Search
Close this search box.
Forbes Israel Logo

מכה לנתניהו: הכנסת אישרה בקריאה טרומית את חוק "ישראל היום"

מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית ברוב גדול את הצעת החוק לקידום ולהגנת העיתונות הכתובה בישראל המכונה 'חוק ישראל היום'. בעד הצעת החוק, אותה יזם ח"כ איתן כבל (עבודה) הצביעו 43 ח"כים, 23 הצביעו נגד, 9 נמנעו ו-9 נעדרו.

הממשלה אפשרה חופש הצבעה. בעד הצעת החוק הצביעו השר אביגדור ליברמן ועמו שרי ישראל ביתנו יאיר שמיר, יצחק אהרונוביץ', סופה לנדבר, עוזי לנדאו וחברים בסיעה, ציפי לבני ועמיר פרץ מהתנועה, השרה יעל גרמן ויו"ר סיעת יש עתיד עופר שלח, יו"ר האופוזיציה י צחק הרצוג וכן חברי הכנסת אחמד טיבי ואברהים צרצור.

בראש המתנגדים עמד ראש הממשלה בנימין נתניהו והצטרפו אליו השרים ישראל כץ, משה יעלון, לימור לבנת, יובל שטייניץ. יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, יו"ר הקואליציה זאב אלקין, ציפי חוטובלי ומשה פייגלין מהליכוד, אורי אורבך ומספר ח"כים מהבית היהודי. בלטה התנגדותה יו"ר מרצ זהבה גלאון. שאר חברי סיעתה בחרו שלא להשתתף בהצבעה. בין הנמנעים ח"כ שלי יחימוביץ.


צילום: מרק ישראל סלם

ההצעה מבקשת לאסור על הוצאה לאור והפצה בחינם של עיתון יומי שהוא אחד מארבעת העיתונים היומיים בעלי התפוצה הרחבה ביותר, המיועד לציבור הרחב ומופץ למרבית חלקי המדינה. לפי המוצע, האיסור יחול על הוצאה לאור והפצה של עיתון, לתקופה העולה על שישה חודשים מיום תחילת הפצתו בחינם.

החוק עורר סערה רבה שכן מתנגדיו טוענים כי הוא נתפר בדיוק על פי מידותיו של העיתון ישראל היום, במטרה להוביל לסגירה העיתון.

ח"כ איתן כבל הציג את הצעת החוק ואמר: "מר שלדון אדלסון אמנם אינו נוכח פה איתנו אך רוחו נוכחת בבית הזה וממלאת כל פינה באולם עד להתפקע. הצעת החוק הזו איננה באה מתוך רצון זדוני נגד ישראל היום. זו חקיקה למען הפלורליזם וריבוי הדעות. זהו מאבק על כך שבעוד כמה שנים לא נהיה מדינה של עיתון אחד. אדלסון מבקש להיות הקברן של שוק שנלחם על חייו".

"אדלסון אחד האנשים העשירים בעולם לא מוכר מודעות במחירי רצפה בתור פילנתרופיה, הוא עושה את זה כדי למוטט את יריביו. כולם יודעים שישראל היום יכול לנהוג כך רק בגלל שהוא לא מתקיים בזכות הצלחתו כעיתון אלא מתוך כספים מרווחי הימורים שמוזרמים אליו מעבר לים. בכל פעם שמהמר בקזינו מפסיד את מכנסיו, ישראל היום מרוויח בגדול. החרפה הזו יכולה לעבור ללא התערבות של בית המחוקקים?"


"אדלסון אמנם אינו נוכח פה איתנו אך רוחו נוכחת" | צילום: רויטרס

"אומרים עלי שאני מבקש לסגור את העיתון, ושאם יפיצו את השק הזה חינם בסוף יאמינו לזה. אינני מבקש לסגור את ישראל היום אלא למנוע את סגירת כל שאר העיתונים במדינה ולמנוע את אחדות המחשבה".

"אם אלה שמוציאים אותו לאור בטוחים שהציבור לא יסכים לשלם עבורו אפילו שקל אחד, אז הוא לא ראוי לחלוקה גם בחינם. זה מוצר שמשפיע על תודעתם של בני אדם וצריך להתייחס אליו בכבוד הראוי. גם ברומא חילקו הקיסרים לחם שעשועים כאילו בחינם אבל המחיר היה חופש המחשבה".

"אינני מתנגד לעיתונות אידאולוגית אולם ישראל היום הוא תופעה שאין לה אח ורע באולם החופשי. כל מהותו היא פולחן האישיות של המנהיג. במקום לשמש ככלב השמירה של הדמוקרטיה, הוא משמש ככלב התקיפה של נתניהו. הקמפיין שמנהל נגדי ישראל היום מתאים למשטרים אחרים ולא לדמוקרטיה. מדברים על הון שלטון, מה יותר הון שלטון מיזה?".

השר יובל שטייניץ השיב בשם הממשלה: "אומר איתן כבל שאם יש עיתון שאיננו מוצא חן בעיניו ובין כמה מחברי הפרלמנט, אז בואו נסגור אותו. אם ההצעה הזו תעבור, יבואו לכאן מאיראן וצפון קוריאה כדי ללמוד איך סוגרים עיתון. הרעיון שפרלמנט יסגור עיתון הוא לא מכבד את הדמוקרטיה הישראלית, זה רעיון מסוכן מאין כמותו. אולי כבל לא אוהב את ישראל היום, ומחר יהיו פה אנשים שלא יאהבו את עיתון הארץ ויהיה פה רוב מקרי או לא מקרי שיציע לסגור את עיתון הארץ. אתה סולל את הדרך ונותן את הלגיטימציה לסגור כלי תקשורת.

רוב טיעוניו של כבל היו נגד עורכי ובעלי ישראל היום. יש לו ביקורת קשה על העיתון. אין פרלמנט בעולם הדמוקרטי שבו מנמקים חוק להצרת צעדיו של כלי תקשורת בגלל תוכנו, בגלל מהותו. לגיטימי לבקר כלי תקשורת אבל אז הוא אומר בואו נסגור אותו.

שטייניץ הזהיר כי אם החוק יאושר הכנסת תהיה הפרלמנט היחידי בעולם המערבי שמקיים דיון הזוי כזה בהצעת חוק שערורייתית כל כך. מי שירים היום יד בעד סגירת עיתון, פוגע פגיעה מהותית באושיות הדמוקרטיה הישראלית, מרים יד בעד תקדים מסוכן בבית הנבחרים שלנו, טען.

.אני מכיר ניסיונות של פרלמנט לקבוע מחיר מקסימלי והפקעת מחירים, אבל אי לא מכיר מקרים שפרלמנט מונע ירידת מחירים., אמר.

הוא ציטט את המשנה ליועמ"ש אמרה שלדעתה החוק איננו חוקתי ולכן אני חושב שאם החוקק יקודם חלילה הוא יפסל בבג"ץ אבל עצם העובדה שכנסת ישראל מקיימת דיון על זה היא לדיראון הדמוקרטיה הישראלית"

ח"כ משה פייגלין הביע אף הוא התנגדות לחוק: "אני לא חושב שיש הרבה שהותקפו בישראל היום בצורה ארסית כמו שאני הותקפתי, אבל אני אלחם נגד ההצעה הזו. אזה מה? מה זה הדבר הזה שפרלמנט סוגר עיתון?

אם לחבר הכנסת כבל יש בעיה שבעלי הון מעצבים דעת קהל אז אולי יעזור לסגור את הקרן החדשה? שני הדגלים המרכזיים של השמאל זה חופש הביטוי, ושבעלי ההון צריכים לצאת בנטל. ומה אתם עושים עכשיו? סתימת פיות. ולמה? בגלל שזה בחינם. ואם מישהו חושב שבג"ץ יפסול את החוק אז אני יכול להרגיע את ידידי מהשמאל, החוק יעבור את מבחן בג"ץ"

החוק יועבר לוועדת הכנסת שבה יוכרע איזו וועדה תכין אותו לקריאה ראשונה.

לכתבה במעריב השבוע

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן