חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo

דריסת רגל ראשונה לשיכון ובינוי בארה"ב: תבצע פרויקט בהיקף של כמיליארד דולר

פרויקט ראשון לקבוצת שיכון ובינוי בארה"ב. קבוצת התשתיות והנדל"ן מקבוצת אריסון דיווחה היום על זכייה בפרויקט BOT( Build-Operate-Transfer) לסלילת כביש אגרה במחוז האריס (Harris) שבמדינת טקסס. מדובר בזכייה ראשונה בפרויקט גדול מאז הקמת יחידת המטה בארה"ב בשנת 2012, כחלק מהאסטרטגיה של הקבוצה להתרחב לפעילות בארה"ב.

בפרויקט זכה קונסורציום חברות בשם בלורידג' (Blueridge) בו שותפה שיכון ובינוי יחד עם תאגידים פיננסיים וחברות תשתית. היקף הפרויקט מוערך במיליארד דולר, כאשר עלויות ההקמה לבדן יעמדו על יותר מ 800 מיליון דולר. חלקה של קבוצת שיכון ובינוי בהכנסות מההקמה צפוי לעמוד על כ-400 מיליון דולר. פרט לקונסורציום החברות בו חברה שיכון ובינוי, התמודדו על הפרויקט שתי ענקיות תשתיות ספרדיות, להן סניפים מקומיים בארה"ב.

הזכייה במכרז נותנת אור ירוק לקונסורציום החברות לגבש סגירה פיננסית, ולאחר מכן להקים ולהפעיל את הכביש לתקופה של 52 שנים. הקונסורציום יפעיל את הכביש במתכונת של כביש אגרה. מדובר בקטע כביש הידוע בשם SH-288, כאשר קטע הכביש שתקים החברה יהיה באורך של 10 מייל ויחבר בין מחוז האריס ליוסטון.

העבודות ההנדסיות לביצוע הפרויקט לכביש הדו מסלולי יכללו מיסעות מבטון של 800 אלף מ"ק, הקמה של 47 גשרי בטון ומחלפים בשטח של יותר מ-150 אלף מ"ר. כמו כן יכלול הפרויקט הקמה מחדש של מחלף והקמת מערכת גביית אגרה בכביש. משך ההקמה יעמוד על כשלוש שנים.

הזכייה בפרויקט מצטרפת לשורה של זכיות בפרויקטי תשתיות גלובליים של שיכון ובינוי בשנת 2014 – בהם פרויקט הקמה ותחזוקה של כביש אגרה שהינו חלק מכביש טבעתי סביב בוגוטה קולומביה בהיקף של 550 מיליון דולר.

מנכ"ל שיכון ובינוי, עפר קוטלר: "לפני מספר רבעונים סימנו את ארה"ב כיעד להתרחבות הקבוצה, ואני שמח שהצלחנו להגשים את החזון הזה היום. אני בטוח כי פרויקט זה יהווה סנונית ראשונה, וכי אנשינו יידעו להוביל את החדירה לארה"ב עם פרויקטים נוספים".


"הצלחנו להגשים את החזון". מנכ"ל שיכון ובינוי, עפר קוטלר | צילום: סיוון פארג'

ההכנסות של הפרויקט הנוכחי והפרויקטים הקודמים יצטרפו להכנסות של החברה מביצוע פרויקטי תשתיות ובנייה בחו"ל. בשלושת הרבעונים הראשונים של 2014 הסתכמו ההכנסות ממגזר זה בקבוצת שיכון ובינוי בהיקף של כ-2 מיליארד שקל, כאשר הכנסות אלו היוו 45% מהכנסות הקבוצה כולה. נכון ל 30.9 2014 עמד צבר ההזמנות של הקבוצה על 9.7 מיליארד שקל, מתוכם 6.8 מיליארד שקל (70%) בגין הפעילות בחו"ל.

יו"ר שיכון ובינוי, משה לחמני: "השנה חגגנו לשיכון ובינוי 90 שנות פעילות, ואני שמח כי שנה זו מסתיימת בפרויקט גדול חדש במדינה חדשה. ההתרחבות של עסקי שיכון ובינוי בארה"ב היא חלק מהאסטרטגיה ארוכת הטווח של החברה לגוון את המדינות בהן אנו פועלים ולחדור לשווקים חדשים, תוך שאנו מביאים הצעת ערך שכוללת מצוינות בלתי מתפשרת בביצוע, ידע מקצועי וניסיון רב שנים".


פרויקט גדול חדש במדינה חדש. יו"ר שיכון ובינוי, משה לחמני | צילום: יח"צ

עמי לנדאו, מנכ"ל חטיבת הזכיינות: "אנו גאים לקחת על עצמנו פרויקט ענק נוסף, בו נוכל להביא לידי ביטוי את הניסיון הרב שלנו בכל שלבי הפרויקט- מסגירה פיננסית מהירה, ועד ביצוע איכותי לפי התקנים המחמירים בעולם, תוך התחשבות בסביבה ובצורכי הקהילות אותן אנו משרתים".

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן