Forbes Israel Logo

צפו בנאום נתניהו באיפא"ק: "הימים שבהם היהודים היו פאסיביים נגמרו"

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נואם כעת בפני ועידת איפא"ק, השדולה למען ישראל, בוושינגטון. לפני שנתניהו עלה לנאום, הוצגה רעייתו, שרה בפני הבאים לוועידה.

בפתח נאומו אמר ראש הממשלה: "וואו, 16 אלף איש, יש כאן אנשים מקליפורניה, פלורידה, ניו יורק. אלה הקלים, מה עם קולורדו, אינדיאנה, מונטנה, טקסס. אתם כאן במכל מקום בארץ הנהדרת הזאת בזמן קריטי, אתם פה בשביל להגיד לעולם שהדיווחים על הרעה ביחסים הם לא רק מוגזמים, הם לא נכונים. אני רוצה להודות לחברי הקונגרס, שמנהלים את האירוע הזה".

נתניהו פנה לאנשים הנמצאים באולם: "אני רוצה להודות לנשיא צ'כיה שנמצא באולם. ישראל מעולם לא שוכחת את חבריה, תמיד עמדתם לצידנו, העם הצ'כי תמיד היה ידיד גדול שלנו. כשהתגייסתי לצבא קיבלתי רובה צ'כי שניתן לנו מצידכם. עוד שני חברים קרובים של ישראל, חוזה מריה אסנר, ראש ממשלת ספרד לשעבר, ושר החוץ של קנדה, בירד, אתם אבירים של ישראל ואבירי האמת. תודה לכם. אני רוצה להגיד תודה לדן שפירו, על העבודה המדהימה שאתה עושה בייצוג של ארצות הברית בישראל. אני רוצה להודות לרון פרושאור על מה שהוא עושה באו"ם, במקום קשה מאוד, תודה רבה. וגם לרון דרמר, האיש שיודע לספוג את האש".

נתניהו הפתיע כאשר דיבר על רעייתו, שרה: "אני רוצה להגיד תודה לשרה, אישתי, ההשראה שלי. שרה מחלקת את זהמנה כאם אוהבת, בתפקידה הרשמי שלה כפסיכולוגית ילדים, תודה רבה לך".


בהמשך התייחס נתניהו לנאומו מחר בקונגרס: "אני מביא לכם דרישת שלום מירושלים, הבירה המאוחדת שלנו לנצח ומביא חדשות שאתם אולי לא שמעתם – אני אדבר מחר בקונגרס. מעולם לא נכתב כל כך הרבה על נאום שעדיין לא דובר, אני לא אדבר על הנאום, אגיד מה המטרה שלו. אבהיר: המטרה היא לא להראות איזה חוסר כבוד לנשיא אובמה ומה שהוא מייצג, יש לי כבוד גדול מאוד לשניהם. אני אומר תודה על מה שהוא עשה עד עכשיו לישראל, אפילו דברים שאני לא יכול לדבר עליהם, אני אומר תודה מעומק ליבי וכך גם אתם צריכים להיות".

נתניהו המשיך: "הנאום שלי לא אמור להכניס תריז בין המפלגות באמריקה. אנחנו מאוחדים ואהודים על ידי שתי המפלגות וכך זה אמור להיות. גם הדמוקרטים והרפובליקנים, הברית שלנו חזקה איתם. הם עוזרים לנו בהגנה על ישראל וראינו את זה בקיץ הקרוב. הם מגבים אותנו בניסיונות להשיג שלום צודק. עבודה משותפת עשתה אותנו מאוחדים וחזקים וגם את הברית בינינו. הדבר האחרון שאני רוצה שישראל תהיה בין שתי המפלגות. זה לא אמור להיות ככה. אנחנו תמיד נהיה מקובלים על שתי המפלגות".

על נושא הסכם הגרעין של המעצמות עם איראן אמר נתניהן: "אני אפנה מחר בקונגרס לגבי האיום על ישראל. איראן היא ספנוסרית של הטרור. זה מה שהם עושים בלי נשק גרעיני, דמיינו מה הם יכולים לעשות עם נשק כזה. יש לי מחוייבות. 2000 שנה היינו ללא מדינה, ללא קול, היינו ללא כוח מול אויבנו. לא יכולנו לדבר ולהגן על עצמנו. לא עוד. לא עוד. הימים האלה שאנחנו היהודים פאסיביים, הימים האלה נגמרו".

לאחר הנאום, צפוי נתניהו להיפגש עם נציגים בכירים של שתי המפלגות בקונגרס, זאת לאחר שהוא הואשם בפגיעה באינטרסים של ישראל מול ארצות הברית כדי לטפח את היחסים עם המפלגה הרפובליקנית. מאוחר יותר הערב (שני) צפויה לנאום באותו פורום היועצת הלאומית לביטחון לאומי של ארה"ב, סוזן רייס.
דקות לפני שעלה נתניהו לבמה, שגרירת ארצות הברית באו"ם, סמנתה פאוור, שיגרה נאום תמיכה בישראל אבל הזכירה את מה שביבי אמר בשעתו: "תמיכה בישראל היא לא עניין מפלגתי אלא יעד לאומי של ארצות הברית. היום זה יותר נכון מתמיד".

נאומו של נתניהו גרם למתיחות בינו לבין הבית הלבן לאחר שהוזמן על ידי יושב ראש בית הנבחרים, ג'ון ביינר. מנגד, סוזן רייס, היועצת לביטחון לאומי של הנשיא ברק אובמה, אמרה כי הנאום הרסני ליחסי ארצות הברית וישראל. מזכיר המדינה, ג'ון קרי, אמר כי אלה המתנגדים להסכם, לא יודעים מה יש בו. קרי אף פקפק בשיקול הדעת של נתניהו ואמר שראש ממשלת ישראל טועה בשיפוט המצב. הוא הזכיר כי בשלב מסוים, נתניהו לא תמך בהסכם הביניים שנחתם בין איראן והמעצמות, אבל כעת הוא רואה שזה עזר לעצור את התפתחות תוכנית הגרעין האיראנית. קרי אמר שנתניהו "אולי שופט את המצב באופן שלא נכון כאן".

ביקורו של נתניהו התקבל באופן שנוי במחלוקת בוושינגטון. משני צידי המתרס, דמוקרטים ורפובליקנים, נשמעו קולות ביקורתיים לקראת הנאום שנוגע לסוגיית הגרעין האיראני. למרות שכמה מחוקקים דמוקרטים החליטו להחרים את הנאום, הציפיות הן שהתא של בית הנבחרים יהיה מלא.

לפני טיסתו לוושינגטון, התקשר קרי לנתניהו כדי לדון בנסיעתו, במשא ומתן עם איראן, ובאפשרות של קריסה פיננסית של הרשות הפלסטינית. טרם יציאתו אמר נתניהו: "אני יוצא לוושינגטון בשליחות גורלית, אפילו היסטורית. אני שליח של כל אזרחי ישראל, כולל אלה שלא מסכימים איתי. אני חש דאגה עמוקה לגורלם של אזרחי ישראל, לגורלו של עם ישראל ושל מדינת ישראל. אעשה כל מה שצריך על מנת להבטיח את עתידנו".

לכתבה במעריב

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.