שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הדר קס

מייסדת עמותת חמניות, 20

הדר קס איבדה את אביה בתאונת דרכים כשהיתה בת 14. “הייתי נורא לבד ולא מצאתי שום מסגרת שתעניק לי תמיכה חברתית או רגשית שהייתי כל כך זקוקה לה. חוץ מהמשפחה שלי שמאוד תמכה בי – אף אחד לא ראה אותי. שנתיים וחצי אחרי הבנתי שאני יכולה לעזור – אני יכולה להקים מסגרת שתעזור ליתומים כמוני”.

כך בגיל 16 החלה קס לבנות מערך פעילויות, להקים סניפים, לגייס משאבים (“זה האתגר הגדול ביותר”), לנהל עובדים ומתנדבים, ולשווק את הכל תחת עמותה שקראה לה “חמניות” (“כי כשמראים ליתומים את השמש הם פשוט זורחים”). 

כיום, קס בת 20, חיילת (מש”קית חינוך) וגרה בהוד השרון. העמותה בראשה היא עומדת נותנת תמיכה למאות יתומים בני ארבע עד 25 בחמישה סניפים ברחבי הארץ (סניף ערבי־יהודי ביפו, סניף בבאר שבע, סניף בכפר סבא , וסניפים בתל אביב וברמת השרון).

“חמניות” פועלת גם לקידום חקיקה, מיצוי זכויות, מודעות והסברה. הפרויקט הפופולרי ביותר הוא חונכות אישית במסגרת קבוצתית. העמותה מפעילה גם פרויקט לגיל הרך, פרויקט ליתומים בוגרים משני ההורים וטיפול באלמנים ואלמנות שנותן להם כלים להתמודד עם האובדן.

“הכל מאוד אישי. גם אצלי וגם אצל המתנדבים שלנו. זאת תמיכה שאנחנו לא קיבלנו. אנחנו יודעים בדיוק מה יתומים צריכים וכמה זה משמעותי. יש בארץ 32 אלף יתומים עד גיל 18, שרק אלפיים מתוכם מקבלים מענה ממשרד הביטחון. יש עוד שלושים אלף ילדים ובני נוער שמחכים לנו. בלי “חמניות” אין להם שום מענה. הסיכוי שלהם להתדרדר לרחוב, לסמים ולזנות הוא גבוה פי שניים לעומת ילד שאינו יתום. הם אותם בני נוער שמשרד החינוך מגדיר כנוער בסיכון, אבל לא נותן להם שום תמיכה ושום מענה”, מסכמת קס.