יונתן אופיר

מייסד שותף ומנכ"ל Leaf, בן 29

בעוד השיח סביב הלגליזציה לקנאביס ממשיך לתפוס תאוצה בישראל, יונתן אופיר מצא פתרון עבור אלו שכבר יכולים להרשות לעצמם את השימוש בצמח בצורה חוקית. המוצר, Leaf, מאפשר לגדל את הצמח באמצעות מערכת גידול חכמה, דמוית מקרר קטן, המכיל חיישנים שעוקבים אחרי הטמפרטורה, הלחות, המים ועוצמת האור – כלומר, הגידול נעשה בצורה כמעט אוטומטית לחלוטין, ללא ריח, ודורש עבודה של כ-20 דקות בשבוע בלבד. הצמח עצמו יהיה מוכן בתוך 90 יום.

את החברה הקימו ביחד ב-2015 אופיר ושותפו ערן מרדכי, ועד היום גייסו 4 מיליון דולר וחצי, בעיקר מחברת הדשן Advanced Nutrients ומקרן Phyto Partners. כל יחידה כזאת עולה 3,000 דולר, ואופיר מספר כי "בינתיים מכרנו כבר אלפי יחידות שיגיעו ללקוחות כבר במרץ הקרוב". ניתן גם לעקוב דרך אפליקציה אחר מה שקורה בתוך המקרר ולבדוק את התפתחותו של הצמח, לבחור מתכון גידול ועוד.

הרעיון נולד מתוך רצון לייעל את דרך גידול הקנאביס. "זה התחיל כמשהו שבניתי לעצמי. הייתי מגדל בקליפורניה קנאביס, והיו דברים בגידול שעיצבנו אותי – שאני צריך להיות ליד הצמח כל הזמן, שאני לא יכול לנסוע לכמה ימים, כי הצמח דורש טיפול עקבי, וכך עלה הרעיון". המקרר עצמו, אף שנועד בתחילה לקנאביס, הוא גם כלי יעיל לגידול של פירות וירקות.

ב-Leaf מועסקים 12 עובדים, מחציתם בארץ ומחציתם בארה"ב. "על אף שהפיתוח מתקיים פה, לא פנינו עדיין לשוק הישראלי", אומר אופיר, "כרגע אנחנו מתרכזים בכל ארה"ב ובהמשך נשווק את המוצר גם לאירופה, לאוסטרליה ולדרום אמריקה".