שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

שגיא מוקי

אלוף העולם בג’ודו, 27

ב־28 באוגוסט 2019 עשה שגיא מוקי היסטוריה כשהפך לג’ודאי הישראלי הראשון שזוכה באליפות העולם לגברים טוקיו 2019. “התפרקתי שם מאושר”, נזכר מוקי. “פתאום ברגע אחד אתה אלוף העולם”.

עתה, כשהוא בן 27, הוא מכוון למטרה הנשגבת מכל – מדליית זהב באולימפיאדה שתתקיים בקיץ הקרוב. “השגתי את רוב החלומות שלי. רציתי להיות אלוף אירופה וזכיתי פעמיים, רציתי להיות אלוף עולם וזכיתי – ונשאר לי עוד חלום אחד, לעמוד בראש הפודיום בטוקיו 2020”.

כל זה לא הגיע בקלות. הקריירה שלו היתה רצופה במשברים, הגדול שבהם, היה כחודשיים לפני האולימפיאדה הקודמת, ריו 2016, אז פרץ שתי דסקיות בגב, היה בספק גדול למשחקים, אולם לא ויתר לעצמו ולמרות הכאבים בחר להתחרות ונעצר רק בחצי הגמר. “מהמשבר הזה האופי שלי נבנה מחדש”, הוא אומר, “הבנתי מהן היכולות שלי וזה עזר לי להצליח”.

מוקי גדל בנתניה, הוא החל להתאמן בגיל ארבע אצל אורן סמדג’ה, מדליסט אולימפי וסגן אלוף עולם בעצמו. סמדג’ה, המאמן הלאומי, מלווה אותו עד היום, כמו גם המשפחה התומכת. “הדבר הראשון שעשיתי כשחזרתי מאליפות העולם זה לשים על אבא שלי את המדליה ולצלם אותו עם החיוך”, הוא מספר. “אמא שלי עדיין חיה את זה, היא שומעת את השיר ‘אלוף העולם’ בלופים”.

אליפות העולם האחרונה, שבה זכה מוקי, סיפקה גם דרמה פוליטית ואנושית יוצאת דופן. הג’ודאי האיראני סעיד מולאי הוכרח לביים פציעה כדי להימנע ממפגש מול הישראלי, וזמן קצר לאחר מכן החליט להגר לגרמניה ולא לייצג עוד את איראן. מולאי המיודד עם מוקי העלה תמונה משותפת שלהם ובירך את חברו על הזכייה. “מקווה שנהיה שגרירים של שלום ושל היופי בספורט”, אומר מוקי.

עם המסר הזה מוקי גם יוצא להרצאות ומשתתף בפאנלים בארץ ובעולם. “גיליתי שיש לי תפקיד בעולם הזה והוא להראות את הפנים היפות של ישראל, שאנחנו מקבלים כל אחד ללא קשר לפוליטיקה בין המדינות, זה מסר שאני רוצה להעביר לכל העולם”.