שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

4# שרי אריסון

הבעלים של קבוצת אריסון

בשנים האחרונות פורסם כי שרי אריסון, הבעלים של קבוצת אריסון ובעלת השליטה בבנק הפועלים, מחפשת שותף אסטרטגי לרכישת 50% ממניות גרעין השליטה בבנק. במהלך זה, שנעשה באמצעות אריסון השקעות בניהולה של אפרת פלד – היא מסתייעת בבנקאי ההשקעות מהטובים בעולם. אבל השנה היא מכרה פעילות אחרת של הקבוצה – חברת התשתיות והנדל"ן שיכון ובינוי.

לקבוצת אריסון שתי זרועות. הראשונה, אריסון השקעות, היא הזרוע העסקית הכוללת את בנק הפועלים, שיכון ובינוי, מלח הארץ וחברת המים הגלובלית MIYA.

הזרוע השנייה של קבוצת אריסון – זו הפילנתרופית, מורכבת מהקרן המשפחתית על שם תד אריסון. הקרן, שהוקמה על ידי שרי אריסון בישראל, ושבנה ג'ייסון מכהן בה כיו"ר, ממומנת אך ורק מכספי המשפחה ועל פי פרסומים, תורמת מדי שנה כ־25 מיליון דולר.

בחודש פברואר השנה פורסם, כי אריסון החזקות, אשר מחזיקה בגרעין השליטה בבנק הפועלים, הודיעה כי לא תמכור ממניותיה לקבוצת משקיעים זרים מצפון אמריקה וכי בהעדר הסכמות בנושאים מסחריים – מזכר ההבנות הלא מחייב שנחתם בין הצדדים בחודש ספטמבר 2017 לא הבשיל לכדי הסכם מחייב. הרווח הנקי של בנק הפועלים הסתכם ב־2017 בכ־2.6 מיליארד שקל, וברבעון הראשון של 2018 הסתכם ב־628 מיליון שקל.

שיכון ובינוי אמנם רשמה גם היא עליה של 92% בהכנסות ממכירות דירות באירופה ביחס לשנה שעברה, אך מה שהעיב עליה היו חקירות הקשורות לפעילותה באפריקה.

לקראת סגירת הגיליון פורסם כי אריסון מכרה את החזקותיה בחברה לקבוצת סיידוף תמורת 1.1 מיליארד שקל.

במסגרת הסכם המכירה ביקשה אריסון מנתי סיידוף לתרום 52 מיליון שקל לטובת הקהילה והחברה כחלק מכספי התמורה. "לאחר 22 שנים הודענו על חתימת הסכם למכירת השליטה בשיכון ובינוי", אומרת שרי אריסון. "ב־2007 הפכנו לבעלי שליטה בחברה מתוך רצון ואמונה ליישם את חזון הקיימות ולהוביל מהפכה של ממש בבנייה הירוקה ובאיכות החיים בישראל ובעולם".

אריסון (60) היא אחת הנשים העשירות בעולם (הונה נאמד בכ־5.5 מיליארד דולר), ופועלת כבר שלושה עשורים במשק הישראלי. היא עומדת גם מאחורי מיזם "יום מעשים טובים", בו השתתפו השנה שני מיליון ישראלים ועוד מיליוני בני אדם מ־100 מדינות. היום הייחודי הזה, שמצוין כבר 12 שנה, מאחד מסה אדירה של אנשים סביב הרעיון הפשוט של עשיית טוב.

בפרסום לרגל יום העצמאות ה־70 למדינת ישראל כתבה אריסון: "להיות ישראלי זה גם לחוש כאב גדול על הפילוג, על התפוגגות הערכים בהתנהגות אחד כלפי השני, ויחד עם זאת, להיות ישראלי זה לא לאבד את התקווה והאמונה שאחרי המחלוקות והפילוגים יבואו התעוררות ואחדות".

העולם כמגרש משחקים

חוויה שעיצבה אותי: "כל רגע אני חווה חוויות שמעצבות ומדייקות אותי, כל יום יותר ויותר. אני רואה את העולם כמגרש משחקים של חוויות שבאות ללמד אותנו ומסתכלת על הדברים בצורה הזו: כל דבר שבא לפתחי – מגיע כדי שאלמד ממנו ואתחבר למהות הנשמתית שלי".

מה הייתי רוצה לשנות בעצמי: "אני כל הזמן בשינויים מתמידים, אבל השינוי הגדול והמשמעותי זה להיות ולהדהד את מהותי ואורי".

דמות מעוררת השראה: "אני תמיד חוזרת לאותן דמויות – אנשים, כמו גנדי, אמא תרזה, מרטין לותר קינג והנסיכה דיאנה".