חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo

החברה ששואפת להפוך את השימוש בטכנולוגיה למבוסס על קשר עין

באירוע המובייל הגדול בעולם, הקונגרס העולמי לניידים (MWC), שמתקיים השנה בברצלונה (22 עד 25 בפברואר 2016), ישנה תמיד הפגזה של פיצ'רים חדשים מצדם של ייצרני המכשירים. השנה אינה שונה כמובן, כשגולות הכותרת היו ה-MateBook של וואווי, סמסונג גלקסי S7 והמכשירים החדשים שמריצים את תוכנת Windows של מייקרוסופט.

אם לוקחים צעד לאחור מההכרזות על המכשירים החדשים ניתן להבחין באירוע קטן יותר שמתרחש במסגרת התערוכה, שעצם שמו מעיד על נקודת המבט היזמית שלו – "עוד ארבע שנים מעכשיו" (4YFN). כנס 4YFN, כעת בשנתו השלישית, מתמקד בטיפוח קהילת הסטארט-אפ והיזמות בתחום הטכנולוגיה למובייל באירופה.

אם מסתכלים מעבר לכל הפיתוחים בתחומי הגיימינג, הפרסום במובייל והאפליקציות והפלטפורמות של האינטרנט של הדברים שהוצגו שם, מגיעים לבסוף לחברה בשם IrisBond שמציגה טכנולוגיה חדשה למעקב אחרי אחרי תנועת העין. חברת המהנדסים הקטנה הוקמה בשנת 2013 וזכתה להשקעה מצד משקיעים בסקיים וספרדים. היא ממוקמת מחוץ למרכזי החממה הטכנולוגית של מדריד וברצלונה, בסאן סבסטיאן, ספרד.

מכשיר החברה שסורק את עיני המשתמש | צילום: אתר החברה

הטכנולוגיה של מעקב אחרי תנועת העין אינה חדשה. החברה השבדית Tobii הייתה בעסק עוד מראשיתו והיא נחשבת לאחת החברות הראשונות שנכנסו לשוק בתחום זה. בתערוכת האלקטרוניקה הצרכנית (CES) שהתקיימה מוקדם יותר השנה, בחודש ינואר 2016, היא גם כונתה אחת מחמשת החידושים המשפיעים על התעשייה.

אלו עדיין חדשות טובות עבור IrisBond, שמשמעותן שישנו נתיב פתוח לחדירה לשוק עבור אפליקציות המתבססות של הטכנולוגיה של מעקב אחרי תנועת העין. לפי אדוארדו ג'אורחיו (Eduardo Jauregju), מייסד שותף ומנכ"ל IrisBond, החברה רוצה להפוך את הטכנולוגיה הזו לחברתית יותר ולפתח דרכים חדשות שבהן נוכל לתקשר עם המכשירים שלנו באמצעות העיניים.

"יש לנו מערכת למעקב אחרי תנועת העין עבור אנשים עם לקויות כמו טרשת אמיוטרופית צידית (ALS) או שיתוק מוחין, אבל אנחנו רוצים ללמד את השוק שיש דרכים אחרות לתקשר עם טכנולוגיה, בדרכים טבעיות," אומר ג'אורחיו.

Fotolia :הטכנולוגיה של המחר – שליטה במכשירים באמצעות העיניים | אילוסטרציה

עוקב העיניים Primma של IrisBond משתמש באור אינפרה אדום בטכנולוגיית LED, שמתחבר למחשב באמצעות כבל USB. ניתן להתקין אותו בשתי שלבים: בתחילה הוא מודד את המרחק והגובה של העיניים של המשתמש מהמסך ולאחר מכן מכייל את תנועת העיניים באמצעות כדורים עגולים המוצגים על הצד, שעל המשתמש לעקוב אחריהם עם העיניים. כך, המערכת לומדת כיצד העיניים של המשתמש נעות. בהמשך, באמצעות מקלדת מוגדלת המוצגת על הצג, העיניים הן שמזיזות את העכבר וממקדות אותו על אות. בכדי לבחור באות יש למצמץ בעיניים למשך שתיים-שלוש שניות – והנה, הקלדת אות.

באמצעות טכנולוגיות כאלו למעקב אחרי תנועת העין וקיבוע תמונה, ניתן לערוך מחדש את התהליך כדי לשלוט במכשירים ניידים – כדי לשלוט גם במכשיר וגם בתוכן ששמור בו בדרך טבעית. הטכנולוגיה יכולה להתפרס גם בתעשיית הרכב. נכון להיום, יצרני רכב כמו יגואר, מתמקדים בייצור חיישנים ש"עוקבים" אחרי תנועת עיניו של הנהג במה שנקרא מערכת ניטור נהיגה (DMS) אשר יכולות לצפות ברגעיי חוסר תשומת הלב של הנהג, ולהזהיר אותו שהוא אינו מרוכז. זוהי אינה באמת טכנולוגית של מעקב אחרי העין כמו זו של חברות כמו IrisBond או Tobii, שמתמקדות בתנועה של העין ככלי ליצירת תקשורת ושליטה במכשירים.

לפי ג'אורחיו, טכנולוגיות מעקב-עין וזיהוי פנים יכולות להיות מוטבעות בשמשת הרכב, שתתפקד כמסך ממש כמו צג המחשב, והנהג יוכל לשלוט במתרחש ברכב באמצעות מחוות פנים פשוטות ומצמוצי עיניים.

אבל זה המקום שאליו החברה מעוניינת לקחת את הטכנולוגיה שלה אליו. בהווה, IrisBond משפיעה על החיים בדרכים הרבה יותר משמעותיות. מקרה לדוגמא הוא המקרה של הרנן קסטרו, עורך דין ארגנטינאי שאובחן ב-ALS לפני כ-10 שנים.

סריקת העיניים באמצעות מכשיר הסריקה של החברה | אילוסטרציה: אתר החברה

קסטרו החליט לשתף את ניסיון חייו כאדם שחי עם מחלת ניוון שרירים והפך לסופר שמקליד באמצעות עיניו. את ספרו הראשון הוא כתב בעזרת אביו – הוא היה מסתכל על אות בלוח של האלף-בית ואביו היה מנחש מה המילה שהוא רוצה לומר ומקליד זאת עבורו. לאחר שמונה חודשים הם סיימו את הספר הראשון, "המוזות מבקרות אותי עם שחר" (Las musas me visitan de madrugada, 2013). כשהציג את עבודתו בפומבי, הוא נאלץ להשתמש באותה שיטה מתישה על מנת לענות על שאלותיהם של קהל הנוכחים באירוע השקת הספר וחתימתו.

שנה לאחר מכן, באמצעות ארגון חולי ה-ALS בארגנטינה, קיבל קסטרו סורק עיניים Primma של IrisBond, שהפך את כתיבת ספרו השני, "קווי דמיון וסתירה" (Similitudes  Antinomias, 2015), לקלה בהרבה. קסטרו למד להקליד בעזרת עיניו במהירות וכעת הוא גם מעניק ראיונות ומדבר בציבור, אבל החשוב מכל – הוא כעת יכול להמשיך לתקשר עם בנותיו ומשפחתו ולהתפרנס מכתיבת ספרים – כאדם עצמאי שאינו תלוי באחרים בכדי לתקשר.

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן