חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo

הרפורמה בענף הרכב יוצאת לדרך: "תוזיל את המחירים ב-20%"

לאחר אישור רפורמת השמים הפתוחים – מבטיחים כעת ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר התחבורה ישראל כץ לקדם את המהפכה הצרכנית בענף הרכב. הממשלה תדון ביום ראשון הקרוב בתכניתו של כץ להגברת התחרותיות בענף הרכב, שנועדה לדבריו להוזיל לצרכן את מחיר כלי הרכב החדשים, החלפים והטיפול במוסכים. התכנית תשולב בחוק ההסדרים, הצפוי לעבור בחודש מאי הקרוב.

במסגרת ההצעה שהוגשה לממשלה תאושר טיוטת חוק רישוי שירותים, המסדירה את כל הצווים המתייחסים לתחומי ענף הרכב השונים ובכללם יבוא, תקינה, חלפים, מוסכים שמאים ועוד. ההצעה מסדירה לראשונה את כל תחומי הרכב ופותחת לתחרות את ענפי ייבוא הרכב, מכירת רכב חדש ומשומש, ליסינג והשכרה, טיפול במוסכים ועוד.

לקבלת כל העדכונים, הדירוגים והניתוחים – עשו לנו לייק בפייסבוק

ההצעה מגדילה את ערוצי יבוא הרכב ומגדירה סוגים נוספים של יבואנים, בהם יבוא זעיר, שיוכל מעתה לייבא עד 20 כלי רכב מחו"ל שגילם עד שנה, ומאפשרת להגדיל גם את סוגי יבוא הרכב שיותר לייבוא לכלל היבואנים. כך ניתן יהיה לייבא משאיות ואוטובוסים באמצעות יבואן מקביל. כמו כן ניתן יהיה לייבא מוניות ורכב מסחרי באמצעות יבוא אישי.

הצעת המחליטים תסדיר לראשונה את העיסוק בייבוא רכב, בכך שתאפשר לייבא רכב באמצעות גורמים מקצועיים ומוסמכים. כיום פועלים בתחום גורמים בלתי מוסמכים, המייבאים כלי רכב עבור כל מי שמעוניין לייבא רכב לישראל, ללא כל פיקוח.

בתחום שיווק החלפים והתיקון במוסכים יוסדר נושא הטיפול ברכב בכלל המוסכים, גם בתקופת האחריות, ויתווסף סוג נוסף של מוסך – "מוסך מומחה", שבוא ניתן יהיה לטפל בכלי רכב בטכנולוגיות חדשות. זאת בנוסף למוסכי היבואן הקיימים כיום.


צילום: רויטרס

בתחום חלקי החילוף יוסרו חסמים בשוק החלפים. במסגרת זאת יבוטלו דרישות ותקנים ייחודיים לישראל ויותאמו לתקינה הבינלאומית, תוך התמקדות במערכות רכב וחלפים בטיחותיים.

ההצעה כוללת שקיפות בנושא מלאי החלפים והמערכות הקיימות בעת תחזוקת הרכב. יבואני חלקי החילוף יחויבו לפרסם את מלאי חלקי החילוף ומחירם באתרי האינטרנט, והלקוח יהיה חשוף בזמן אמת לכל המידע הקיים בענף חלקי החילוף ויוכל לבחור את החלף בוא ירצה להשתמש לתיקן הרכב, חלפי או מקורי.

ראש הממשלה טען כי מדובר במהלך נוסף להורדת יוקר המחיה בישראל: "אחרי הרפורמה הגדולה שעשינו בסלולר, ואחרי רפורמת השמיים הפתוחים שאישרנו השבוע בממשלה, נביא לממשלה בשבוע הבא רפורמה נוספת שמטרתה הוזלת הרכבים הפרטיים בישראל", אמר נתניהו.

השר כץ ציין כי הוא נחוש לקדם את התחרות בענף הרכב במטרה להוזיל את מחירי הרכב לצרכן ולאפשר לכל אזרח ליהנות ממגוון רחב יותר של כלי רכב. לדבריו, ראש הממשלה מבטיח לגבות את ההצעה והחוק בהמשך. "אני משוכנע כי הרפורמה תוזיל את מחירי הרכב בכ-20% לפחות ואת חלקי החילוף ביותר מ-30% לפחות, דבר שיוזיל את יוקר המחייה", הוסיף כץ.

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן