חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo

האוצר גייס 2 מיליארד דולר בהנפקת אג"ח בחו"ל

הצלחה למשרד בחו"ל:אגף החשב הכללי השלים גיוס אג"ח בחו"ל ל-30 שנה ול-10 שנים בסכום של 2 מיליארד דולר.מדובר בהנפקה ראשונה לשני טווחים במקביל והנפקה ראשונה מזה 15 שנה לטווח של 30 שנה. ההנפקה בוצעה בריביות הנמוכות ביותר אי פעם בהנפקה דולרית.

במשרד האוצר מדווחים כי הביקושים בהנפקה הסתכמו בלמעלה מ-9 מיליארד דולר, יותר מפי 4.5 מהסכום שהונפק. לאור הביקושים הגבוהים מצד משקיעים אסטרטגיים גדולים הוחלט להרחיב את ההנפקה ל- 30 שנה לסכום של 1 מיליארד דולר. הקצאת סכום גבוה זה להנפקה לטווח של 30 שנה תומכת במדיניות אגף החשב הכללי להארכת משך החיים הממוצע (מח"מ) של החוב ומקטינה באופן משמעותי את סיכוני המחזור של החוב הממשלתי.
 
ההנפקה התקיימה לאחר סבב פגישות נרחב עם משקיעים זרים אשר ביצעה היחידה לניהול החוב הממשלתי לפני כשבועיים בארה"ב ובאירופה. הביקוש המרשים להנפקה התאפשר גם בזכות משקיעים רבים עימם נפגשו נציגי היחידה ואשר לקחו חלק בהנפקה.

יובל שטייניץ, שר האוצר | צילום: יח"צ

זוהי ההנפקה הדולרית העשירית במספר של מדינת ישראל והיא מהווה נקודת ייחוס לתמחור הסיכון של המשק הישראלי, וזאת בהתאם לתכנית העבודה של היחידה לניהול החוב שמטרתה לבנות עקום ייחוס במטבע זר בשווקים הגלובליים. ההנפקה התאפיינה בעלות הגיוס הנמוכה ביותר ששילמה מדינת ישראל בהנפקה דולרית ובמרווחים נמוכים באופן היסטורי. ההנפקה האחרונה במטבע זר התקיימה בינואר 2012.

המכרז נסגר כאשר כ- 95% מההנפקה הוקצה למשקיעים זרים והיתר למשקיעים ישראליים. הביקושים התקבלו מלמעלה מ-300 משקיעים שונים הפרוסים ב – 34 מדינות, ביניהן: ארה"ב, בריטניה, גרמניה, צרפת, שוויץ, סין ועוד.

שר האוצר, ד"ר יובל שטייניץ, ציין כי "מדובר בהבעת אמון בכלכלה הישראלית. העובדה שהצלחנו להמשיך ולהפחית את יחס החוב לתוצר בכל השנים האחרונות, וככל הנראה גם בשנה האחרונה, יצרה אצל המשקיעים ביטחון בחוסנו של המשק הישראלי. ההישג בולט במיוחד על רקע משבר החובות המתמשך באירופה."

 

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן