שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

7# ענת גואטה

יו"ר הרשות לניירות ערך

הרבה גבות, בעיקר של אנשי מועדון ההון, הורמו עם מינויה של ענת גואטה (50) לתפקיד יו"ר רשות ניירות ערך בינואר 2018, במקומו של פרופ' שמואל האוזר.

לגואטה תואר מוסמך במינהל עסקים ממכללת נתניה ותואר בוגר במדע המדינה ובכלכלה מאוניברסיטת בר אילן. זמן קצר לאחר כניסתה לתפקיד נאלצה להתמודד עם הפרשייה המביכה של חילופי המסרונים בין היועץ המשפטי למחלקת החקירות ברשות עו"ד ערן שחם-שביט לשופטת רונית פוזננסקי-כץ, במסגרת פרשת בזק-אלוביץ. גואטה כינסה את חוקרי הרשות לשיחה וחיזקה אותם, תוך שהדגישה כי תפיק לקחים מהפרשה.

גואטה היתה שותפה להקמת אנטרופי שירותי מחקר וייעוץ כלכלי וניהלה אותה. כמנכ"לית אנטרופי לא היססה להתעמת עם טייקונים כמו שאול אלוביץ בנושא עסקות בעלי העניין שיזם בחברת בזק; עם עידן עופר על שווי המניות שקיבלה החברה לישראל בהזרמת כספים לצים; עם לן בלווטניק על השווי של כלל תעשיות בעת מחיקתה מהבורסה ועם אייל וולדמן על פיצול תפקיד יו"ר ומנכ"ל מלאנוקס.

לאחרונה, על רקע קריסתן של שתי פלטפורמות המסחר בחו"ל, שורט טרייד וג'נרל טרייד, הודיעה גואטה כי היא בוחנת חקיקת ברוקר-דילר, שתחיל את פיקוח הרשות גם על חברות הברוקראז' הבלתי מפוקחות בישראל.

לטובת קרנות ההייטק אישרה גואטה הגדלת רכיב הנכסים הלא סחירים המרבי מ-50% ל-75% משווי נכסי הקרן, כדי שאלו יוכלו לגייס את ההון הנדרש להן כדי להיכנס לבורסה.

נושא מרכזי שעומד לפתחה של גואטה הוא חיזוק הממשל התאגידי, וזאת לאור הקלקולים שהיו בחברות ענק, כמו טבע ובזק.

השכלה, קידוש ובעל זבוב

חוויה שעיצבה אותי: "אחת החוויות המרכזיות שעיצבו אותי בגיל צעיר היה המפגש עם שכונות מצוקה, שם גרה סבתי ז"ל, מקום שבו אנשים חיים בדלות בלתי נתפסת, ופשיעה ברחוב היא שגרת חיים. כילדה, התובנה שהאפשרות להיקלע למצב כל כך חסר ישע נמצאת מעבר לפינה, עיצבה את המודעות וההבנה של המקום שאליו אני שואפת, ושל הדרך שאצטרך לעבור כדי להגיע לשם. הוריי הם דוגמה ומופת להצלחה כנגד כל הסיכויים. שניהם ראו בהשכלה מפתח להיחלצות ממעגל המצוקה וערך מקודש ועליון. הוריי השקיעו רבות, רכשו לעצמם השכלה והטמיעו בי ובבני המשפחה את אהבת הספר, החקר והלמידה, מתוך הבנה שזה המפתח לחופש כלכלי ורוחני".

מה מחזק אותי"המשפחה שלי מחזקת ומעצימה אותי. הקידוש וסעודת ערב שבת, שבה מתכנסת כל המשפחה יחד, הם עבורי מטען של אנרגיה המאפשרת התחדשות מדי שבוע".

דמות מעוררת השראה"אחת הדמויות שעוררו בי השראה היא גאורג איבאנוביץ' גורדייף, מורה רוחני יווני- ארמני. נפגשתי עם ספריו בשנת 2002. הספר הראשון שקראתי היה 'בעל זבוב לנכדו'. בספר עוסק גורדייף בתודעה האנושית וטוען כי חיינו מתנהלים מתוך מצב של שינה ובכוחנו להתעורר מהשינה שמנהלת אותנו ולעשות מעשה. ספריו של גורדייף וגישתו העמידו את חיי וסביבתי בפרספקטיבה".