Forbes Israel Logo
"מכבי היא שם נרדף למצוינות ואיכות רפואית". מנכ"לית מכבי, סיגל דדון-לוי | צילום: דוברות מכבי
"מכבי היא שם נרדף למצוינות ואיכות רפואית". מנכ"לית מכבי, סיגל דדון-לוי | צילום: דוברות מכבי

"מכבי עומדת בחוד החנית של מערכת הבריאות בישראל"

סיגל דדון־לוי מונתה למנכ"לית מכבי שירותי בריאות בעיצומה של תקופה יוצאת דופן • כעת, בתום שנה ראשונה בתפקיד, היא משתפת בתוכניות לעתיד הקרוב ומדברת על האתגר המרכזי של מערכת הבריאות - המחסור בצוותים רפואיים: "דרושה תוכנית חירום לאומית"

BrandVoice

לפני כשנה, בשיאה של מגפת הקורונה, באחת התקופות הקשות והמאתגרות שידעה מערכת הבריאות, מונתה סיגל דדון־לוי למנכ"לית מכבי שירותי בריאות, מארגוני הבריאות הגדולים והמתקדמים בישראל. "הקורונה טלטלה את המערכת מן היסוד אך מנגד אפשרה מגוון רחב של הזדמנויות לשינויים חיוביים שבימים כתיקונם היה לוקח שנים להטמיע, אם בכלל", היא משתפת. "להתמנות למנכ"לית בעיצומה של מגפה היה אתגר אדיר אך כזה שאיפשר לי להיכנס לתפקיד במהירות וביעילות ולהוציא לפועל החלטות ושינויים משמעותיים כבר מהרגע הראשון".

דדון־לוי (52) נשואה ואם לשניים, היא בעלת תואר ראשון במשפטים, תואר ראשון נוסף במדעי הרוח והחברה ותואר שני במנהל ציבורי. במהלך השנים מילאה שורה ארוכה של תפקידים ניהוליים מגוונים במכבי; ראש חטיבת התפעול, ראש מחוז השרון, סמנכ"לית שירות ושיווק, מנכ"לית מכבי יזמות ותפקידים נוספים, שסללו את דרכה לתפקיד הבכיר ביותר בארגון. "מכבי היא שם נרדף למצוינות ואיכות רפואית – בעיקר בזכות הרופאים שלנו. חברי מכבי זוכים לשירות רפואי מקצועי ומוביל שמתאפיין גם בהסתגלות מהירה לפיתוחים ובאימוץ טכנולוגיות חדשות – לפני כולם".

"רפואה בבית – העתיד של מערכת הבריאות"

אחד מהשינויים החשובים במערכת הבריאות שדדון־לוי מצביעה עליהם הוא המעבר של הרפואה מבתי החולים לקהילה, תהליך שהואץ על רקע הקורונה. "פעולות רבות שמתבצעות בבתי החולים העמוסים ניתן כיום לבצע בקהילה ואת חלקן גם בבית – מבדיקות דם בבית המטופלים, דרך ביצוע רנטגן ואולטרסאונד ועד טיפולי דיאליזה מורכבים. זהו העתיד של מערכת הבריאות. 98% מהטיפול הרפואי שאנו מקבלים בחיינו הינו בקופות החולים, ולכן השאיפה במכבי היא לספק שירות איכותי של 'One stop shop'". אשפוז ביתי לעומת אשפוז בבתי חולים מהווה כיום פתרון אידיאלי במקרים רפואיים המתאימים לכך. מהלך זה אף הוכח מחקרית כגורם המאפשר החלמה מהירה יותר של החולים ומפחית אשפוזים חוזרים.

"יותר ויותר ישראלים מקבלים טיפול רפואי בבית במקום להתאשפז במחלקות הפנימיות, מהלך שמכבי מקדמת ונחשבת כמובילה לאומית בתחום״, מספרת דדון־לוי, ״היינו הראשונים מבין קופות החולים להקים מערך אשפוז ביתי, ובזכות כך הגענו מוכנים לעשרות אלפי אשפוזי בית בתקופת הקורונה״. כיום, מכבי מאשפזת בבית 10% מכלל המיועדים לאשפוז בפנימית, ועל פי ההערכות המספר יזנק בצורה משמעותית לצד הרחבת מגוון הטיפולים הרפואיים שניתן יהיה לבצע בבית. "בעתיד אפילו MRI יבוצע בסלון המטופלים. המעבר לטיפול בבית הוא בשורה אדירה למערכת הבריאות ומכבי גאה להובילה". אומרת מנכ"לית מכבי.

מרכז רפואי מכבי פתח תקווה | צילום: דוברות מכבי

"הרופאים הבכירים בוחרים במכבי"

כבר עתה ברור כי חרף ההתקדמות הטכנולוגית האדירה, מערכת הבריאות הציבורית מושתתת בראש ובראשונה על ההון האנושי. כך גם מאמינה מנכ״לית מכבי, דדון־לוי, אשר מציבה את המחסור בצוותי רפואה כאחד האתגרים המרכזיים של מדינת ישראל. "הקורונה הובילה לשחיקה בקרב הצוותים הרפואיים, והציפה את המחסור האקוטי והמתמשך בכוח אדם״, היא מציינת. ״הדרך המרכזית של מכבי להתמודד עם האתגר הלאומי הזה היא באמצעות הרחבת תוכנית המתמחים המצוינת שלנו בקהילה. כיום ישנם במכבי כ־400 רופאים מתמחים במקצועות השונים כאשר הביקוש להצטרפות לתכנית רק הולך וגדל, ואנו בונים כעת תוכנית ייעודית גם עבור סטודנטים לרפואה".

במכבי מועסקים כ־5,000 רופאים, למעלה מ־90% מהם מומחים, והם ממשיכים כל העת להרחיב את מאגר המומחים ולגייס רופאים מכל התחומים – מרביתם כעצמאיים. "מודל העסקה זה מהווה יתרון משמעותי בגיוס רופאים מצוינים. רבים מהרופאים הטובים והבכירים ביותר בארץ – בהם ראשי מחלקות בבתי החולים המובילים בישראל – בוחרים במכבי". מבחינתה של דדון־לוי פתרון בעיית המחסור באנשי הרפואה לטווח הארוך דורש תוכנית חירום לאומית רחבה שבמרכזה הגדלת התקציבים למערכת הבריאות, ולרפואת הקהילה בפרט. "המחסור באנשי הרפואה מייצר זמני המתנה ממושכים לתורים למומחים בכל הארץ. אנחנו במכבי משקיעים מאמצים כבירים כדי לפתור זאת ע"י ניהול חכם של היצע וביקוש בכל יישוב״, מדגישה מנכ״לית מכבי. ״אך איתור פתרון מקיף נמצא בידי המדינה ואני מצפה שהממשלה הבאה תעלה את הסוגיה הזו לראש סדר העדיפות הלאומי, ומכבי תקדם זאת".

"רפואה מונעת היא המפתח לחיים בריאים"

כחלק מאסטרטגיית 'רפואה צופה פני עתיד' שיזמה דדון־לוי בשנתה הראשונה בתפקיד, מכבי שירותי בריאות שמה דגש מרכזי על רפואה מונעת והפיכת מדינת ישראל לבריאה יותר. מדובר במהלך המתמקד בפעולות מגוונות כמו הגברת ביצוע בדיקות שגרה, חיזוק המודעות לבריאות הנפש, מניעת עישון, קידום שמירה על תזונה נכונה ופעילות גופנית ועוד.

כמי שעומדת באחד הצמתים החשובים במערכת הבריאות הישראלית, רואה מנכ״לית מכבי את השימוש החכם ב־DATA הרפואית של המטופלים, ככלי משמעותי לקידום רפואה מונעת. לשיטתה, מהפכת הטכנולוגיה, הבינה המלאכותית, הגנום וה־DATA מאפשרת את קידום המעבר לרפואה מותאמת אישית, ובכך מתאפשרת קבלת החלטות רפואיות נכונה ומדויקת יותר.

השנה, בהובלתה של דדון־לוי, מכבי חרטה על דגלה להוות את "סטנדרט הבריאות הגבוה בישראל" – סטנדרט שמייצג באופן המיטבי את העשייה הענפה של כלל חברות הקבוצה. "סוד כוחה של מכבי הוא בעוצמת הקבוצה והיכולת שלנו להעניק לחברינו שירות מצוין ורלוונטי מגיל לידה ועד זקנה – בכל תחומי החיים: רפואת שגרה, רפואת חירום, רפואה משלימה, רפואת שיניים, רפואה שיקומית, טיפול סיעודי ועוד", מסכת דדון-לוי. ״ערכי המצוינות מלווים את מכבי מאז הקמתה לפני 80 שנה ומובילים את כלל החברות שלנו. באחריותנו להבטיח שמכבי תמשיך לפרוץ דרך ולעמוד בחוד החנית של מערכת הבריאות הישראלית".


BrandVoice הוא מותג התוכן השיווקי של פורבס ישראל

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.