חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo

מוצרי אפל: זינוק במחירים בארץ; כמה זה עולה בחו"ל?

במשך שנים היו מוצרי אפל יקרים באופן משמעותי בישראל ורבים העדיפו לרכוש אותם בחו"ל או פשוט לאתר חלופה זולה ושפוייה יותר. הרבה לפני הולדת האייפון והאייפד הייתה קהילת המק המקומית קטנה יחסית, ומרבית המשתמשים שהעדיפו את המקבילה התפוחית נאלצו לשלם על כך והרבה.

בין מחירים חסרי פרופורציה לחוסר תמיכה בשפה העברית ועד לשירותי תמיכה ותיקון שקשה היה לאתר, רבים הפנו אצבע מאשימה כלפי יבואנית מוצרי החברה דאז "ידע מחשבים".

ב-1 לאוקטובר 2007 העבירה ידע מחשבים את הכתר לחברת "איידיגיטל" שפתחה שנה לאחר מכן, בספטמבר 2008 את החנות הראשונה שלה בקניון רמת אביב. איידיגיטל לקחה את המושכות בתקופה שבה אפל הפכה מחברת נישה בעולם הטכנולוגי לאחת המובילות בתחום, הרבה אחרי שהאייפוד כבר סיים את המהפכה הראשונה, דקה לפני שהאייפון פותח את המהפכה השנייה ורגע לפני שהאייפד מתחיל עם השלישית. מאז ועד היום ובהמשך ישיר להצלחה הרבה של אפל, גם איידיגיטל נהנתה מהבאזז סביב מוצרי החברה והפכה לרשת המונה היום תשעה סניפים: שניים בתל אביב, חיפה, ראשל"צ, ירושלים, כפר סבא, אילת, נתניה ובאר שבע.

על אף שהמעבר מ"ידע" לאיידיגיטל לווה גם בהורדת מחירים, ישראלים עדיין משלמים הרבה יותר מחבריהם מעבר לים. המצב הזה השתפר בשנים האחרונות אך בחודשים האחרונים נראה שחלה רגרסיה.

מעקב: זינוק במחירים מחודש אפריל האחרון

לפני כשנה שמנו לנו כמטרה לעקוב אחר מחירי מוצרי אפל בישראל ובחודש מאי האחרון הופתענו לטובה כשמחירי המוצרים רשמו ירידה ניכרת. אבל אז הגיע הקיץ ויחד עם הטמפרטורות עלו גם המחירים. לא ברור לנו אם זו תקופת החופשות שפתחה את התאבון לרווחים גבוהים יותר או שמא שיקולים פנימיים אחרים – אבל מכל מקום, בין אפריל לאוגוסט נרשמה עליה ניכרת במחירי מוצרי אפל בישראל ופער המחירים ביננו לבין שכנינו מעבר לים זינק.

פרט לאייפדים שרשמו ירידה קלה, כל יתר המכשירים רשמו בחודשים האחרונים עליה ניכרת. מדוע איננו מתייחסים להורדת המחירים המשמעותית בדגם המקבוק אייר בתצורת ה-"11? ובכן, הדגם הספציפי הזה ירד מפס הייצור ואינו קיים יותר מעבר לים. בחודש יוני האחרון חשפה אפל את דגמי האייר החדשים ודגם ה-64GB הוחלף בתצורת ה-128GB. מדובר למעשה בדגם ישן במלאי שמוטב יהיה להפטר ממנו.

התחרות בישראל

על אף שחברת איידיגיטל נחשבת ל-Apple Premium Reseller בישראל, היא איננה היחידה שמוכרת את מוצרי החברה ועל כן גם פער המחירים בשוק המקומי עשוי להתגלות כמשמעותי במיוחד. כאן אולי כדאי לציין כי היתרונות ברכישה ממשווק מורשה מלווים לרוב בשקט נפשי, בתמיכה מקצועית יותר ובאמינות גבוהה, אלא שכשמדובר בפער של מאות שקלים יתכן והכף תטה דווקא לטובת המתחרים.

אחת המתחרות הותיקות בתחום היא חנות iStore הממוקמת ברחוב דיזינגוף בתל אביב ומציעה אף היא מגוון מוצרים של אפל בפער מחירים הנע בין עשרות שקלים למאות שקלים ביחס לאיידיגיטל. אייסטור איננה נחשבת למשווק מורשה של אפל ומוצריה מגיעים ביבוא פרטי, אלא שבשנים האחרונות מציעה גם מעבדת תיקון ודואגת לפתרונות לוקליזציה עבור קהל הלקוחות שלה.

אחריות

בפנייה אל iStore נמסר לנו כי החנות מעניקה שנת אחריות לכל מוצרי הליבה של אפל (ללא כיסוי לנזק פיזי שנגרם על ידי המשתמש כמו שבר, שריטה, רטיבות וכדומה). כמו כן החנות מציינת כי מחזיקה במעבדת תיקונים וברכישה של מחשב חדש דואגת להתאים את המוצר לשוק הישראלי (מקלדת בעברית ומתאמים ישראלים).

בפנייה אל iDigital מסרה לנו החברה כי היא מעניקה אחריות יבואן רשמי של אפל וכמו כן מציעה ללקוחותיה אפשרות להרחבת אחריות לשנתיים נוספות בתוספת תשלום.
נציין כי מאחר ואיידיגיטל נחשבת ל-Apple Premium Reseller היא מכבדת את האחריות הבינלאומית של אפל, או במילים אחרות תעניק לכם אחריות בסיסית על מוצרי אפל שרכשתם בחו"ל, לרוב במשך שנה מיום רכישת המוצר.

השוואת מחירים: iDigital מול iStore

חשוב לזכור: מחיר נמוך הוא מרכיב מהותי אחד מתוך מספר מרכיבים שהצרכן צריך להתחשב בהם. אייסטור היא חנות הממוקמת במרכז רחוב דיזינגוף התל אביבי ובשל כך זמינה הרבה פחות ממתחרתה שנהנת מפריסה כלל ארצית. יש לכך השלכות במעמד הרכישה אבל הרבה מעבר לכך באשר לשירותי התמיכה הטכנית והאחריות.

ישראל מול ארה"ב ומול אירופה

אל המשוואה הזו צריך להתייחס בשני אופנים: המחיר עבור אזרחי המקום והמחיר עבור ישראלים הרוכשים מחו"ל.

הישראלים משלמים יותר על מוצרי אפל בישראל מאשר חבריהם מארה"ב ומאירופה. ייבוא פרטי ממדינות מעבר לים עשוי להתגלות כזול משמעותית מרכישת אותו מוצר פה בארץ אבל כשמתחשבים במס המקומי ובמכס, הפער מצטמצם. מעבר לכך, כשמדובר במוצרים גדולים כמו איימק לדוגמא, מדובר גם בטירחה שצריכה להלקח בחשבון.

לבסוף, נזכיר כי מס הקנייה בארה"ב משתנה ממדינה למדינה ועל כן יש לודא מהו המס במדינה הספציפית בה רכשתם את המוצר. ככלל, מיסי הקנייה בארה"ב נחשבים לנמוכים ומסתכמים בפחות מ-10%. לחילופין, רכישה באירופה עשויה לזכות אתכם בהחזר מס בשדה התעופה (צריך לזכור לדרוש חשבוניות מתאימות במעמד ביצוע העסקה), שם להבדיל מארה"ב מיסי הקנייה נחשבים לגבוהים ועלולים להגיע במדינות מסויימות גם ל-25%.

על אף שפער המחירים הנוגע למוצרי אפל תמיד שיחק לטובת האמריקאים, ביחס לאירופאים ישראל התגלתה לעיתים אטרקטיבית יותר. ובכן, הנתונים האחרונים שמדדנו ביטלו גם את היתרון היחסי שהיו לנו ביחס למחירים המופקעים באירופה וגילינו שיוקר המחיה נכון גם לקטגוריית "מותרות" בישראל.

ישראל מול ארה"ב

ישראל מול גרמניה

הנחמה הישראלית? באילת

אז איפה בכל זאת ניתן לרכוש את מוצרי אפל ממשווק מורשה בארץ ובמחירים שפויים? במרחק 4 שעות נסיעה מהמרכז. לפני שנה פתחה איידיגיטל חנות בקניון מול הים באילת ומי שעובר באזור עשוי לגלות פער מחירים משמעותי במיוחד שעשוי להגיע למאות שקלים ברכישת מחשב חדש. עם זאת, כדאי לזכור שעניין המכס תקף גם במקרה הזה ועל חלק מהרכישות תאלצו להכריז ביציאה מהעיר.

לבסוף ולקראת פתיחת שנת הלימודים האקדמית נציין כי הנחה נוספת מוענקת בימים אלה ברשת חנויות איידיגיטל למי שמציג תעודת סטודנט בתוקף ואישור לימודים של מוסד אקדמי מוכר. ההטבות לסטודנטים מוענקות על ידי הרשת עד ה-26.10 ובשקלול הסופי עם הפחתת המיסים באילת, מדובר בפער המחירים המקסימלי אליו תוכלו לשאוף ברכישת אחד ממוצרי אפל בישראל – נכון לשלב זה.

לא זמן טוב להתחדש במוצרי התפוח

במהלך החודשים הקרובים (ספטמבר-אוקטובר) צפויה אפל לרענן כמעט את כל סדרות המוצרים שלה. על אף שעדיין לא שיחררה הודעה רשמית, החברה צפויה ככל הנראה לקיים אירוע הכרזה ב-10 בספטמבר ובו תחשוף את הדור הבא של מכשיר האייפון. האייפון יהיה אולי המכשיר הבא שיזכה לרענון אך מיד אחריו צפויים לצאת דגמים חדשים גם בסדרות האייפד והמק. שבועות ספורים לפני שיוצע לכם דגם חדש ובמחיר דומה או זהה לזה הנוכחי, תקופה זו אינה נחשבת כאידיאלית לרכישת כמעט אף אחד ממוצרי החברה. אם יש לכם את האפשרות והסבלנות, כדאי אולי להמתין לנובמבר-דצמבר, אז תזכו במוצרים החדשים ביותר ותמורת מחיר כמעט זהה לנוכחי.

לידיעה המקורית באתר גיקטיים

עוד בגיקטיים:

שוב נחשף, שוב אייפון: סרטונים חדשים עלו לרשת

OUYA: קונסולת משחקים אנדרואידית ב-99 דולר [סקירה]

 

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן