חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo

חברה איטלקית: "מצאנו במצרים את תגלית הגז הגדולה ביותר אי פעם בים התיכון"

ענקית האנרגיה האיטלקית ENI דיווחה היום (ראשון) כי חשפה תגלית פוטנציאלית של גז טבעי בצפון מצרים, שאותה כינתה "הגדולה אי פעם במצרים, בים התיכון – ואולי אף אחת התגליות הגדולות מעולם".

"תגלית הגז נמצאה בחלק מ'פרוספקט זור', במימיה העמוקים של מצרים. התגלית עשויה להכיל 30 טריליון רגל מעוקבים של גז נקי באזור החולש על שטח של מאה קילומטרים רבועים", נכתב באתר החברה.

מדובר בשדה גז שמשתרע על שטח של 100 קמ"ר בדלתא המצרית ובו אצורים לפי הערכות 30 TCF גז טבעי (850 מיליארד מ"ק) – כמות גבוהה בכ-40% מזו שהתגלתה בלווייתן.

החברה מתכוונת לפעול במהירות להעריך את השדה, מתוך מטרה לפתח אותו במהירות, תוך שימוש בתשתיות הקיימות. "הצלחת הגילוי היא בעלת ערך גדול אף יותר במצרים, שהיא מדינה אסטרטגית עבור Eni, ושבה ניתן לנצל שיתופי פעולה חשובים עם התשתיות הקיימות שיאפשרו לנו להתחיל במהירות בייצור", הוסיף מנכ"ל החברה קלאודיו דסקלצי.

צילום אילוסטרציה: thinkstockphotos

דסקלצי ביקר אתמול בקהיר כדי לעדכן את נשיא מצרים, עבד אל-פתאח א-סיסי ואת שר האנרגיה איברהים מחלב בהתפתחויות. דסקלצי צוטט על ידי החברה אומר כי התגלית מאששת כי "למצרים יש פוטנציאל גדול" מבחינת אנרגיה. הוא מסר כי "ניתן יהיה לנהל שיתופי פעולה חשובים עם התשתיות הקיימות שיאפשרו תחילת ייצור מהירה".

יחימוביץ': "מתברר שמצרים אינה זקוקה לגז שלנו"

ח"כ שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני) הגיבה על התגלית וטענה כי כעת אין בסיס לטענה שמצרים זקוקה לגז הישראלי: "התגלית שומטת לחלוטין את הנימוקים הקלושים ממילא להפעלת סעיף 52 מסיבות מדיניות וביטחוניות, ובראשן הטיעון כי הברית האסטרטגית עם מצרים מחייבת יצוא דחוף של הגז הישראלי למצרים. מתברר שמצרים אינה זקוקה לגז שלנו, ועל הממשלה מוטל לייצר כעת מתווה הגיוני ושפוי בלי פאניקה מדומה ונימוקים בטחוניים דמיוניים".

עוד הדגישה יחימוביץ' כי "אם אכן התגלית ממשית, סביר שמחירי הגז יצנחו עוד בשל התחרות האזורית, וברור שאסור בתכלית האיסור שישראל תכלא את עצמה לעשור שלם בחוזים דרקוניים במחירים מופקעים, במקום שהתעשייה הישראלית תהנה מגז זול ובמקום ירידה דרמטית ביוקר המחיה".

שר האנרגיה, ד"ר יובל שטייניץ, טען כי התגלית מחייבת את ישראל למהר: "גילוי הגז במצרים הוא תזכורת כואבת לכך, שבזמן שישראל מתמהמהת עם אישור מתווה הגז, העולם משתנה לנגד עינינו. חייבים לאשר את מתווה הגז ולקדם את משק הגז הישראלי".

לכתבה באתר מעריב

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן