חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo

סך המשכנתאות בנובמבר עלה ב-20.5% לעומת החודש הקודם

בחודש נובמבר הסתכמו ביצועי המשכנתאות (נטילות של משכנתאות) בכ-4.1 מיליארד שקל, גבוה במעט מהממוצע החודשי בשנת 2012 – 3.8 מיליארד שקל – ובכ-20.5% מבחודש אוקטובר. כך על פי נתונים שפרסם היום בנק ישראל. בבנק הדגישו כי מוקדם עדיין להעריך את ההשפעה של המגבלות החדשות על המשכנתאות על שוק הדיור, שכן הוראות אלו מחריגות עד לסוף השנה הלוואות אשר ניתן להן אישור עקרוני לפני כניסת ההוראה לתוקף.

יתרת החוב של המגזר העסקי גדלה בחודש אוקטובר בכ-5.2 מיליארד שקל (0.7%) לרמה של כ-788 מיליארד שקל. יתרת החוב של משקי הבית גדלה באוקטובר ב-0.6% ועמדה בסוף החודש על כ-386 מיליארד שקל.

הגידול ביתרת החוב במגזר העסקי נבע ברובו מגיוסים בסך 6.5 מיליארד שקל באמצעות הלוואות בנקאיות. גיוסים אלו קוזזו בחלקם בהשפעת ירידת המדד ב-0.2% וייסוף (התחזקות של המטבע המקומי למול מטבע אחר) שער החליפין מול הדולר בשיעור של כ-2.9%, אשר תרמו לירידה בשווי השקלי של החוב במט"ח.

לקבלת כל העדכונים, הדירוגים והניתוחים – עשו לנו לייק בפייסבוק

בחודש נובמבר הנפיק המגזר העסקי (ללא בנקים וביטוח) אג"ח בשווי של כ-2.6 מיליארד שקל, רובן באמצעות אג"ח סחיר ולא סחיר של חברת החשמל; ממוצע ההנפקות החודשי מתחילת השנה עד אוקטובר עמד על כ-2.1 מיליארד שקל.

יתרת החוב של משקי הבית עמדה בחודש אוקטובר על סך של כ-386 מיליארד שקל. יתרת החוב לדיור מסך החוב של משקי הבית גדלה בכמיליארד שקל (0.3%), ועמדה בסוף החודש על כ-275 מיליארד. מתחילת השנה גדלה יתרת החוב לדיור ב-16.5 מיליארד שקל (6.4%).

צילום: IngImages A.S.A.P

מבחינת עלויות החוב במשק, גדל בחודש אוקטובר הפער בין הריבית על האשראי לריבית על הפיקדונות הצמודים בכ-0.1% אחוז, עקב עלייה בריבית על האשראי הצמוד. הפער בין הריבית על האשראי ועל הפיקדונות במגזר הלא צמוד גדל אף הוא ב-0.1%.

באוקטובר חלה ירידה ניכרת של כ-1.1% במרווח שבין תשואת מדד האג"ח הקונצרני הצמוד, תל בונד 60, לבין ממוצע תשואות האג"ח הממשלתיות הצמודות, עד לרמה של 1.7 נק'. מאז סוף חודש אוגוסט 2012 השלים מרווח זה ירידה של כ-1.5%.
בחודש נובמבר ירדה הריבית הממוצעת על משכנתאות חדשות לא צמודות בכ-0.25%, בעקבות הירידה בריבית בנק ישראל. בריבית הממוצעת על משכנתאות חדשות צמודות למדד לא נרשם שינוי.

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן