשם כך נוצרו כלים כמו Zoho Expense העוזרים בסריקה אוטומטית של מסמכים, מה שמסייע בהעלאה והפצה של מסמכים וקבלות כקבצים דיגיטליים. כלים אחרים כמו Expensify יכולים לסייע באיתור ההוצאות ולפשט את תהליך הדיווח גם עבור העובדים ולא רק אנשי הכספים בארגון. התוכנה מסייעת לניהול הצרכים הפיננסיים הפנים-ארגוניים ומפשטת את תהליך הגשת הדוחות המעיק.

לפשט תהליכים

ייעול תהליך הדיווח על ההוצאות מצד העובדים מקטין את הסיכוי לטעויות, גם עבור הצוות הפיננסי וגם עבור יתר הצוותים בארגון. בנוסף, מדובר בכלים שיכולים לתרום לחיסכון בזמן ברמה הארגונית וכן לשליפה מהירה יותר של מידע ותובנות בשעת הצורך. שימוש בתוכנות הפיננסיות הנכונות והמתאימות ביותר לחברה מאפשר עבודה אפקטיבית ושקופה יותר, מה שחוסך כסף לארגון ומיטיב במיוחד עם סטארט-אפים צעירים.


עומרי הורביץ הוא מומחה שיווק ומדיה אשר מייעץ לחברות היי-טק מובילות. כמו כן, הוא כותב קבוע למספר ערוצי תקשורת ומגיש תכנית פודקאסט העוסקת במגוון תחומים ביניהם טכנולוגיה, יזמות ועוד.

ה-Contributors של פורבס ישראל הם כותבים עצמאיים שנבחרו על ידי מערכת פורבס, מומחים בתחומם, המספקים פרשנות וסקירת תופעות עכשוויות בתחום התמחותם. התוכן הוא מטעמם ובאחריותם והוא אינו תוכן ממומן.

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא