חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo

מנכ"לית באג ומנהל החנויות בדיוטי פרי חשודים בהונאה של המכס

מנכ"לית חברת באג, נירית מודן, ומנהל החנויות ירין סקורצרי, הובאו הבוקר למעצר ושחרור בערבות בבית משפט השלום בראשון לציון, בחשד להונאת המכס. השניים חשודים כי פצלו עסקאות של מכירת עגלות ילדים וקונסולות משחק שמחירן עולה על 200 דולר לשתי עסקאות, ובכך הטעו על פי החשד את הקונים כשהסבירו להם שאינם צריכים להצהיר על אותם המוצרים בכניסתם לארץ, ואפשרו להם להשאיר את המוצרים בארץ במסגרת הסדר ה"פטור ושמור", וכל זאת במטרה להגדיל את המכירות של המוצרים.

מבקשת המעצר עולה כי לפני כחודשיים נתפסה ע"י מכס בנתב"ג נוסעת במסלול הירוק, כשברשותה עגלת ילדים של חברת "מקלרן" ארוזה וחדשה. בדיקה קצרה שנערכה הצביעה כי מחיר העגלה 359 דולר, דבר המצריך תשלום מסים ונקיטת צעדים עונשים כנגד הנוסעת, מאחר ולא טרחה להצהיר על טובין שערכם מעל 200 דולר.

הנוסעת טענה להגנתה כי ברשותה חשבונית שהוצאה מבאג לפיה פוצלה עסקת רכישת העגלה לשניים: העגלה תומחרה ב-200 דולר ואביזרים תומחרו ב-159 דולר. לדבריה, נאמר לה בחנות כי אם יעברו 2 נוסעים אז יהיו זכאים לפטור ממסים. בדיקה קצרה של חוקרי המכס בנתב"ג גילתה כי במקרה האמור נמכרה עגלת ילדים אחת והפיצול במחיר נעשה על מנת להטעות את הנוסעים והמכס.

עפ"י נהלי המכס לא ניתן למכור לנוסע מוצר שערכו מעל 200 דולר על מנת שיאוחסן עד חזרתו מחו"ל במחסן "פטור שמור". הדבר נועד למנוע מהקונים לרכוש מוצרים בערך העולה על 200 דולר ולאחסנם במחסן הפטור שמור מתוך סברה כי בעת המעבר במכס המוצר יהיה פטור ממיסי יבוא.

צילום: מתוך ויקיפדיה

בעקבות החשדות בוצעה פעילות סמויה של המכס, במהלכה תועד בצילומי וידיאו אחד המוכרים כשהוא אומר "אנחנו עושים קומבינה למכס". בנוסף, נערכה קניית ניסיון ע"י עובד מכס במהלכה נרכשה עגלה אחת במחיר 359דולר – העסקה פוצלה בחשבונית לעגלה (200 דולר) ולאביזרים (159 דולר) בעוד שבפועל נמכרה עגלה אחת על כל מרכיביה ולא היה בעת הקנייה שום יכולת לפצל את העסקה.

לפני מספר חודשים החליטו החשודים להרחיב את המהלך לקונסולות משחק מסוג סוני פלייסטיישן 3 ולפצלן לקונסולה ולשלטים. הקונסולה נמכרה כמקשה אחת במחיר 319דולר – והעסקה פוצלה: קונסולה ב-200 דולר ושלטים ואביזרים במחיר 119 דולר. במהלך זה הצליחו למכור כמויות גדולות של פריטים מסוג זה.

עוד עולה מבקשת המעצר כי מנהל החנויות הודה בחקירתו כי הדבר נעשה עפ"י ידיעתה ובשיתוף פעולה מלא של מנכ"לית החברה. בנוסף הודה כי נהלי המכס בנושא ידועים לו היטב וכי בפעילותם זו נעברו עבירות מול המכס בנתב"ג.

החשודה מסרה בחקירתה כי ידועים לה היטב נוהלי המכס לגבי שמירת טובין במחסני הפטור שמור, וכי היא מאשרת את גרסת החשוד לגבי הפיצול ומאשרת כי בפועל נמכרו עגלות על כל מרכיביהן כמקשה אחת וכנ"ל לגבי קונסולות המשחק, אך סירבה להודות שהדבר בוצע על מנת להונות את המכס. בהתאם להחלטת השופטת שרית זמיר שוחררו החשודים תחת מגבלות, דרכונם הופקד במשרדי היחידה החוקרת.

מחברת "באג" נמסר בתגובה כי "מדובר בחשדות שאין בהם ממש. לכל היותר מדובר במחלוקת בעלת אופי אזרחי, הנוגעת לשני פריטים שהיקף המכירות שלהם זניח בהיקף הפעילות הכולל ושאופן מכירתם נעשה בשקיפות מלאה כלפי הרשויות. באג דיוטי פרי תשמח לשתף פעולה עם הליך הבדיקה והיא סמוכה ובטוחה שבתום ההליך יתברר שאין בחשדות מאומה".

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן