סרן שי

חוקרת, מנהלת מעבדת Data Science, בת 24

מעבדת Data Science ששייכת ליחידה 3060 של אגף המודיעין כאילו לקוחה מסרט מדע בדיוני: היא חוזה את העתיד על סמך תבניות חוזרות בעבר. "המעבדה יכולה להמליץ לך על סרט שתאהבי, בהסתמך על סרטים שאהבת בעבר, או לצפות איפה תהיה רעידת האדמה הבאה", מסבירה סרן שי, שעומדת בראש המעבדה.

סרן שי, בת 24 מנתניה, התגייסה לפרויקט תלפיות, שם למדה תואר ראשון בפיזיקה ובמדעי המחשב. לאחר סיום לימודיה, שירתה ביחידה 3060 של חיל המודיעין ובמשך שלוש שנים היתה חוקרת בצוות העוסק בפרויקטים של טכנולוגיות פורצות דרך, שכיום חלקן כבר מבצעיות ואף זכו בפרסי אמ"ן. לפני חצי שנה קיבלה על עצמה להוביל את המעבדה (השייכת ליחידה 3060), שנועדה לענות על צורך שנבע מהצפה במידע שאנו חווים בעולם כיום. "זה קצת יותר מדי למוח האנושי לאחוז בכל המידע הזה", היא אומרת. "למכונות אין מגבלה כזאת. מכונה יכולה לקבל את כל המידע, לא לשכוח דבר ולמצוא תבניות שאולי המוח האנושי לא שם לב אליהן. זה תהליך עולמי שקורה כיום, וממש מרגש שצה"ל שותף לכך. בצה"ל עובדת קבוצת אנשים איכותית מאוד, ונרתמו לזה גם אנשי אקדמיה ותעשייה. זה תקדימי מבחינת רמת העדכניות".

שי מבקשת להדגיש, שהמכונה לא מקבלת החלטות על דעת עצמה. "היא לא עושה כלום בלי החלטה אנושית", היא אומרת. "לא תהיה פעילות מבצעית בהסתמך על המכונה בלבד. מצד שני, לא נעשה שום דבר בלי חיבור לשטח, לצרכן המודיעיני. זה בא מתוך צורך. יש כאן אתגר: לוקחים בעיה, צורך מבצעי, מבינים אותה וממדלים אותה טכנולוגית תוך התחשבות במגבלות".

מטעמי ביטחון שדה אין באפשרותה של סרן שי לספק דוגמאות להצלחות המערכת, אך היא מעידה כי כבר היתה שותפה למשימות מודיעין ולאירועים שבהם המערכת הצליחה להציל חיים. "מתגמל מאוד להיות חלק מהתהליך הזה", היא מסכמת.