Search
Close this search box.
Forbes Israel Logo

המנצח הגדול והמפסיד הגדול של 2012: שר התקשורת משה כחלון

המנצח הגדול בשוק התקשורת

"תהיו כחלונים ותמצאו פתרונות", האיץ ראש הממשלה בנימין נתניהו בשריו ביוני 2011, עת סערה המדינה סביב גביע הקוטג׳, ותוך שהוא חולק מחמאה גדולה לשר התקשורת שלו, משה כחלון. רבים שרי התקשורת שקדמו לכחלון והכריזו כי יחוללו רפורמה בענף התקשורת. חלקם אף הצליח להפחית את מחירי השיחות לחו״ל, לטפל בחברות הכבלים, ואפילו לרסן את בזק. אבל אף אחד מהם לא הצליח לגעת בלב (ובכיס) הציבור כמו משה כחלון.

על פניו, נדמה היה שכחלון על חיוכו העדין אינו כוח שקול כנגד חברות הסלולר הגדולות, וספק אם יצליח להוריד אותן על הברכיים ואת מחירי הסלולר לרצפה. רק נדמה היה. כחלון עשה זאת מבלי למצמץ, ואת הדי אותה מהפכה מרגישות חברות הסלולר היטב עם כל סיכום רבעון, והצרכנים – עם כל חשבון סלולר שהצטמק במאות שקלים, וזאת מבלי שנאלצו להחליף את המספר. מפעילות הסלולר החדשות שפרצו אל השוק ממשיכות גם היום לצאת במבצעים שגורמים לגדולות והוותיקות להזיע.

לקבלת כל העדכונים, הדירוגים והניתוחים – עשו לנו לייק בפייסבוק

על רקע מהלכים אלו נסקה הפופולריות של כחלון והאפילה על כל איש ציבור אחר. כנראה שמה שהציבור חיפש כל הזמן, היה אביר במכונית שר לבנה, שיילחם עבורו בדרקוני השוק. מצד שני, בתחום הרווחה – התיק השני שהחזיק כחלון – נותרו עוד דרקונים רבים להילחם בהם. אבל כחלון כבר לא יהיה זה שייצא אליי קרב. באוקטובר האחרון הודיע כי הוא פורש מן החיים הפוליטיים, והותיר את מפלגת הליכוד ללא ה"שר החברתי" שלה.

לרשימה המלאה – אנשי השנה של פורבס
לרשימה המלאה – המפסידים הגדולים של 2012

המפסיד הגדול בפוליטיקה

המלחמה בחברות הסלולר והמהפכה הדרמטית בחשבונות הסלולר של כולנו הפכו את משה כחלון לגיבור עממי. אחרי שהוריד את הברונים השודדים מחברות הסלולר על ברכיהם וחסך לפחות מאות שקלים לכל משפחה, התואר רובין הוד באמת קטן עליו.

אבל דרכו של רובין הוד מגבעת אולגה לתהילת עולם לא מצאה חן בעיני חבריו הפוליטיקאים, שראו איך הגיע כחלון משום מקום והפך את אחד המשרדים האפרוריים ביותר למכרה זהב יח"צני. על פי השמועות, גם בנימין "תהיו כחלונים" נתניהו לא ראה בעין יפה את הפופולריות הגואה של נאמנו.

גם נתניהו לא אהב את ה"שרירים" שעשה שר התקשורת שלו | צילום: מרק ישראל סלם

כחלון חש כנראה בכתף הקרה וברשימת החיסול שסוגרת עליו. הוא ידע שעל המקום הראשון שהשיג בעבר בפריימריז הוא יכול רק לחלום, וגם מקום ריאלי כבר לא מובטח. הוא הבין שבכל התמודדות עתידית יוסט הדיון מהצלחתו המסחררת במשרד התקשורת לכישלונו המהדהד במשרד הרווחה. מהטיפול של חבריו בליכוד הוא ייצא, במקרה הטוב, השריף מנוטינגהם.

במקום לעמוד ולהילחם העדיף כחלון להרים ידיים, והודיע על פרישתו מהחיים הפוליטיים. פרישתו הדרמטית הדהדה מקצה הארץ ועד קצהה – איך ייראו חיינו ביום שאחרי הכחלון? מה נעשה בלי הכחלוניזם? לאן הולך המפעל הציוני מכאן?

אבל לא אלמן ישראל. מיד אחרי הפרישה הדרמטית התחילו לדלוף הידיעות על הקמת המפלגה החדשה – כחלון יקים, כחלון יבנה, כחלון ירוץ, כחלון יתחרה. זה בכלל תרגיל של ביבי. זה בכלל גאונות של כחלון. הוא מתייעץ עם מקורביו. הוא לומד את הנושא. אחרי סופ"ש אצל אימא הוא יחליט.

ואכן, אחרי סוף השבוע אצל אימא הוא החליט. רובין הוד מגבעת אולגה קיבל את ההחלטה הפשוטה, בחר בדרך הקלה. כחלון, שוב, העדיף לברוח משדה הקרב. הוא לא יסכן את הפופולריות. הווינר הפך ללוזר.

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן