שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

שירה צידון

סומלייה ואוצרת יין, 29

כשהיתה בכיתה ה’ ערכה שירה צידון עבודת מחקר על הקשר בין סגנון היין לזן הענבים. היא לא דמיינה שכעשור מאוחר יותר היא תשמש כמנהלת תחום היין של מלון דה נורמן היוקרתי בתל אביב.

“הכל התחיל בטיול אחרי הצבא”, היא מספרת. “בזמן שכולם סביבי נסעו לטייל במזרח, אני נסעתי לאיטליה, שם נתקלתי בשתיית היין כמשהו יומיומי, כתרבות. וזה מאוד סקרן אותי”. צידון חזרה לארץ ונרשמה ללימודי ייננות במכללת תל־חי ועם סיומם נסעה להמשך לימודים ב־WSET לונדון, אותם סיימה בהצטיינות יתרה. בזמן שהותה בלונדון כבר הוסמכה כסומלייה סאקה מטעם Sake Sommelier Association.

צידון, שנולדה וגדלה בקיבוץ גשר הזיו שבגליל המערבי, החלה את הקריירה כסומלייה במסעדת רפאל ובגיל 25 כבר אצרה את אוסף היין של מסעדת מול־ים, אחת המסעדות המוערכות בישראל. לאחר סגירת המסעדה נסעה להתמחות עצמאית בצרפת במסגרתה זכתה לעשות סטאז’ לצד הסומלייה לוראן בלאנשו במסעדת שלושה  כוכבי מישלן Regis et Jacques Marcon.

בארבע השנים האחרונות היא מנהלת את תחום היין של מלון דה נורמן, מלון בוטיק מהמוערכים בארץ ובעולם. “במלון אני מנצחת על תפריטי היין של מסעדת דיינינגס היפנית ומסעדת אלנה”, אומרת צידון. “אין ספק שאם אני בוחרת להכניס יין מסויים לתפריט בנורמן – זה עושה משהו. זו מעין חותמת לאותו יין”.

צידון עוסקת בקניה ומכירה של יינות בשווי מיליוני דולרים, כשרק השנה מחזור היין של המלון עמד על כ־4 מיליון שקל. מרתף היין של המלון מונה אלפי בקבוקים מאירופה ומישראל וצידון מיישנת בו יינות נדירים, אשר לא ניתן למצוא גם בשוק היין העולמי.

תפריטי היין שבנתה עבור מסעדות המלון הוכתרו כתפריטי היין הטובים בישראל שלוש שנים ברציפות על ידי מגזין “סומליה” הישראלי, וב־2018 קיבלו אות הערכה ממגזין היין האמריקאי Wine Spectator – תואר המקביל, בעיני רבים, לכוכב מישלן.

“יש לי עוד המון מה לפתח”, אומרת צידון. “רק היום אני מוכרת יינות שרכשתי ב-2015, ואני עדיין עובדת על פיתוח מרתף היין של המלון. זה תהליך שלוקח זמן. עוד 20 שנה אוכל לספר איך הגענו למקום שבו נהיה – ככה יוצרים נתיב יין רציני. עולם היין מחבר בין מסורות בנות אלפי שנים לבין קידמה טכנולוגית בלתי נתפסת. כאן בישראל רואים את זה נהדר, ואם נשכיל לספר את הסיפור שלנו בצורה הנכונה, יש המון לאן למנף את זה".