חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo

ג'ובס התחפש לסנטה קלאוס וחילק לעובדים שטרות של 100 דולר

אנו יודעים רבות על סטיב ג'ובס, הודות לנכונותו בשנות חייו האחרונות לחלוק עם הביוגרף שלו סיפורים על מה שהניע אותו לייסד במשותף את אפל, ולהמציא מחדש את המחשב האישי, את נגני המוזיקה, את הסמארטפונים ואת הטאבלטים. אולם ישנם סיפורי "סטיב" רבים שטרם שמעתם, ולרגל יום השנה למותו בגיל 56, שיחול מחר, חלקו כמה חברים ועמיתים את זכרונותיהם על אודות חייו של אחד מאנשי החזון הגדולים של ענף הטכנולוגיה.

"מהר, תחביא את הפורשה"

מהנדס התוכנה רנדי אדמס סירב בתחילה להצעתו של סטיב ג'ובס לעבוד ב-NeXT, חברת המחשבים שהקים ג'ובס לאחר סילוקו מאפל. השנה הייתה 1985. אדמס לא היה מוכן לחזור לעבודה לאחר שמכר את החברה פורצת הדרך שלו להפצת תוכנת דסקטופ. כמה ימים לאחר מכן נשמע קולו של ג'ובס במשיבון של אדמס. "אתה מפספס את זה, רנדי. זו הזדמנות של פעם בחיים, ואתה מפספס אותה". אדמס שקל מחדש.

לקבלת כל העדכונים, הדירוגים והניתוחים – עשו לנו לייק בפייסבוק

אדמס השתמש בחלק מהמזומן שהרוויח ממכירת החברה שלו וקנה פורשה 911 באותו זמן שג'ובס קנה אחת. כדי להימנע מ"דפיקות" בדלתות הם חנו זה ליד זה – וחלקו ביניהם שלושה מקומות חניה. יום אחד מיהר ג'ובס לתא של אדמס ואמר לו שהם חייבים להזיז את המכוניות.

נתן לגייטס לחכות. ג'ובס | צילום: רויטרס

"אמרתי, 'למה'? והוא אמר, 'רנדי, אנחנו חייבים להחביא את הפורשה. רוס פרוט מגיע, הוא שוקל להשקיע בחברה, ואנחנו לא רוצים שהוא יחשוב שיש לנו הרבה כסף'." הם הזיזו את המכוניות אל אחורי משרדי NeXT בפאלו אלטו, קליפורניה, ופרוט השקיע 20 מיליון דולר בחברה ב-1987 ותפס מושב במועצת המנהלים.

אדמס זוכר גם את הפעם שבה ביל גייטס הופיע לפגישה ב-NeXT. היה זה סתיו 1986. פקיד הקבלה בלובי התחתון קרא לג'ובס, שהתא שלו היה למעלה, כדי ליידע אותו שגייטס נמצא בלובי. "יכולתי לראות אותו יושב בתאו, לא ממש עסוק. אבל הוא לא קם ולא הזמין את גייטס לעלות. למעשה, הוא נתן לו לחכות בלובי שעה. זה מלמד על היריבות ביניהם".

מהנדסי NeXT, אומר אדמס, ניצלו את ההזדמנות לרדת למטה ולהציף את גייטס בשאלות. "נהנינו מזה ובילינו שעה בשיחה איתו, עד שסטיב קרא לו אליו בסופו של דבר".

לדברי אדמס, יש לו זיכרונות רבים מג'ובס מהימים ההם ב-NeXT – כיצד ג'ובס, הצמחוני, חלף על פניהם של מהנדסים שנהנו מכריכי ה"סאבוויי" שלהם והעיר, "או, הריח של בשר חיות שרוף. כמה מענג". ב-1986 התחפש ג'ובס לסנטה קלאוס וחילק שטרות של 100 דולר לעובדים. אדמס מספר גם שג'ובס תמיד היה פונה לעובדים שפישלו או עשו משהו שהוא לא אהב ואומר להם "פטרו את עצמכם". האם ג'ובס היה רציני? "אם לא קיבלת הודעה על סיום עבודתך, ידעת שהוא רק התבדח".

הסיפורים המלאים והבלעדיים על ג'ובס יפורסמו בגיליון חודש אוקטובר של מגזין פורבס. להזמנת מנוי לחצו כאן

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן