שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook
בנק הפועלים
Microsoft
Labs

פיטר פלצ'יק

29, ג'ודוקא, אלוף אירופה

פיטר פלצ'יק, אלוף אירופה בג'ודו, נמצא בשיא ההכנות לקראת אולימפיאדת טוקיו 2021, בתקווה שאכן תתקיים השנה. את התוצאות היה אפשר לראות בגראנד סלאם תל אביב בחודש שעבר, שם זכה במדליית כסף.

פלצ'יק נולד בחצי האי כרים באוקראינה ועלה לישראל כילד. בגיל 4 החל להתאמן בעיר מגוריו, ראשון לציון ועד גיל 18 הגיע הצטרף לנבחרת ישראל הבוגרת תחת המאמן הלאומי אורן סמדג'ה.

ב-2016 היה אמור להתמודד לראשונה באולימפיאדת ריו, אך בשל פציעה בכתף החלום נקטע והוא נכנס לשיקום ארוך. "זה היה צריך להיות הרגע הכי מרגש בחיי, אבל עדיין לא הייתי בשל ומוכן נפשית לזה. אחרי השיקום הבנתי שזה באמת החלום שלי ואני מתכונן לאולימפיאדה הבאה בהתמסרות ומיקוד", הוא אומר. הפציעה הצריכה ממנו לשנות סגנון קרב, ללמוד תרגילים חדשים ולשנות אסטרטגיית לחימה – כל אלה נשאו פרי והביאו אותו להישגים גדולים בשנים האחרונות.

בשנת 2018 זכה במדליית ארד באליפות אירופה שנערכה בישראל, ובהמשך במדליית זהב בגרנד סלאם באבו דאבי ("אחד הרגעים המרגשים בקריירה היה לשיר את ההמנון באבו דאבי, בתקפה שלפני הסכם הנורמליזציה"). ב-2019 זכה במדליית זהב בגרנד סלאם פריז היוקרתי ואת 2020 המשיך עם רצף זכיות, כולל הישג יוצא דופן עם זכייתו באליפות אירופה בפראג – הג'ודוקא הישראלי הרביעי אי פעם שזוכה בתואר, ועלה למקום הראשון בדירוג העולמי. בינואר השנה התחרה בטורניר המאסטרס בעיר דוחה שבקטאר וזכה במדליית הארד אחרי שניצח בקרב את אלוף העולם המכהן ("זה הישג משמעותי, בעיקר בקורונה, כשכל העולם נעצר") וכאמור, קינח במדליית כסף בגרנד סלאם תל אביב בפברואר.

אחרי אליפות אירופה, ולפני תחילת ההכנות האינטנסיביות לאולימפיאדה הספיק פלצ'יק להשתתף בתוכנית נינג'ה VIP ("זו היתה הזדמנות למלא את החלל של התחרותיות"). בין לבין הוא הפרזנטור של חברת הקוסמטיקה biofore ושל נותני החסות – ישראל היום, צבי צרפתי – חברת בנייה, אופיטקל סנטר, פספורט כארד, אדידס ישראל, סטארט-ישראל ומור בית השקעות. הוא גם מסתובב עם הרצאתו "האמונה היא מעל ההיגיון" המגוללת את סיפור חייו בפני ארגונים וחברות. "השאיפה היא להשתמש בקשרים שאני יוצר עכשיו לתקופה שאחרי הקריירה כספורטאי. ליצור משהו שיעשה טוב לעולם". עד אז, יש עוד הישג אחד קטן להשלים – מדליה אולימפית.