חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo

עכשיו זה רשמי: גילה החליט לפרק את מונופול הגז של נובל אנרג'י וקבוצת דלק

הבוקר הודיע באופן רשמי הממונה על ההגבלים העסקיים, דיוויד גילה, לנובל אנרג'י וקבוצת דלק כי הוא חוזר בו ממהסכם, לפיו דלק ונוהל אנרג'י ימכרו את אחזקתם במאגרים הקטנים "תנין" ו"כריש" וכן חלק מהאחזקה ב"לוויתן" על מנת לאפשר תחרות בענף הגז ובדרך זו יתחמקו מהגדרת המונופול. המשמעות של החלטתו של גילה היא כי נובל ותשובה יאלצו למכור את החזקותיהם באחד ממאגרי הנפט – 'לוויתן' או 'תמר'.

בעקבות ההחלטה צפוי פיתחו של מאגר הגז 'לוויתן' להתעקב במספר שנים, כמו כן ההחלטה עלולה לגרור את ישראל לבוררות בינלאומית מול נובל אנרג'י האמריקאית שפיתחה את מאגרי הגז של ישראל. נכון לשעה זו, שותפויות "לוויתן" צוללות בבורסה: מניית אבנר קורסת ומאבדת 17.6% מערכה, רציו צוללת ב-19.9% וקבוצת דלק צונחת ב- 16.1%.

מוקדם יותר הבוקר הגיבה נובל אנרג'י להחלטתו של דיוויד גילה באופן חריף:  "במשך 16 שנים השקיעה נובל אנרג'י בחיפושים ובפיתוח משאבי הגז והנפט של ישראל, כאשר, עד היום, השקענו יחד עם שותפינו קרוב ל- 6 מיליארד דולר בפיתוח משק הגז והנפט במדינה. השקעות אלו תרמו לכלכלה ולאיכות הסביבה של ישראל, ובמקביל מעניקות לישראל עצמאות אנרגטית תוך מתן הזדמנויות לשיתופי פעולה אזוריים ותרומה ליציבות האזורית. כניסתה של נובל אנרג'י לרישיונות, שהפכו לאחר מכן לתגלית לוויתן, התרחשה בידיעה ובאישורה המלא של ממשלת ישראל ובכפוף לחוק הנפט וכל דין. הסתייגותו של הממונה על ההגבלים העסקיים מכניסת נובל אנרג'י לרישיונות אלו, לאחר שהוכרזה התגלית, הייתה חסרת בסיס משפטי כשהושמעה לראשונה, ועודנה חסרת בסיס כיום".

מאגר תמר ממנו כבר כיום מופק גז | צילום: יח"צ

למרות זאת, הוא מוסיף, "בניסיון לספק מענה לממונה, נובל אנרג'י ושותפיה, הסכימו להיפרד מתגליות "כריש" ו"תנין", נכסים שנרכשו על ידם בדרך חוקית ולגיטימית. הסכם זה הינו תוצאתו של משא ומתן ארוך וממצה, ומאפשר למעשה את האצת ההשקעות בישראל והמשך פיתוח פרויקטים בסקטור הגז והנפט בישראל".

"ההחלטה המסתמנת של הממונה על ההגבלים לחזור בו מההסכם, מטילה צל על עתידה של תעשיית הגז והנפט בישראל ותשפיע על המשך ההשקעות של נובל אנרג'י במדינה.
נובל אנרג'י עוקבת כל העת אחר ההתפתחויות בנושא, ותנקוט בכל האמצעים שידרשו על מנת להגן על זכויותיה החוקיות והלגיטימיות. יחד עם זאת, החברה ממשיכה להיות מחויבת לפיתוח פרויקט לוויתן, ברגע שהתנאים הרגולטורים, המסחריים והפיננסים יאפשרו את ההשקעות הנדרשות".

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן