חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo

ענקית גז אוסטרלית רוכשת 25% מלוויתן תמורת 2.5 מיליארד דולר

ענקית חיפש הגז האוסטרלית, וודסייד, נכנסה היום (ו') כשותפה במאגר הגז הישראלי לוויתן. לפי ההסכם וודסייד תקנה רבע מהמאגר תמורת 2.55 מיליארד דולר, סכום גבוה מזה שתוכנן מלכתחילה, כתוצאה מעליית מחירי הגז והנפט.

לוויתן ושותפותיה, נובל אנרג'י, דלק קידוחים, אבנר ורציו מחזיקות מרבצי גז בכמות של כ-535 מיליארד מ"ק. השותפות היו מעוניינות במומחיותה של וודסייד בפיתוח פרויקטים המערבים גז טבעי מעובה, ובחיזוק החברה עם שותפה בינלאומית דומיננטית, מעבר לשותפתה של נובל אנרג'י.

המגעים בין הצדדים החלו כבר בשנת 2012, שבסופם נחתם זיכרון דברים שכלל רכישת 30% מהמאגר, בתמורה לכ-2.5 מיליארד דולר. עם זאת, העסקה לא יצאה כה מהר אל הפועל בשל עיכובים משפטיים, ביניהם דיון של בית המשפט העליון האם יש לייצא גז טבעי מישראל. בסופו של דבר, אישר העליון על ייצוא של עד 40% מהגז המופק.

צילום: ויקיפדיה

העסקה הנוכחית צפויה להסתיים באופן רשמי בחודש מרץ, ותקנה כאמור לוודסייד 25 אחוזים ממניות החברה, שיחלו בתשלום מקדמה של 850 מיליון דולר. עם סיום העסקה, עדיין תישאר נובל אנרג'י השותפה הבכירה, עם 30% מהמניות.

בוודסייד רואים את מאגר לוויתן כמשמעותי באסטרטגית ההשקעות מחוץ לאוסטרליה, והיא שוקלת השקעות נוספות במיאנמר ובאירלנד. עם זאת, אנליסטים שונים קצת פחות בטוחים לגבי כדאיות העסקה: "מנקודת המבט של וודסייד אלו אינן חדשות טובות. אתם משלם יותר כדי לקבל פחות", אמר האנליסט אדריאן ווד מחברת "מקווירי אקוויטיס".

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן