Search
Close this search box.
Forbes Israel Logo

הייאוש נעשה נוח: כך חי מייסד ויקיליקס בשגרירות אקוודור בלונדון

הוא חי על ארוחות טייק-אווי בחדר קטן עם הליכון לשריפת אנרגיה ומנורת ויטמין כדי לפצות על היעדר אור השמש, אבל לג'וליאן אסאנג' יש את הדבר החומרי האחד שאליו הוא משתוקק: מחשב עם חיבור לאינטרנט. מייסד ויקיליקס קבע את מקלטו לפני 9 שבועות בשגרירות אקוודור בלונדון בכדי למנוע את הסגרתו לשבדיה, שם הוא מבוקש לחקירה בשל אונס לכאורה. פחדו מפני כליאה הביא אותו לחיות כעת כמו אסיר בעצמו.

חברו התומך, ווהן סמית הבריטי, שאירח את אסאנג' באחוזתו הכפרית במשך שנה במהלך המאבק המשפטי הכושל נגד ההסגרה, אמר כי המבוקש האוסטרלי שרוי במצב רוח טוב ונהנה מהחופש המדומה שלו ושל המחשב שלו.

מתמודד יפה. אסאנג' על מרפסת השגרירות, השבוע | צילום: רויטרס

"נראה כי הוא מתמודד יפה. המפתח להבנתו הוא שאם יש לו מחשב, הוא מאושר", אמר סמית לסוכנויות הידיעות אחרי שביקר בשגרירות, הממוקמת בבלוק דירות אדום-לבנים בן קומה אחת ברובע נייטסברידג' היוקרתי. "מה שהכי מדאיג אותו הוא האפשרות שלא יוכל לעבוד כמו שצריך – וזו הסיבה בגללה נראה שהוא פחות נלהב מתאי כלא מאשר משגרירויות". 

ביום ראשון השבוע הציץ העולם באסאנג' לראשונה מאז ה-19 ביוני, אז חמק אל השגרירות. בשבוע שעבר, אקוודור המונהגת ע"י הנשיא השמאלני רפאל קוריה העניקה לאסאנג' מקלט – אך בריטניה עדיין מתכננת לעצור אותו, היה וינסה לעזוב.

בהופעתו על גבי מרפסת צרה נזף אסאנג' בארה"ב על "ציד המכשפות" שלה נגד אתר חשיפת הסודות שלו, ועמד מול זרקורי התקשורת העולמית למשך כ-10 דקות. שערו הלבן קצוץ, לבוש חולצה הדוקה ועניבה, נראה אסאנג' בריא, גם אם עייף. בזמן שנשא את דבריו, נעצר כדי לסקור במבטו תמוכים מעודדים, עיתונאים עסוקים ושוטרים שברחוב למרגלותיו, בטרם פרש חזרה לעולמו המוסתר.

סמית אמר כי אסאנג' ישן ועבד בחדר יחיד וקטן שנראה כמשרד אשר הוסב במהירות לשמש למגורים. בתחילה ישן על מזרן אוויר, אבל כעת כבר יש לו מיטה של ממש. "זה חדר קטן. יש חלון, אבל לא הייתי אומר שהוא מאוורר. לא ראיתי תשתיות של מטבח, אם כי הבנתי שיש לו גישה למיקרוגל. יש לו גישה למקלחת, ואחד ממעריציו נתן לו הליכון".

הוא העדיף שלא להסגיר לאן החלון משקיף מתוך כוונה שלא לזהות את החדר עבור משקיפים חיצוניים. בחלונות השגרירות שניתן לראותם מן הרחוב מוגפים הווילונות באופן תמידי מאז כניסתו של אסאנג'. "זה די הדוק. הוא חילק את החדר בעזרת כוננית לחלק שינה וחלק ערות", מספר סמית. "המפתח הוא יכולתו לעבוד. הוא יכול לקיים פגישות, הוא יכול להזמין אנשים. הוא יכול לעשות מה שהוא צריך".

אקוודור העניקה לאסאנג' מקלט על בסיס החשש כי יישלח משבדיה לארה"ב כדי לעמוד בפני ההאשמות הקשורות באתר ויקיליקס. בריטניה לא מניחה לו לצאת מהשגרירות לאקוודר משום שבתי המשפט קבעו כי עליו להישלח לשבדיה.

אימו של אסאנג' כריסטין דיברה בטלפון מאוסטרליה עם סוכנויות הידיעות ואמרה כי קיבלה הבטחה אישית משר החוץ האקוודורי ריקרדו פאטינו כי יוקפד על רווחתו של בנה ככל האפשר לאורך שהייתו. "ככל שהדברים אמורים לצוות השגרירות, הם היו נהדרים עד עתה. האנשים לבביים מאוד. האקוודורים חמים בצורה יוצאת דופן. הם מוודאים שהוא אוכל טוב, שחם לו ונוח לו", היא אמרה.

חזית השגרירות האקוודרית השבוע בזמן דבריו של אסאנג' | צילום: רויטרס

השגרירות, בכתובת הרשמית – האנס קרסנט 3, דירה 3ב', לונדון SW1 – היא בקומה הראשונה בבלוק אחוזה בן 6 קומות, מסוג בנייני הלבנים שהיו פופולריים במיוחד בלונדון של תחילת המאה ה-20. הוא כולל גם את שגרירות קולומביה, ועוד דירות פרטיות. אין בשגרירות האקוודורית חללים חיצוניים זולת המרפסות הצרות, מה שמותיר מעט מאוד אור שמש לשוכנים ארוכי טווח בין קירות השגרירות.

הבלוק נמצא מול צידו האחורי של כלבו הרודס היוקרתי, המושך אלפי קונים ומבקרים מדי יום. לחנות יש מפרץ פריקה וטעינה ממש על יד השגרירות, ותנועת המשאיות הירוקות המוכרות של הרודס נחסמת פה ושם על ידי קהל של תומכי אסאנג' או צוותי חדשות הממלאים את הרחוב.

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן