חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo

יום היסטורי: הקנאביס הרפואי יימכר בבתי המרקחת

היסטוריה בוועדת הסמים – סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, הכריז היום (שני) כי הקנאביס הרפואי עובר לבתי המרקחת מה שאומר שיותר רופאים יורשו לתת מרשם לקנאביס.

סגן השר ליצמן אמר כי "יש היום אי סדר גדול במערכת. גם היום יש בתי מרקחת שנותנים כל מיני תרופות אחרות כמו סמים כמו מורפיום וזה מתנהל בצורה מסודרת, אז נעשה אותו דבר. יהיה רישום ונפקח על זה אבל זה יהיה בסטנדרט כמו תרופה. כרגע אנחנו נמצאים בבג"ץ בגלל נושא המגדלים ונוציא מכרז בנושא המגדלים ואני מקווה שנקבל את אישור בג"ץ".

עוד הוא הוסיף: "אני מקפיד עוד פעם להגיד כי ברגע שיהיה קנאביס רפואי בבתי המרקחת, באמצעות רישום נקפיד ונילחם מלחמה אגרסיבית לא לאפשר לזה לצאת החוצה. אני לא יודע עדיין אם זה יבוצע באמצעות חוק ונוהל, לא החלטנו עדיין. יש לנו עוד הרבה מה לעבד ומה לעשות".

צילום: thinkstockphotos

ליצמן פירט איך הסדר הולך להתבצע – העברת חלוקת הקנאביס לחולים דרך בתי המרקחת, צעד שהכנסת אישרה כבר לפני כשנתיים אך טרם יצא לפועל והעברת הסמכות לנתינת רשיונות לקנאביס למומחים שיוכשרו לכך ומטפלים ישירות בחולים, במקום לרופאי מנהלת משרד הבריאות. "הדרך לעשות את זה היא דרך בתי מרקחת ורופאים בכירים שיהיו ממונים על הקנאביס" ליצמן התייחס גם לבג"ץ שמתנהל כיום על הסדרת תחום הקנאביס הרפואי, מהלך שבמסגרתו משרד הבריאות מעוניין להעביר את הטיפול בתחום לחברה חיצונית: "ברגע שהבג"ץ יסתיים נפסיק את ריבוי המגדלים ואז יהיה לקנאביס הרבה יותר קשה לזלוג החוצה, זו מכת מדינה שאנחנו לא נאפשר ונילחם בה מלחמה אגרסיבית. בנוסף, צריך לשים לב שיש היום שימוש נרחב בקנאביס רפואי בארץ – למעלה מ-20 אלף חולים מקבלים, זה המון, בגרמניה לצורך ההשוואה מקבלים רק 500 אנשים. זה לא פער נורמלי ומישהו צריך להסביר אותו".

ח"כ תמר זנדברג, יו"ר הוועדה התייחסה לנושא ואמרה: "בשנים האחרונות תחום הקנאביס הרפואי נדחק לצוואר בקבוק שלא יכל להכיל את הטיפול והוא הגיע למבוי סתום שגרם לסבל של חולים וחוסר אונים של רופאים. זו פעם ראשונה שזעקתם השקטה מקבלת התייחסות, מעבר הטיפול לרופאים מומחים במקום רופאים מנהלתיים שבכלל לא מכירים את החולים וגם המעבר לבתי המרקחת שתשווה את הקנאביס לכל תרופה זו בשורה ענקית. אני חושבת שהתחום שיווע לבשורה כזאת".

פרופ' בועז לב ממשרד הבריאות אמר: "אנחנו רוצים להעביר את התחום שיעמוד בסטנדרטים, מוצרים שיחולקו בבתי מרקחת. נרחיב את צוואר הבקבוק המינהלי כך שהרבה יותר רופאים יוכלו לתת את זה ככל שיקבלו הדרכה מקצועית. חשוב מאוד שנכשיר גם את המטפלים וגם את בתי המרקחת. מבחינתנו אנחנו מתכוונים שהוא יהיה בפיקוח כמו תרופות נרקוטיות".

לכתבה באתר מעריב

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן