חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo

עם הפנים מזרחה: מה יקרה כשסין תדביק את הפער?

קצב הצמיחה הממוצע המהיר של סין בין השנים 1978 ו-2011 (כ-10% שנתי), היה תוצאה של ביקור Deng Xiaoping בסינגפור ב-1978, והחלטתו לבצע שורה של רפורמות כלכליות בסין ולפתוח את הכלכלה להשקעות חיצוניות. באותה התקופה, קצב הצמיחה הממוצע בארצות הברית היה 2%-3% בלבד.

על אף משבר החובות באירופה, וחוסר היציבות בשווקים האמריקאים, סין המשיכה לרשום צמיחה חזקה. לפי הבנק העולמי, כלכלת סין המוערכת ב-8.22 טריליון דולר, היא השנייה בגודלה בעולם, אחרי ארצות הברית עם 15.68 טריליון דולר. סין היא היצואנית הגדולה בעולם והיבואנית השנייה בגודלה. המשבר הכלכלי הגלובלי האחרון, אפשר לה לסגור את הפער עם המדינות המפותחות החזקות בעולם.

ב-2012 התוצר המקומי הגולמי לאדם בסין עמד על 9,233 דולר, לעומת 49,965 דולר בארה"ב. ב-2020 צפוי לעמוד התמ"ג לנפש בסין על 10,000 דולר- חמישית מהנתון המקביל בארה"ב. לעומת זאת, כאשר בוחנים את הפן הדמוגרפי, היתרון עובר לסין, שב-2012 מנתה 1.4 מיליארד אזרחים, לעומת 316.5 מיליון בארה"ב. ב-2020 אוכלוסיית סין תמשיך להיות גדולה פי ארבעה מאוכלוסיית ארה"ב. סין תמשיך להוביל בשיעורי הצמיחה מכיוון שהבסיס עליו תגדל כלכלתה, גדול פי כמה מזה האמריקני.

שטרות סיניים | צילום: רויטרס

כפי שמערכת הכבישים המהירים החוצה את ארה"ב שינתה את הדרך בה אנשים וסחורות נעים לאורכה, כך גם מערכת התחבורה הסינית תסייע להתפתחותה הכלכלית. בשנת 1990 כללה מערכת הכבישים המהירים בסין רק 271 ק"מ, לעומת 85,000 ק"מ ב-2011, מה שהופך אותה לארוכה בעולם. מערכת הכבישים המהירים בארה"ב, שהקמתה החלה ב-1956 והסתיימה ב-1991, כוללת 75,932 ק"מ בלבד ואינה צפויה לגדול באופן משמעותי. בסין, לעומת זאת, המערכת ממשיכה להתפתח כך שתגיע אל כל עיר בעלת 200,000 תושבים ויותר.
סין תסגור את הפער עם ארה"ב ואף תעקוף אותה, אך מה יקרה אז? האם שתי המעצמות הכלכליות יתחרו או ישתפו פעולה?

ככל הנראה, סין לא תהיה מעוניינת להתעמת עם ארה"ב בשלושים השנים הבאות. הם יודעים כי הם ימשיכו להתחזק, אך גם מודעים לנחיתותם הטכנולוגית. כדי לצמצם את הפער הטכנולוגי הם יזדקקו לגישה אל בתי הספר האמריקאים, כדי שהסטודנטים הסינים יוכלו להמציא את עצמם מחדש.

מה הופך את ארה"ב לכל כך מגוונת ומחדשת? הסינים הגיעו למסכנה כי הדבר נעוץ באופי האמריקני. יצירתיות וחידוש הן תכונות של חברת מהגרים. החברה הסינית, לעומת זאת, היא חלק מתרבות שמרנית בת אלפי שנים. יחד עם זאת, ולמרות ההבדלים התרבותיים, נראה כי שינוי מאזן הכוחות באזור האוקיינוס השקט, הוא בלתי נמנע.

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן