חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo

השר לאזרחים ותיקים אורי אורבך הלך לעולמו לאחר מאבק במחלה קשה

השר לאזרחים ותיקים, אורי אורבך, הלך היום (שני) לעולמו לאחר מאבק במחלה מטולוגית ממנה סבל, והוא בן 54. הוא הוגדר כנבצר זמנית מלכהן בכנסת, לאחר אישפוז ממושך בבית-החולים. אורבך הותיר אחריו אישה וארבעה ילדים.

ב-1 בפברואר, 2015, עקב אשפוזו בשל המחלה המטולוגית ממנה סבל, הוכרז אורבך כנבצר זמנית מלכהן כשר, וסמכויותיו הועברו לשר הכלכלי, נפתלי בנט. את ההחלטה על הגדרתו כ"נבצר" העביר ראש הממשלה, בנימין נתניהו. בהודעה שפרסם יועץ התקשורת של השר אורבך, נאמר כי ההליך מתבצע בתיאום עם משפחת אורבך.

בעת אישפוזו בבית החולים שערי צדק, בחודש ינואר השנה, דוברו אמר כי חלה הידרדרות לא צפויה במצבו. בתום הפריימריז בבית היהודי, פרסם אורבך הודעה בעמוד הפייסבוק שלו בה כתב: "תודה על תפילותיכם ודאגתכם. הימנעו נא מביקורים ומהפצת שמועות. אני מתפנה בתקופה הקרובה לטפל בענייני הבריאות שלי באופן אינטנסיבי יותר, כדי שאוכל בקרוב לשוב בבריאות שלמה בעזרת השם לעבודתי בכנסת ובממשלה".

אורבך כתב עוד כי "מוטב לעשות הפוגה. זו הכרחית דווקא בתקופה שבה הכנסת והממשלה פועלות בעצימות נמוכה. אני מקווה לשוב בהקדם בכוחות מחודשים לעשייה הציבורית, ומאחל לרשימתנו המצוינת הצלחה בבחירות הכלליות. בעזרת ה' נעשה ונצליח".

אורי אורבך ז"ל | צילום: מרק ישראל סלם

אורבך נולד ב-28 במרץ, 1960 בעיר פתח-תקווה. לפני שהפך לחבר כנסת מטעם הבית היהודי, היה סופר ועיתונאי. בתחילת דרכו כאיש תקשורת, היה אורבך ממקימי עיתון הילדים הדתי, "אותיות", וערך את ביטאון בני עקיבא- "זרעים". בהמשך ערך את המדור הסאטירי "פסיק" ואת המדור "הלחי השנייה" בעיתון "נקודה". היה ממקימי רדיו "קול חי" ושידר בו. פרשה הזכורה מתקופת שידוריו, היא עזיבתו של אורבך את התחנה יחד עם מנחם מיכלסון, לאחר שמנהל התחנה מנע שידור שיר ובו קול של אישה. בצה"ל שירת כלוחם בחיל-השריון, בחטיבה 188, והשתתף במלחמת לבנון הראשונה.

עד שהצטרף לפוליטיקה, היה אורבך חלק מפנאל המנחים של תוכנית הרדיו "המילה האחרונה" בגלי צה"ל, יחד עם גידי גוב, עימו זכה בפרס "מפקד גלי צה"ל" על הגשת התוכנית. כאיש תקשורת, הוא הציג קו התומך במתנחלים, וביקר את החברה החילונית על כך שהיא, לטענתו, מתנכרת לשורשיה היהודיים.

אורבך הצטרף למפלגת הבית היהודי בשנת 2008, עם הבחירות לכנסת ה-18, ונבחר למקום החמישי ברשימתה. לאחר פילוג במפלגה, ופרישת חלק מהמועמדים בה, מוקם אורבך במקום השלישי. "הבית היהודי" קיבלו שלושה מנדטים, ואורבך הפך חבר כנסת.

בבחירות לכנסת ה-19, בשנת 2013, נבחר אורבך למקום הרביעי במפלגה. עם הקמת הממשלה ה-33, הפך אורבך לשר לאזרחים ותיקים והיה חבר בוועדת השרים לענייני חקיקה.

במהלך כהונתו בכנסת יזם מספר חוקים ,ביניהם: חוק המאפשר לרוב דיירי בניין משותף בו ישנה מעלית אחת להפעיל מעלית שבת בשעות מסוימות, חוק הפוטר את האקדמיה ללשון העברית מתשלומי ארנונה וחוק הקובע הגבלת גיל לאימון במטווח (יחד עם דני דנון). אורבך יזם את פרויקט "תרגישו בבית", המנסה לפתוח את בתי הכנסת בפני כלל האוכלוסייה, מתוך רצון לקדם הבנה בין דתיים לחילונים.

לכתבה במעריב

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן