שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

19# גילה גמליאל

השרה לשוויון חברתי

השרה גילה גמליאל רואה בהקמת המשרד לשוויון חברתי צעד היסטורי, לא פחות, שבו הממשלה החליטה ששוויון החברתי אינו ערך ערטילאי, אלא יעד אסטרטגי למדיניות. בשלוש השנים מאז הקמתו היא הובילה להגדלת היקף הפעילות התקציבית של המשרד פי 10, מ-110 מיליון שקל ל-1.1 מיליארד שקל, וקידמה שורה של יוזמות ראשונות מסוגן. כך הוקם מיזם העדויות של יהודי המזרח, ואושרה בממשלה תוכנית דיגיטלית לאומית שתבסס את ישראל כמעצמה טכנולוגית. במסגרת התוכנית, מוצע מערך של שיעורים פרטיים מקוונים ל-50 אלף תיכוניסטים בפריפריה, קורס פסיכומטרי מקוון בחינם שיושק בקרוב וקורסים אקדמיים מקוונים המאפשרים גם קרדיט אקדמי.

גמליאל (44), נשואה ואם לשתיים, גדלה בגדרה, ויש לה תואר שני בפילוסופיה ותואר שני במשפטים. היא האישה הראשונה והיחידה עד היום שעמדה בראש התאחדות הסטודנטים הארצית והיתה לחברת הממשלה הצעירה בתולדות המדינה, כאשר ראש הממשלה המנוח אריאל שרון מינה אותה כשהיתה בת 29 לסגנית שר החקלאות בממשלתו הראשונה. גמליאל, בת למשפחה ליכודית שורשית, התמודדה לראשונה לרשימת הליכוד בגיל 24 ומכהנת כחברת כנסת במפלגה זו הקדנציה הרביעית. לאחר בחירות 2015 מונתה לראשונה לשרה בממשלה.

כבשה אחת בין 70 זאבים

חוויה שעיצבה אותי: "גדלתי בגדרה במקום שנקרא 'שכונת העיוורים'. זו היתה שכונה שבה ריכזו את כל העולים העיוורים דאז. כילדה בריאה, הייתי בעצם העיניים של העיוורים בשכונה, ושם למדתי נתינה מהי. למדתי כיצד לראות מעיני האחר, השונה – תרתי משמע. הייתי בשבילם הכל: הילדה שלוקחת אותם לקופת חולים, שממלאת עבורם טפסים לביטוח הלאומי, שמקריאה להם כל בוקר וכל ערב עיתון. למדתי מהם שמגבלה פיזית איננה מוגבלות, שבכוח הרצון אפשר לפרוץ את המגבלות הפיזיות. המציאות הזאת עיצבה אותי והכשירה אותי, הלכה למעשה, כשליחה ציבורית שהפכה למהות חיי הבוגרים".

מה הייתי רוצה לשנות בארץ: "במהלך 23 שנות פעילותי הציבורית בארצנו הקטנטונת הכי חשוב, בעיניי, מה אני עושה היום כדי שבעוד 20 שנה שתי בנותיי וכל ילדי ישראל יגדלו לתוך ישראל טובה יותר, חזקה יותר ושוויונית יותר. הדרך היא חינוך. הכל מתחיל ונגמר בחינוך".

מה מחזק אותי: "החיבור ליהדות ולארץ ישראל. הידיעה של משמעות הקשר ההיסטורי של עם ישראל לארצו, מולדתו. הידיעה שזכינו לחיות בארץ ישראל אחרי אלפיים שנות גלות, ושעם ישראל, כבשה אחת בין 70 זאבים, חזר לעצמאות ונטל את גורלו בידו. הידיעה שלעולם לא נובל עוד כצאן לטבח ושנשמש דוגמה ומופת לעמים אחרים."

דמות מעוררת השראה עבורך: "אני רוצה דווקא להתחבר להווה ממש. עבורי, נטע ברזילי מעוררת השראה גדולה מאוד. למרות השונות שלה ולמרות הקשיים האובייקטיביים שאיתם נאלצה להתמודד כל שנות ילדותה, בכוח הרצון שלה היא הפכה להצלחה מעוררת השראה לכל ילדה ולכל ילד בעולם ונותנת להם אופק ותקווה, שכל אחד יכול, שבכל אדם שונה וחריג ניתן למצוא את הניצוץ".