חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo

מנהלות נכסים בחצי טריליון דולר, שוות 94 מיליארד: נציגות ישראל בדירוג החברות החזקות בעולם

דירוג החברות הגדולות ביותר בעולם של מגזין פורבס שפורסם היום סוקר לא פחות מ-2,000 חברות ברחבי העולם כולו – אשר מדורגות על פי גודלן והשפעתן. אך בנוסף לחברות הענק הסיניות אשר כבשו את פסגת הדירוג, חברות ענק אמריקאיות ושאר תאגידים וחברות מובילות מרחבי העולם, נכללות בדירוג היוקרתי גם 10 נציגות כחול לבן – אשר מוגדרות על ידי המגזין כחברות הציבוריות החזקות ביותר בישראל.

במקום הראשון מבין החברות הישראליות אשר נכללות בדירוג מככבת, באופן צפוי למדי, ענקית התרופות טבע. על פי הדירוג חברת הענק הכניסה במהלך השנה החולפת 20.3 מיליארד דולר, מהם הרוויחה 3 מיליארד. החברה מנהלת נכסים בשווי אדיר של 46.4 מיליארד דולר – ושוויה מוערך ב-54.5 מיליארד דולר. על מעמדה המרשים בזירת הפארמה הבינלאומית תעיד העובדה כי על פי הדירוג היוקרתי – טבע נמצאת במקום השמיני בדירוג חברות התרופות החזקות והגדולות בעולם. בהקשר זה מעניין להיזכר בחברת "מיילן", אשר כזכור נמצאת עדיין בשיאו של ניסיון השתלטות עוינת מצדה של טבע. מיילן מדורגת במקום ה-24 בדירוג חברות התרופות החזקות בעולם – כששוויה מוערך ב-28.6 מיליארד דולר.

בנוסף לטבע, רק חברה ישראלית אחת נוספת הצליחה לחדור לחציו העליון של הדירוג – ולהיכלל ברשימת 1,000 החברות החזקות ביותר בעולם. מדובר בבנק הפועלים אשר מדורג במקום ה-936, כשעל פי הדירוג הכניס הבנק במהלך השנה 4.7 מיליארד דולר והרוויח 770 מיליון. הבנק מנהל נכסים בהיקף מצטבר של 104.8 מיליארד דולר – ומוערך בשווי של 6.6 מיליארד.

צילום: thinkstockphotos

בנוסף אליו, 4 בנקים ישראלים נוספים נכנסו לדירוג האקסקלוסיבי השנה. בנק לאומי מדורג במקום ה-3 בקרב החברות הישראליות ובמקום ה-1,287 הכללי, כשעל פי המגזין הבנק מנהל נכסים בהיקף 103.1 מיליארד דולר ושווה כ-5.6 מיליארד. בנק מזרחי מדורג במקום ה-6 בדירוג ה"ישראלי" ומיד אחריו מגיע בנק דיסקונט (השניים מדורגים במקומות 1,582 ו-1,680 בדירוג הכללי, בהתאמה). הבנק הבינלאומי סוגר את הרשימה הישראלית, וכמעט ונועל גם את הדירוג הכללי – כשהצליח להשתחל במקום ה-1,921.

ואילו חברות ישראליות נוספות (שאינן בנקים) נכללו בדירוג המדובר? ענקית הטכנולוגיה צ'ק פוינט של גיל שוויד היא החברה ה-4 בדירוג הישראלי ו-1,347 בדירוג הכללי, עם שווי מוערך של 15.2 מיליארד דולר (שנייה רק לטבע בדירוג החברות הישראליות). קבוצת דלק נמצאת במקום החמישי הישראלי וה-1,480 הכללי, עם שווי מוערך של 3.3 מיליארד דולר. חברת הביטוח "מגדל" דורגה במקום ה-1,782 (וה-8 הישראלי), והחברה לישראל, אשר מדורגת כחברה ה-9 בחוזקה בישראל, מדורגת במקום ה-1,808 בדירוג הכללי.

ומהו שווין המצרפי של החברות הישראליות המופיעות בדירוג המדובר? על פי הנתונים המרכיבים את הדירוג הנוכחי, שווין הכולל של 10 החברות הגדולות בישראל עומד על 94.39 מיליארד דולר – מהם 54.5 אשר שווה חברת טבע. עשרת החברות מנהלות יחדיו נכסים בהיקף של 471.7 מיליארד דולר. במהלך שנת 2014, על פי הדירוג, הכניסו החברות יחדיו סכום כולל של 55.2 מיליארד דולר (מהם 10.3 מיליארד הכניסה טבע). אחוז הרווח בקרב החברות הישראליות עומד על מעט יותר מ-10% – כשהחברות המוזכרות הרוויחו במהלך השנה סכום כולל של 5.46 מיליארד דולר.

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן