חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo

מצוינות רפואית

מצוינות רפואית, טיפולים חדשניים והצבת החולה במרכז – אלה הם הסטנדרטים המובילים את הפעילות האיכותית והמתקדמת של המערך ההמטולוגי במרכז הרפוי איכילוב בתל אביב. בראש המערך עומדת מזה שלוש שנים פרופ' עירית אביבי, שהגיעה לאיכילוב מהמרכז הרפואי רמב"ם שם הייתה רופאה בכירה, אחראית על תחומי הלימפומה והמיאלומה גם בצד הקליני וגם בצד המחקרי. 

פרופ' אביבי מאמינה שלניהול יש השפעה ישירה על המטופלים. "המנהל מכוון את האנשים והרוח במחלקה. אני מאמינה שצריך להציב רף של מצוינות ולהוביל את הצוות לטיפול רפואי בסטנדרט גבוה", מסבירה פרופ' אביבי.

המערך ההמטולוגי כולל יחידת אשפוז המטואונקולוגית, יחידה להשתלות מוח עצם, טיפול יום בו ניתנים טיפולים בשעות הבוקר ואחר הצהריים, מרפאה בה נבדקים מטופלים הסובלים מבעיות המטולוגיות שפירות (כדוגמת הפרעות בקרישת הדם, אנמיה) ומחלות ממאירות, מעבדות אבחוניות מתקדמות ביותר ויחידת מחקר ענפה המציעה שיטות טיפול מחקריות חדשניות ומחקר מעבדתי.

לדברי פרופ' אביבי, המערך מחולק ליחידות מקצועיות רבות יחסית, משום שלדעתה מידור היחידה מיחידות אחרות תורם מאוד להתמקצעות שלה.

יחידת האשפוז – טיפול עוטף לחולים ובני משפחתם
יחידת האשפוז, מטפלת תוך שימוש בפרוטוקולים חדשניים, בחולי לימפומה מיאלומה ולוקמיה ומושתלי מוח עצם, ומציעה לחולים מגוון טיפולים מחקריים. מספר מיטות האשפוז הכפיל עצמו והוא כולל כיום 28 חדרי אשפוז בודדים בתנאי בידוד ייחודיים. חדרי הבידוד מרווחים ומאובזרים לנוחיות המטופל ומשפחתו, וערוכים לשהייה ממושכת במחלקה. בכל חדר, בנוסף למיטת החולה יש כורסא, שולחן, ארונות אחסון, חדר אמבטיה ושירותים מרווח, מיטה נוספת למלווה, טלוויזיה כבלים, DVD, מחשב נייד עם חיבור לאינטרנט, מקרר ועוד.

המחלקה מצוידת בהליכון משוכלל, על מנת לאפשר לחולים המסוגלים פעילות גופנית גם במהלך האשפוז. החולים המאושפזים זוכים, בנוסף לטיפול הרפואי והסיעודי המקצועי והמסור, לתמיכה פסיכולוגית, הדרכה אישית בדמיון מודרך ושיטות הרפיה.
במחלקה קיים חדר משפחות נוח ונעים, שבו ספריה עשירה, טלוויזיה וחוברות מידע, והוא משמש כמקום מפגש ומנוחה למשפחות. לצדו קיים מטבח המיועד למשפחות המאושפזים.
למערך מגיעים מטופלים מכל רחבי ישראל ואף ממקומות רבים מחו"ל, ששמעו על העשייה הרפואית העומדת בסטנדרטים בינלאומיים.

יחידת השתלות מח עצם – שיעור גבוה בהצלחת ההשתלות
על יחידת השתלות מח עצם ותאי דם, שרושמת הצלחה רבה גם במושגים בינלאומיים, אחראי ד"ר רון רם, שידוע בקרב עמיתיו כרופא משכמו ומעלה המעניק לחולים טיפול מקצועי מסור ונגיש לאורך כל שעות היממה.

היחידה להשתלת מוח-עצם מטפלת בחולים הזקוקים להשתלת מח עצם כטיפול במגוון מחלות המטולוגיות, כגון לוקמיות חריפות, מיאלומה,לימפומה ומיאלופיברוזיס. טרם ההשתלה מבוצעות בדיקות נרחבות לאימות התאמת התורם ולהערכת מצבו של המטופל, בסיוע צוות רופאי ההשתלות והצוות הסיעודי המלווה.

ביחידה מתבצעות השתלות מח עצם מתורמים בני משפחה או תורמים זרים, השתלות הפלואידנטיות (מילד או הורה) וכן השתלות עצמיות (אוטולוגיות), ומתקיימים מחקרים חדשניים המאפשרים ישומן של גישות טיפוליות פורצות דרך.

מטופלים המשתחררים לאחר השתלה לביתם, ממשיכים להיות במעקב טיפול יום מושתלים ובמרפאת ההשתלות, בהם ניתנים להם טיפולים ומתבצע מעקב הדוק אודות מחלתם ואודות סיבוכים אפשריים, קצרי וארוכי טווח אחרי ההשתלה.

מרפאה המטולוגית – זמינות גבוהה, אבחון מהיר וליווי צמוד
במרפאה מטופלים חולים המגיעים לברור מחלות דם שפירות, כדוגמת הפרעות דמם וקרישה, וחולים עם חשד לממאירות של תאי הדם. המטופלים מופנים למומחים על פי תחום מומחיותם למגוון המרפאות השונות במערך, כגון מרפאת לימפומה, מרפאת לוקמיה לימפוציטרית כרונית, מרפאת מיאלומה, מרפאת מיאלודיספלזיה, מרפאה המטוגריאטרית ועוד.

"למרפאה מתקבלים חולים עם חשד לממאירות בתוך 48 שעות מפנייתם, או הפנייה של רופא לגביהם. אם יש ממצא, אנחנו מוודאים את קבלת התשובות במהירות. אנחנו גם מזרזים עבורם תורים ועוזרים בקבלת התחייבויות", מספרת פרופ' אביבי.

האחות המתאמת עוטפת את החולה, מסייעת לו בהנפקת ההתחייבויות, בקביעת התורים, ליווי התוכנית הטיפוליות ויצירת הקשר עם מערך הטיפול התומך, שכולל דיאטנית, עובדת סוציאלית, פסיכולוג, יועצת מיניות והשתתפות בקבוצות תמיכה המתקיימות במערך.

"המערך מקיים קשרים בינלאומיים עם קולגות בכל העולם, דבר המאפשר קבלת חוות דעת נוספות ממובילי דעה בחו"ל, לגבי סוגיות אבחנתיות וטיפוליות מורכבות.
לפני כחודשיים נפתחה גם מרפאת מעקב לחולים שעברו טיפולים למחלות ממאירות, שיש סיכוי שהן יחזרו.

טיפול יום – איכות ושירות
טיפול יום מציע לחולים יחס אישי ומתן טיפול איכותי תוך זמן קצר מעת הגעתם. הוא משמש גם כחדר מיון המטולוגי, ומפעיל מרפאה לאיזון כאב והקלת תסמינים הנלווים למחלה ולטיפול. בטיפול יום ניתנים טיפולים חדשניים מרובים במסגרת מחקרית. לא פעם מופנים החולים גם למרפאת הכאב של איכילוב, שבה ניתנים גם טיפולים אלטרנטיביים.
"המטופלים נבדקים עם הגעתם על ידי הרופא המטפל האישי טרם הטיפול, כחלק מהמעקב הרפואי המדוקדק, ומופנים מיד לאחר מכן לקבלת הטיפול אשר ניתן במהירות וביעלות. כל זה מבטיח מתן טיפול באיכות גבוהה", מתארת פרופ' אביבי.

פרופ' עירית אביבי

מרפאות ייעוץ
במערך קיימת מרפאה ייחודית בה ניתן יעוץ לכלל החולים ההמטולוגים בארץ ובחו"ל המבקשים חוות דעת נוספת. הם מופנים לרופאים המובילים בתחומם בהתאם לאבחנה הרפואית ממנה סובל החולה, על פי תעריף משרד הבריאות.

מחקר וטיפולים מהמתקדמים בעולם
יחידת המחקר של המערך ההמטולוגי באיכילוב מקיימת עשרות מחקרים קליניים בינלאומיים, המאפשרים לחולים טיפולים חדשניים ויעילים, וכוללת בסיס מידע ויחידה לשימור רקמות ממאירות, במטרה לקדם את הטיפול בחולים הסובלים ממחלות המערבות את תאי הדם.

אחד הטיפולים החדשניים בעולם שניתן במערך ההמטולוגי איכילוב, הוא טיפול אימונותרפי הנשען על מחקריו של פרופ' זליג אשחר הישראלי, אימונולוג בכיר ממכון וייצמן וחתן פרס ישראל האחראי כעת על מרכז המחקר האימונותרפי בבית החולים איכילוב. הטיפול ניתן באמצעות עירוי של "תאי חיסון" של המטופל עצמו, לאחר שעברו תהליך של הנדסה גנטית, כך שיתקפו באופן סלקטיבי את תאי הסרטן. טיפול זה מוצע כיום בעשרות בודדות של מרכזים רפואיים בעולם ומשמש לטיפול בחולים שמחלתם חוזרת על אף טיפולים כימותרפיים וביולוגיים שונים שניתנו.

רפואה מובילה ואנושית 

פרופ' אביבי מבקשת לשבח את הצוות הרפואי, הסיעודי והתפעולי במערך, שעושה ימים ולילות למען החולים, תוך מסירות יוצאת דופן ומקצועיות שאין שני לה: ד"ר פרדי אביב, רופא בכיר במערך; גב' אלונה אגרצוב, אחות אחראית טיפול יום; ד"ר מירב ברזילי, רופאה בכירה ביחידת קרישה; ד"ר שרון בן ברוך, רופאה בכירה במרפאת לימפומה; ד"ר דנה ברנע, רופאה בכירה במרפאת מעקב; ד"ר אודליה גור, מנהלת טיפול יום; ד"ר לילי גיפשטיין, אחראית אשפוז המטו-אונקולוגיה; ד"ר יאיר הרישנו, אחראי מרפאה CLL; פרופ' דויד ורון, רופא בכיר מרפאת קרישה; ד"ר סבטלנה טרסטמן, רופאה בכירה במרפאת מיאלומה; ד"ר יעל כהן, אחראית מרפאה מיאלומה; גב' ברוריה יכיני, אחות אחראית מחלקת אשפוז; ד"ר משה יקיר, רופא בכיר במרפאת לוקמיה; גב' סבטלנה מחובר, אחות אחראית במרפאה ההמטולוגית; פרופ' משה מיטלמן, אחראי מרפאת מיאלודיספלסיה ; ד"ר חוה פרי, אחראית מרפאת לימפומה; גב' רוזלין פורר, אחות מתאמת לימופמה, CLL ומיאלומה; ד"ר איליה קירשנר, מנהל בנק הדם, מרפאת קרישה ומרפאת מיאלופרליפרטיבי; גב' אסתי רום, אחות מתאמת השתלות מוח עצם; ד"ר רון רם, מנהל יחידת השתלות; ד"ר נדב שריד, רופא בכיר במרפאה המטולוגית; וד"ר רתם תלם, מנהלת מרפאת טיפול תומך.

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן