חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo
מארק צוקרברג. צילום: Shutterstock
מייסד פייסבוק מארק צוקרברג. כך עובד מנגנון התרומה של המיליארדר | צילום: Shutterstock

מכירת המניות המאסיבית של צוקרברג, דורסי ועוד 18 מיליארדרים מובילים

ניתוח שנערך ע"י פורבס מגלה מי המיליארדרים שניצלו את הנסיקה בשווקים השנה ומימשו רווחים בשווי מאות ומיליארדי דולרים

חצי השנה האחרונה סימנה זינוק מדהים של שווקי המניות בארה״ב. מדדי הנאסד״ק וה- S&P 500 רשמו במהלך תקופה זו תשואה של 25% וקבעו שיאים חדשים מדי חודש, זאת על רקע האופטימיות המתגברת של המשקיעים כלפי קצב ההתחסנות המהיר של האוכלוסייה וציפיות לחזרה מהירה מהצפוי אל השגרה הקודמת.

הגאות בבורסות ובשווקי המניות הייתה למעשה הפקטור העיקרי שהביא לגידול העצום בהון הכולל של המיליארדרים, אשר צמח ב-5 טריליון דולר מאז ימיה הראשונים של המגפה, אי שם במרץ 2020.

אך האם זו תחילת הסוף והאם החגיגה בשווקים מתקרבת לסיום? כנראה שכן אם מסתמכים על תוצאות סקר שנערך בתחילת החודש בקרב 957 משקיעים פעילים, אשר העלה כי 69% מהם סוברים כי השוק נמצא בבועה.

את גל הגאות הזה ניצלו לא מעט משקיעים למימוש רווחים והמרתם לערימות של מזומנים. ביניהם היו כמובן גם כמה מעשירי אמריקה – מי שמכהנים כמייסדים וכמנהלים של אותן החברות שנהנו מנסיקה חדה בערך המניות בשנה האחרונה.

מארק צוקרברג. צילום: Shutterstock
מארק צוקרברג. צילום: Shutterstock

מארק צוקרברג למשל, מייסד ומנכ״ל פייסבוק, והאיש החמישי מבין עשירי העולם ע״פ דירוג פורבס (הון כולל של כ-111 מיליארד דולר) מוכר באופן תדיר מניות של פייסבוק המועברות היישר אל ״יוזמת צ'אן צוקרברג״ (Chan Zuckerberg Initiative) – קרן השקעה ופילנתרופיה שהוא ואשתו פריסילה צ'אן הקימו בשנת 2015 כדי לתמוך במטרות כמו חינוך ומדע ברחבי העולם. מרבית המכירות של המניות בחצי השנה האחרונה, בשווי מצטבר של 1.6 מיליארד דולר, בוצעו על ידי עמותת הצדקה שלהם.

גם ג׳ק דורסי, המנכ״ל והמייסד של ׳Twitter׳ ו- ׳Square׳ – שתיהן חברות ציבוריות גדולות מאוד – ביצע סדרה של מכירות ורשם רווחי הון בסכומים נכבדים. ׳טוויטר׳, הרשת החברתית הפופולארית, נסחרת נכון להיום תחת שווי שוק של כ-43 מיליארד דולר, ואילו ׳סקוור׳, חברת התשלומים והשירותים הפיננסיים, שווה היום במונחי שווי שוק לא פחות מ-110 מיליארד דולר.

ג'ק דורסי. צילום: Shutterstock

מניותיו של דורסי בחברה הפיננסית מהוות את עיקר הונו אשר  מוערך על ידי פורבס בכ-14 מיליארד דולר. בחצי השנה האחרונה מכר דורסי כ-100 אלף מניות ׳סקוור׳ מדי שבוע ושלשל לכיסו סכום של כ-530 מיליון דולר. סך המניות המצטבר שמכר בתקופה הזו מהווים רק שבריר קטן מאחזקתו הכוללת העומדת על 49.2 מיליון מניות שהן 11% מהון המניות הכולל של החברה.

מכירת המניות הגדולה ביותר בתקופה שנבדקה שייכת למיליארדר ארנסט גרסיה השני, בעל המניות הגדול ביותר ב- קראוונה (Caravana), קמעונאית אונליין ענקית למכירות מכוניות משומשות שהקים בנו, ארנסט גרסיה השלישי. מניות החברה תפחו פי עשרה מאז מרץ 2020 והכפילו את הונו של האב גרסיה פי שישה – מ-2.4 מיליארד דולר ל-15.9 מיליארד דולר, בשנה אחת.

הוא מכר מניות כמעט בכל יום בחצי השנה האחרונה בהתאם לתוכנית מסודרת שתכנן עם אשתו, לאחר שערך המניות שהחזיק כבר הוכפלו פי ארבעה בפרק זמן של שלושה חודשים בלבד. גרסיה השני, בן 64, אינו עובד ב׳קרוואנה׳ ולא יושב במושב דירקטוריון. נכון להיום הוא מחזיק בכ- 30% ממניות החברה והונו הכולל מוערך על ידי פורבס בכ-17.4 מיליארד דולר.

הרשימה המלאה:
שם שווימכירות מנובמבר
ארסנט גרסיה השני17.4 מיליארד דולר1.80 מיליאירד דולר
מארק צוקרברג111 מיליארד דולר1.63 מיליארד דולר
לאונרד לאודר26.9 מיליארד דולר1.05 מיליארד דולר
ג'ק דורסי14.2 מיליארד דולר 529 מיליון דולר
אנתוני ווד 7.2 מיליארד דולר 342 מיליון דולר
ריד הייסטינגס5 מיליארד דולר334 מיליון דולר
צ'מטה פיהלפיטיבה1.2 מיליארד דולר 311 מיליון דולר
בריאן ארמסטרונג11 מיליארד דולר 292 מיליון דולר
ג'ים מק'קלב4.1 מיליארד דולר 278 מיליון דולר
אלכסיס לה קוו2.1 מיליארד דולר 247 מיליון דולר
דויד דאפילד14.7 מיליארד דולר 245 מיליון דולר
אריק יואן14.6 מיליארד דולר 238 מיליון דולר
אלכסנדר קארפ2.1 מיליארד דולר 232 מיליון דולר
פרד אהרסם3.8 מיליארד דולר 214 מיליון דולר
אנדרו פרדייס1.6 מיליארד דולר 196 מיליון דולר
לס ווקסנר6.6 מיליארד דולר 178 מילון דולר
בן סילברמן3.8 מיליארד דולר 168 מיליון דולר
סטיבן סרוביץ'2.9 מיליארד דולר 153 מיליון דולר
ג'ים קוך3.6 מיליארד דולר 121 מיליון דולר

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן