Forbes Israel Logo

לפני שתקפצו למים העמוקים: כך תתכוננו להתרחבות הסטארט-אפ אל מעבר לים

סטארט-אפ | צילום: Shutterstock
הממד המשפטי, הכלכלי והניהולי - כל מה שעליכם לסגור לפני שתתרחבו לחו"ל | צילום: Shutterstock
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook
כל יזם צעיר חולם מהרגע הראשון על צמיחה ופעילות ענפה ובינלאומית. לפני שתפשילו שרוולים ותיגשו לעבודה, עליכם להתייחס לפן המשפטי, הכלכלי וכמובן גם הניהולי. כך תעשו זאת נכון

Contributors

כל מייסד סטארט-אפ חולם על צמיחה. פחות או יותר מהרגע שיזם יוצא לדרך, מתחילים החלומות להתרחבות העסק וניצול הזדמנויות חדשות. כמובן שהמטרות משתנות עם הזמן ומתעצבות בצל האתגרים, אך בדרך כלל מרבית חברות ההזנק מתחילות לשקול התרחבות וצמיחה בחו"ל לאחר סבב הגיוס הראשון שלהן.

לאחר ניהול עסק במשך מספר שנים, החזון הכללי של החברה אמור להתגבש ולהיות ברור יותר. ייתכן שההתרחבות העתידית מיועדת להרחבת קהלי היעד של המוצר או שמדובר בסיבות נוספות ומגוונות. עם זאת, לפני שממהרים לקדם את הרחבת הפעילות, עליכם לוודא שאתם מוכנים וששקלתם בכובד ראש את הנקודות הבאות.

הזווית החוקית

היישות המשפטית והחוקית שלכם חשובה כאשר אתם שוקלים את הרחבת הפעילות של העסק. כשאתם מרחיבים את הסטארט-אפ אל מעבר לים, תצטרכו לעמוד בחוקים המקומיים במדינה החדשה ולייצר את הזרוע הבינלאומית של החברה שלכם. זה דורש מכם להסדיר את מעמדכם החוקי במדינה. בדרך כלל יש מספר מודלים חוקיים מרכזיים.

סניף חדש: מדובר למעשה בשלוחה של החברה שלכם במדינה הזרה, כשהמשרדים נמצאים בבעלות מלאה של הסטארט-אפ. בנוסף, כל ענייני המשרד פועלים לפי הרגולציה של מדינת המקור. מדובר במודל שמאפשר גמישות בעסקים הבינלאומיים שלכם, אבל זה גם חושף את המשרד שלכם לכל מיני בעיות משפטיות מקומיות. בדרך כלל תהליך ההקמה של משרד כזה הוא די פשוט וכולל רישום במשרדים הממשלתיים של המדינה המארחת, לכן מודל זה דורש נוכחות במקום כדי לנהל את הפעילות וגם להשלים את הרישום הפורמלי.

מנהלים או מייסדים של קרן הון סיכון? כך תדברו לקהל שלכם | Shutterstock
לפני שתקפצו למים העמוקים – עליכם להכיר את סביבת הפעולה החדשה שלכם | צילום: Shutterstock

נציגות בחו"ל: זו אופציה למי שמעוניין להשיג נוכחות מינימלית במדינה חדשה. במודל זה, העובדים לא מעורבים במכירות ובחוזים מקומיים והם עובדים כנציגי החברה בלבד. המודל מאפשר לחברה את דריסת הרגל שלה במיקום החדש וזו נקודת התחלה נוחה להמשך הדרך. הרישום הפורמלי גם הוא פשוט יותר וניתן להירשם באמצעות המשרדים הממשלתיים במקום או שגרירויות מקומיות בארץ.

חברת בת: הכוונה היא שהסטארט-אפ יתפקד כחברת בת בבעלות של חברה אחרת, אך ימשיך לתפקד באופן נפרד מבחינה משפטית. הסטטוס הזה מספק הגנה מאחריות משפטית במדינה המארחת והוא נותן אופציות נוספות להתרחבות מעמיקה יותר במדינה החדשה. עם זאת, מדובר במודל שיכול לגרום לבזבוז רב של זמן וכסף. בנוסף, יש אתגרים רגולטוריים ופוליטיים שעליכם לשקול לפני שתבחרו במודל הזה כמודל המועדף, ולרוב יש להיעזר בגורמים מקצועיים כדי שיסייעו בתהליך.

הזווית הכלכלית

בלי קשר למודל המשפטי שתחברו לפעול בו, עליכם לשקול כי כל מקום חדש מביא איתו חוקים וכללים חדשים, ביניהם גם חוקים כלכליים. יש מספר תקנים להנהלת חשבונות, ביניהם התקן החדש ASC 842 שעליכם להכיר לפני שתקפצו למים העמוקים. מדובר בצורה חדשה של ניהול חשבונות במתכונת ליסינג לתקופות ארוכות יותר משנה.

מדובר בחלק שהיה מאז ומעולם מורכב מבחינת הניהול העסקי וההתרחבות הגלובלית של עסקים, ולא רק בגלל כמות הניירת האדירה שכל עסק מייצר וצריך לעקוב אחריה. אחד האתגרים הגדולים הוא לנסות ולהבין את כל הדרישות מבחינת הנהלת החשבונות ולהשתמש בדאטה המתאימה לשם כך.

לכן, ניהול פיננסי מחושב ופלטפורמה מסודרת לניהול חשבונות אמורה להציל את המצב. חברת Trullion, סטארט-אפ מבוסס בינה מלאכותית שמסייע בפתרונות הנהלת חשבונות, מאגד את המידע הרב והמפוזר ומפשט מאד את התהליך. החברה הישראלית משתמשת בפתרונות בינה מלאכותית כדי לסרוק את ההסכמים שלכם ולנתח אותם כדי לדווח על התוצאות באופן מהימן. זו רק דוגמה אחת מיני רבות למוצרים דומים שקיימים בשוק.

הזווית הניהולית

כמייסדי סטארט-אפ, אתם אחראים על חלוקת הזמן שלכם בין כמה ארגונים וגורמים, במיוחד בשלבי ההתרחבות של העסק. זה אומר שיתווספו לחייכם עוד לחצים וכאבי ראש, הרבה יותר מבדרך כלל. כדי להתמודד עם האתגרים החדשים עליכם ללמוד את המבנה של העסק וגם ללמוד עוד על מבנים נוספים שקיימים בזירה העסקית. "אם יש לכם רעיון מסוים, חשוב שתלכו על כל הקופה. וגם חשוב שתהיו ממוקדים", מסביר אייזק הלר, מנכ"ל Trullion.

בסופו של דבר, המציאות מחייבת ולא יהיה לכם זמן לנהל מספר משרדים בו זמנית. לכן תצטרכו לשאול את עצמכם מה עליכם לעשות כדי להקל על היקף הדרישות ההולך וגובר. ייתכן שכדי להתמודד עם העומס תצטרכו שיהיה לצדכם מנכ"ל שיעזור לכם לנהל את העניינים מעבר לים בשמכם. ייתן שישתלם לכם לגייס גם סגן מקומי ולנסות ולהשתמש בידע הפנימי שלו על המדינה.

לסיכום, התרחבות לסביבה ומדינה חדשה יכולה להיות תהליך מורכב, אבל אם תשתמשו באסטרטגיה הנכונה, תוכלו להעצים את עצמכם ואת העסק שלכם, להמשיך לצמוח ולהגיע לגבהים חדשים.


עומרי הורביץ הוא מומחה שיווק ומדיה אשר מייעץ לחברות היי-טק מובילות. כמו כן, הוא כותב קבוע למספר ערוצי תקשורת ומגיש תכנית פודקאסט העוסקת במגוון תחומים ביניהם טכנולוגיה, יזמות ועוד.

ה-Contributors של פורבס ישראל הם כותבים עצמאיים שנבחרו על ידי מערכת פורבס, מומחים בתחומם, המספקים פרשנות וסקירת תופעות עכשוויות בתחום התמחותם. התוכן הוא מטעמם ובאחריותם והוא אינו תוכן ממומן.

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא