חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo

נטפים

כבר בשנת 1965 הקימו חברי קיבוץ חצרים, (בהתבסס על הרעיון של טכנולוגיית הטפטפות שפיתח שמחה בלאס) את חברת נטפים. מדובר היה בפתרון השקיה פשוט וחכם, שהפך במהרה ללהיט בינלאומי. החברה, שנמצאת כיום, לאחר יותר מ־50 שנה, בבעלות משותפת של קרן פרמירה (61%), קיבוץ חצרים (33%) וקיבוץ מגל (6%), היא הגדולה והמובילה בעולם בתחום הטפטפות והמיקרו־השקיה. היא מעסיקה כ־4,500 עובדים, מחזיקה ב־17 מפעלי ייצור ב־12 מדינות (שלאחרונה הצטרפה אליהן גם סין), בבעלותה 28 חברות בנות, ויש לה נציגויות ביותר מ־110 מדינות.

נטפים שולטת ביותר מ־30% מהשוק העולמי של השקיה חכמה, כשהמתחרה הגדולה ביותר שלה היא חברת Jain ההודית, המחזיקה בנתח שוק של כ־17%. היקף מכירותיה של נטפים בשנת 2015 הסתכם, לפי הערכות, בכ־2.8 מיליארד שקל. אך התמחותה של החברה אינה מוגבלת להספקת מוצר ההשקיה הפיזי בלבד – היא מספקת מערך טכנולוגי מתקדם שלם, המאפשר ניטור תנאי השטח, הזרמת המידע אל מערכות עיבוד בענן ואופטימיזציה של תהליך ההשקיה.

מעבר להשפעה האדירה שיכולה להיות לתהליך הזה על תפוקות היבול, היתרון הגדול ביותר שהוא מספק הוא כמובן החיסכון באחד המשאבים החשובים על פני כדור הארץ, שגם הולך והופך לנדיר יותר ויותר – מים. במובן הזה, הצורך הוא אבי ההמצאה: ישראל היא מהוותיקות והמובילות בתעשיית המים העולמית, בשל הצורך המתמשך לפתור את בעיות ההתייבשות והדלדול המהירים של מאגרי המים שלה. כיום כ־90% מהמים שמגיעים לצרכני הקצה בישראל הם מותפלים, ואין פלא שמדינה כזו הצליחה להצמיח כמה מהחברות הבולטות ביותר בשוק המים העולמי.

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן