שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook
בנק הפועלים
Microsoft
Labs

אילון לוטם

29, מייסד שותף וסמנכ"ל טכנולוגיות, SAM

"הרבה פעמים כבר הספידו את שוק הגנת הסייבר, אבל אין לי ספק שאנחנו רק בהתחלה. שינינו את התפישה בשוק", אומר אילון לוטם, מייסד שותף וסמנכ"ל הטכנולוגיה של חברת הסייבר SAM Seamless Network. "במקום שאבטחת מידע תהיה נגישה רק עבור חברות גדולות בשוק, באמצעות בינה מלאכותית ואוטומציה הנגשנו את אבטחת המידע לחברות קטנות ולקוחות פרטיים. גם אם פורצים למשרד עורכי דין קטן, הנזק יכול למוטט את המשרד. אולי סך הנזק הוא קטן, אך בבחינת אחוזי הפגיעה מדובר בנזק משמעותי", מסביר לוטם.

הם חברו לספקיות התקשורת הגדולות בעולם, ונכון להיום שמונה כאלה עובדות איתם, כולל בזק הישראלית. יחד איתן סיפקו ללקוחות 2 מיליון ראוטרים עליהם ניתן להתקין מרחוק את פתרונות האבטחה של SAM. "לקוחות קטנים דורשים פתרון אחד שיפעל מול כל האיומים. הבינה המלאכותית מזהה את המכשירים המחוברים, את התנהגות המשתמשים ואת האיומים, ושולפת את הפתרון עבור כל אחד מהם".

40 מתוך 50 עובדי החברה ממוקמים בסניף הישראלי ואלה אחראים על המו"פ, הנותרים, שאחראים על המכירות, ממוקמים בארה"ב, הולנד וגרמניה. מעל 20 מילון דולר גויסו לחברה בשני סבבים, אותן הובילו Blumberg Capital ו-Intel Capital.

לוטם גדל בנשר וכבן לאבא מאמן ריצה, הפך לאצן תחרותי ואפילו ייצג את ישראל בתחרויות בינלאומיות. בצבא הוא שירת כלוחם ביחידה מובחרת, אך לאחר כארבע שנים עבר קורס סייבר ושירת עוד שלוש שנים ביחידה טכנולוגית.

שם גם הכיר את שותפיו לעתיד סיוון ראושר (מנכ"לית SAM) ושמואל חפץ (סגן היו"ר). עם הקמת החברה ב-2016, הצטרף אליה לוטם כשותף ומאז הוא משמש כסמנכ"ל הטכנולוגיה. "התפקיד דורש ממך כל יום להקים את החברה מחדש: בכל יום אתה שואל את עצמך מה חסר, מה הדבר הבא שצריך לעשות".

בנוסף לעבודתו מתנדב לוטם בשמונה השנים האחרונות בעמותת "הגל שלי" שמקדמת נוער בעזרת גלישת גלים. "כשאתה הולך לישון בלילה זה מאוד נחמד לחשוב על כמה כסף הכנסת היום לחברה שלך, אבל אם אתה לא מוצא דרך להחזיר לקהילה – אני לא חושב שאפשר להיות שלם".