חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo

גם בישראל: הערים שבהן הנדל"ן של Airbnb הוא המניב ביותר

לפני לא יותר מ-7 שנים Airbnb עוד הציעה למשתמשים בה רק מיטות מתנפחות וחללים משותפים, כשהמתחרה המרכזי שלה היה אתר אירוח התיירים couchsurfer.com. מאז, החברה, ששוויה הוערך לאחרונה בכ-30 מיליארד דולר, התרחבה למגוון רחב של נכסים, בהם בתים שלמים, דירות, חדרים פרטיים, טירות, סירות, אחוזות, בתים על העץ, אוהלי טיפי, איגלואים, איים פרטיים ונכסים נוספים. נכון להיום Airbnb מציעה 2.3 מיליון רשומות נכסים שונות במערכת שלה. כתוצאה מכך החברה הפכה לערוץ פעילות מרכזי עבור משקיעי נדל"ן, שמרביתם שוכרים מיליונים מנכסי החברה ומשכירים אותם מחדש (סאבלט).

ככל שהרגולציה סביב פעילות החברה הולכת ומתהדקת בניו יורק ובמספר ערים נוספות ברחבי ארצות הברית, רצינו לבדוק – מי הן הערים הטובות ביותר בעולם לפעול בהן בתור משקיעים.

המחקר נעשה באמצעות המידע שבאתר Airdna, חברת מידע שמנטרת את הביצועים שמניבים נכסי Airbnb ברחבי העולם. באמצעות ניתוח של התפוסה, העלות הממוצעת ללילה והרווח שמופק מיותר מ-4 מיליון נכסים להשכרה לטווח קצר, Airdna מאפשר לנו לזהות הזדמנויות להשקעה בנדל"ן שמניבות רווחים בשיעורים גבוהים מאוד.

Airbnb יצרנה אקוסיסטם של סטארט-אפים, כמו Airdna, Guesty ו-BeyondPricing, המנסים לעשות כסף מהצלחתה של החברה כשהם מציעים שירותים למארחים ולמתארחים, ששניהם הולכים והופכים למתוחכמים יותר באופן שבו הם מתפעלים את הנכסים המושכרים שלהם, וברמת הציפיות שלהם מהשהייה בנכסים המושכרים.

ברצלונה מובילה נכון להיום את הרשימה עם 278% החזר השקעה (ROI), אולם, יתכן שהרגולציה היא שעומדת מאחורי ההחזרים האדירים הללו. לפי סקוט שטפורד, מנכ"ל Airdna, "ישנה קורלציה ישירה בין מספר הנכסים המושכרים של Airbnb בעיר מסוימת לבין רווחיותו של הנכס הממוצע. המארחים של Airbnb מתרחבים בזריזות לניהול של מספר יחידות לאחר שחוו הצלחה מוקדמת עם יחידה אחת. הנכסים הרווחיים ביותר של החברה נמצאים בערים עמוסות ברגולציה. בהיעדר הצורך לספק בעצמם ציוד ללינה, מתאפשר למארחים של Airbnb לגבות שיעורים שווים, או אפילו גבוהים יותר, בהשוואה למלונות".

הרגולציה חוסכת למשקיע ומעבירה את הנטל אל Airbnb, וזה משתלם לו | צילום: Fotolia

מתודולוגיה: המחקר נעשה בקרב 25 הערים עם מספר הנכסים הרשומים הפנויים הגבוה ביותר בעולם. עלות השכירות הממוצעת של דירות עם חדר שינה אחד חושבה באמצעות האתר Numbeo. החזר ההשקעה (ROI) חושב באמצעות השוואה בין העשירון העליון של ההכנסות מדירות עם חדר שינה אחד בכל עיר, ובין מחיר השכירות הממוצע לדירות כאלו באותה העיר.

מבין 25 הערים המובילות הללו, את המקום ה-22 תופסת תל-אביב שלנו. כשזוכרים כי נכסי Airbnb מנוהלים ביותר מ-34 אלף ערים, אין ספק שזה מקום גבוה מאוד. שכר הדירה החודשי הממוצע בעיר בנכסי החברה גבוה למדי ועומד על 1,129 דולר (כ-4,300 שקל). הנכסים התל אביביים של Airbnb, שהתפוסה בהם עומדת בממוצע על 65%, יניבו למשקיעים בהם החזר השקעה בשיעור של כ-110%, שיעור נאה מאוד אמנם, אך בשוק הנדל"ן הישראלי, ובוודאי בזה התל אביבי, לא בטוח שהוא חריג בהשוואה לסוגי נכסים אחרים.

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן