חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo

כך מצליחה איקאה לשמור על מעמדה כאחת הקמעונאיות החזקות בעולם

מי לא שמע על איקאה? החברה השוודית שהגיעה לארץ לפני 14 שנה הצליחה תוך זמן קצר להפוך לאייקון תרבותי נערץ ופופולרי, ונראה שמוצריה נמצאים בכל מקום סביבנו. איקאה היא לא רק אחת מחברות הקמעונות הגדולות בעולם, שצמחה ב-6% בשנה האחרונה – היא גם מותג עוצמתי, שמדורג בין 50 המותגים היקרים בעולם של פורבס. מהו סוד ההצלחה? לאונטין גרין סייקס, מנהלת השיווק של איקאה בצפון אמריקה, הסבירה לאחרונה בכנס של המגזין Hub את אסטרטגיית בניית המותג של החברה.

ההערות שלה חושפות תובנות חשובות על האופן בו הפילוסופיה הייחודית של איקאה והגישה שלה לעיצוב עומדים מאחורי כל מה שהחברה עושה ודוחפים להשגת המטרה המוצהרת: "ליצור לקהל הרחב חיי יומיום טובים יותר".

תג המחיר

סייקס אומרת שהמותג איקאה מאופיין במחיר נמוך, קיימות, צורה, פונקציה ואיכות. לדבריה החברה שואפת לספק את כל החמישה, אך היא מודעת לכך שהמחירים הנמוכים הם המנוע העיקרי שדוחף את פיתוח המוצר. בשונה מתהליך הפיתוח בחברות אחרות, בהם מתחילים בחיפוש טרנדים בקרב לקוחות ומקומות בהם לא קיימת רמת תחרות גבוהה, באיקאה מתחילים עם מחיר מטרה. "זה מותיר אותנו נאמנים למחויבות שלנו. חדשנות אמתית באה כאשר מעצבים רהיטים איכותיים, שכל אחד יכול להרשות לעצמו", אומרת סייקס.

איקאה. מותג חזק | צילום: thinkstock

תובנות אנתרופולוגיות

המטרה של איקאה, אומרת סייקס, היא "להיות מובילת החיים בבית", לכן זה הכרחי שאנשי החברה יבינו מה המשמעות של "חיים בבית". הם מבקרים בבתים באופן קבוע, צופים ומצלמים – ומייצרים דוח רבעוני תחת הכותרת "החיים בבית". הגישה האינטימית הזו להבנת הלקוח, מאפשרת לאיקאה לחשוף דפוסים חדשים, הרגלי אכילה ומשאלות לב של אנשים. התובנות האנתרופולוגיות משולבות עם נתונים שמגיעים מפאנל אינטרנטי ומחקרים נוספים לכדי כלי דיגיטלי שמאפשר זיהוי דפוסים וחיפוש מידע בצורה קלה – אלה מתורגמים לאחר מכן לכל מה שאיקאה עושה.

מחדשנות במוצרים לחדשנות בשיווק

סייקס מתארת כיצד מייבאים אנשי השיווק של החברה את אותן שיטות בהן משתמשים מעצבי המוצרים. "הגישה של איקאה של "לספר סיפור", לדאוג לאיכות ולמחיר, משמשת כבסיס עליו אנו בונים את טקטיקות השיווק שלנו".

העיצוב, לא המעצב

שותפות עם מעצבים היא דרך פופולרית בה פועלות רשתות קמעונאות בימינו. שמות של מעצבים בולטים הופכים לחלק חשוב בהצגת הפריטים. אך באיקאה יש גישה שונה. כמו חברות אחרות, גם הם ממנפים מעצבים מפורסמים כדי שיביאו משהו חדש ומלהיב, אך אלה לא מוצבים בחזית כמקדמי מכירות. יש דגש על "טוהר העיצוב ולא על שמות של סלבריטאים", מסבירה סייקס. "אנחנו מוצאים את הגישה הזו מלהיבה יותר מכיוון שהיא מאפשרת ליצירתיות וההשראה האמתית של מוצר להתעלות על האינדיבידואל".

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן