שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook
בנק הפועלים
Microsoft
Labs

אוהד כהן

29, סקאוט וסוכן שחקנים בינלאומי

אלברט איינשטיין אמר פעם שהוא אסיר תודה לכל מי שאמר לו לא, זו הסיבה שהוא עשה הכל בעצמו.

כך אפשר לתאר את הקריירה של אוהד כהן, סוכן שחקני כדורגל ואחראי על שוק השחקנים האפריקאי בסוכנות SPOCS הגרמנית.

אוהד החל את דרכו ב-2013, בגיל 21, כחייל משוחרר. חובב כדורגל מושבע, ששיחק מסביב לשעון במשחק המחשב הפופולרי "Football Manager", משחק סימולציה של ניהול קבוצת כדורגל.

הוא פיתח מודל שמתבסס על נתוני המשחק לפיו, מבלי לצפות בשחקן משחק הוא יכול לצפות אם יצליח בישראל. לפני שנכנס לתחום, רק אחד מתוך עשרה שחקנים זרים שנחתו בישראל הצליחו להטביע חותם. לטענת כהן, אחוז ההצלחה שלו מגיע ל-77%.

כהן נפגש עם כל קבוצות הכדורגל בישראל, ונענה בשלילה, עד שמכבי חיפה נתנה לו הזדמנות. לאחר כשעה וחצי של פרזנטציה מפרכת לגבי המודל, הוא הוציא מסמך קטן עם שחקנים שהמועדון יכול להביא בחלון ההעברות הקרוב. במועדון התרשמו וביקשו לחתים את כהן על חוזה קטן כסקאוט של המועדון (מי שמאתר שחקנים וכישרונות עבורו) – דבר יוצא דופן בכדורגל הישראלי לשעתו. הוא סרב, וזה השתלם לו.

ב-2020 כהן היה אחראי על העברות של למעלה מ-12 מיליון שקל מישראל של השוק האפריקאי (אותו הוא מנהל ב-SPOCS). "אתה ממש צריך לאהוב כדורגל בשביל לראות שש שעות ברצף ב-40 מעלות באפריקה במשך חודש", הוא מתאר נסיעת עבודה שגרתית.


כיום הוא מנהל אופרציה גלובלית שהמונה עשרות שחקנים ומאמנים המיוצגים על ידו. הוא מנהל חמישה עובדים רק בישראל, המנהלים עבורו את השוק המקומי.
ואחרי כל הניחוח הבינלאומי הזה החלום שלו הוא "מכבי ראש העין", הוא אומר, "לפתוח תשתית כדורגל מאפס בראש העין, עיר הולדתי. להגיע מלמטה, מהליגה הרביעית עד לצמרת הכדורגל הישראלי". ואם לסמוך על מה שהשיג עד כה, יש למה לצפות.