חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo

בקרוב: הטבה שקיבלתם בהלוואה תישאר בעינה כל עוד ההלוואה בתוקף

בנק ישראל ממשיך לפעול להגברת התחרותיות במערכת הבנקאית. הבוקר פרסם הפיקוח על הבנקים שורה של הוראות חדשות בנוגע להצגת מידע ללקוח בגין עמלות וריביות שהוא משלמם. על פי ההוראות החדשות, הטבה שניתנה ללקוח בעת מתן אשראי או הפקדת כספים לפיקדון, תשאר בעינה כל עוד ההלוואה או הפיקדון הינם בתוקף. 

בנוסף הורה הבנק על הצגת שיעור העמלה ללקוח העוסק בפעילות בניירות ערך, בהשוואה לשיעור עמלה ממוצע שגבה הבנק בפועל בעסקאות דומות. כמו כן, פועל הפיקוח על הבנקים לקידום תיקון חקיקה שיסמיך אותו בחוק לפרסם מידע אודות שיעורי הריבית הנהוגים בפועל על אשראי ופיקדונות.

המפקח על הבנקים דודו זקן | צילום: איציק הררי, דוברות הכנסת

בבנק ישראל מסבירים כי "מתן הטבה לתקופה מוגבלת, אשר מתבטלת לאחר פרק זמן, גורמת לערפול המחיר, ועל כן מקשה על הלקוח לבצע השוואות מחירים בין מוצרים ושירותים דומים, וכפועל יוצא מכך לקבל החלטה מושכלת".

רוצים להישאר מעודכנים בכל החדשות והדירוגים? הירשמו לניוזלטר של פורבס ישראל, הורידו את האפליקציה, עשו לנו לייק בפייסבוק או עקבו אחרינו בטוויטר.

היישום של הוראות אלה יעשה בדרך של שמירת ההפחתה או התוספת לריבית הבסיסית בהלוואות או בפיקדונות, שחלה במועד יצירת ההלוואה או הפיקדון גם במועד שינוי הריבית, במסגרת הוראות ניהול בנקאי תקין של המפקח על הבנקים, לאחר התייעצות עם הועדה המייעצת.

בנוסף, הפיקוח על הבנקים מקדם תיקון חקיקה במסגרתו יחויבו הבנקים להציג ללקוחותיהם, העוסקים בפעילות בניירות ערך, את העמלות שהם עתידים לשלם בפועל בהשוואה לממוצע העמלות שגבה הבנק בפועל מלקוחותיו בעסקאות דומות.

"מטרתו של צעד זה היא להתמודד עם סוגיית פער המידע שבין הבנקים ללקוחותיהם, ולהביא להגברת השקיפות של התאגידים הבנקאיים כלפי לקוחותיהם. שקיפות מחירים זו עשויה אף היא לתרום להגברת התחרות ולשפר את כוח המיקוח של הלקוחות כלפי הבנקים שלהם", אומרים בבנק ישראל.

דוד זקן, המפקח על הבנקים אמר כי "תנאי בסיסי למערכת בנקאית תחרותית הוא מודעות מצד הלקוח לגובה העמלות והריביות שנגבות ממנו, קיומה של יכולת להשוות בין מספר חלופות, ויכולת מעבר מבנק לבנק. צעדים אלו יגבירו את השקיפות לגבי מחיר האשראי, הריבית המשולמת על הפיקדונות והעמלות בעבור פעילות בני"ע. כמו כן, אציין כי הצגת מידע השוואתי בתחום ניירות הערך, בדבר עמלות ששילמו לקוחות שביצעו עסקאות דומות לעסקה שביצע הלקוח, יחזק את כוחו של הלקוח, ועשוי להביא להוזלה נוספת של שיעורי העמלות בגין פעילות בניירות ערך".

הוראות אלה הינן המשך הרפורמה במערכת הבנקאית, אותה מקדם בנק ישראל לאחרונה. בין התיקונים שבוצעו במסגרת הרפורמה: תמחור דיפרנציאלי בגין פעילות בניירות ערך בערוצים השונים, קביעה בתעריפון עמלת מקסימום, שמגבילה את גובה העמלה שהבנק רשאי לגבות מהלקוח עבור קנייה ומכירה של ניירות ערך, תמחור מחדש של העמלות בגין פעילות בניירות ערך, ועוד.

בתיקון חקיקה נוסף שמקדם הפיקוח על הבנקים, יוסמך המפקח לפרסם מידע אודות שיעורי הריבית על אשראי ועל פיקדונות הנהוגים בפועל, זאת על מנת לאפשר ללקוחות לערוך השוואה בין התאגידים הבנקאיים. שינוי זה יעשה באמצעות תיקון לחוק הבנקאות והוא כרוך בקבלת אישור שר האוצר.

זקן הוסיף: "הצעדים הנוכחיים הם חלק ממכלול שלם ביישום המלצות הצוות לבחינת הגברת התחרותיות במערכת הבנקאית, שמשקף את מחויבותנו לחזק את כוחם של משקי הבית והעסקים הקטנים ולהגביר את התחרות בענף".

כפי שפורסם לאחרונה, הפיקוח על הבנקים נוקט גם בפעולות לשיפור התחרות והגברת השקיפות בניהול חשבון עובר ושב, באמצעות קביעת סל שירותים אחיד לניהול חשבון העובר ושב.

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן