חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo

דרך לא דרך: מה יכולה לעשות מתקפת סייבר על ווייז?

שתי סטודנטיות מהטכניון בנו, במסגרת פרויקט בפקולטה למדעי המחשב, מערכת הגורמת לתכנת הניווט הפופולארית ווייז לדווח על פקקים מדומים. באמצעות התכנה שבנו, הצליחו הסטודנטיות ליצור פקק שנמשך שעות וגרמו לנהגים לסטות מדרכם. המנחים שלהן הודיעו על המתקפה לחברה, פירטו את הדרך שבה בוצעה ונענו על ידי סגן הנשיא לתפעול כי החברה בודקת דרכים למנוע מתקפות כאלה.

הרעיון לפרויקט עלה במוחו של הדוקטורנט נמרוד פרטוש, כשנתקע בפקק ביחד עם המנחה שלו, פרופסור ערן יהב. "זה היה בקיץ שעבר. אמרתי לערן שאם היינו גורמים לווייז, לפני צאתנו לדרך, לדווח לנהגים על פקק בכביש החוף, האפליקציה הייתה מפנה נהגים לכביש 4 ואנחנו היינו נוסעים לתל אביב על כביש החוף, בלי פקקים", הוא נזכר בחיוך.

"צחקנו והנושא לא עלה עד תחילת סמסטר חורף, אז פגשתי שתי סטודנטיות מצטיינות" מספר פרופסור יהב. "הצעתי לנמרוד להציג להן את הרעיון ולתת להן להתמודד עם האתגר הזה, כפרויקט סטודנטים".


פרופסור ערן יהב, הדוקטורנט נמרוד פרטוש, מיטל בן סיני ושיר ידיד | צילום: שיצו שירותי צילום

נמרוד הצליח לסקרן את שתי הסטודנטיות, שיר ידיד ומיטל בן סיני, הלומדות בטכניון הנדסת תוכנה במסגרת פרויקט "פסגות" – תוכנית המצוינות של העתודה האקדמית. "לא ידענו לקראת מה אנו הולכות", הן מספרות. "ההצלחה בפרויקט לא הייתה מובטחת, אמנם הרעיון לא נשמע חדשני אך יישומו מורכב ולכן נדרש מאיתנו להשקיע הרבה מאוד זמן ומאמץ".

בהנחיתם של נמרוד ופרופסור יהב הן החלו בעבודה. תחילה כתבו תוכנה אשר מאפשרת יצירה אוטומטית של משתמשי ווייז מדומים, עם כל תהליך ההרשמה. את רישום ה"משתמשים" החדשים, ביצעו באופן אוטומטי לחלוטין באמצעות כלי המדמה טלפונים חכמים על גבי המחשב. שתי הסטודנטיות נדרשו לכמה עשרות משתמשים מדומים כדי לבנות כל שלב של המתקפה, אך במהלך העבודה המאומצת הן יצרו באפליקציה אלפי משתמשים פיקטיביים.

"הן בנו מערכת שיודעת לעבוד מול האפליקציה, לרשום משתמשים חדשים באופן אוטומטי ולאחר מכן לזייף להם מיקום GPS, ובכך לדמות המצאות של המשתמשים הללו במקום מסוים", מסביר פרופסור יהב.

בשלב השלישי הן יצרו תבנית נסיעה שתגרום לווייז לחשוב שמדובר בפקק. "זה היה החלק הכי קשה בפרויקט. היינו צריכות להיכנס לראש של ווייז. עשינו המון ניסויים ברחבי קמפוס הטכניון בחיפה. התחלנו בדימוי נסיעה איטית ורצופה, לאחר מכן הוספנו נסיעה מהירה לפני הנסיעה האיטית ובשלב האחרון הוספנו עצירות בנקודות זמן שונות".

למתקפה שיצרו הסטודנטיות עשויות להיות השלכות מרחיקות לכת, שכן היא יכולה להרחיק נהגים מכביש אגרה ולגרום לו לפשיטת רגל, או ליצור פקקים מדומים ליד מרכולים או מרכזי קניות ולגרום ללקוחות לנסוע למתחרים.

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן