חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo

רפואה מותאמת אישית: כיצד השפיע פיצוח הגנום האנושי על דרך האבחון והטיפול בסרטן?

רפואה מותאמת אישית היא נשק חדש, מדויק ויעיל יותר במלחמה בסרטן. מדובר בגישה חדשנית לאבחון מחלות ממאירות והתאמת טיפול על פי הפרופיל הגנטי הייחודי של החולה ושל תאי הגידול שלו. אין זה חזון עתידי, אלא גישה טיפולית שכבר מיושמת בהצלחה ע"י הרופאים האונקולוגים בישראל. בדיקות מולקולריות חדשניות מאפשרות כיום לקבל מידע איכותי, מפורט ומדויק יותר על אודות המאפיינים הייחודיים של כל גידול סרטני. בעזרת בדיקות אלו אפשר להתאים באופן אישי לכל מטופל את הטיפול התרופתי הספציפי שיעניק לו את הסיכויים הטובים ביותר להחלמה.

בעבר, הטיפול במחלת הסרטן נקבע על פי האיבר שבו אובחן מקור הגידול. היום, לעומת זאת, בעקבות פיצוח הגנום האנושי והעמקת ההבנה והידע על אודות השינויים שחלים בתוך התאים הסרטניים, הוכח שקיימת שונות ביולוגית רבה בין גידולים של חולים שונים גם כשהם התפתחו מאותו איבר. לכל גידול יש מאפיינים ביולוגיים ייחודיים שנוצרו כתוצאה ממוטציות מסוימות (שינויים גנטיים שגרמו לתאים בריאים להפוך לסרטניים), והם המשפיעים על האופן שבו הגידול יתפתח ויגיב לטיפולים שונים, וכן על רמת הסיכון לחזרת המחלה בעתיד.

כך למשל, סרטן הריאה מסווג כיום למספר רב של מחלות השונות זו מזו בהיבט המולקולרי, על אף שמקור כולן בריאה. שונות זו משפיעה באופן משמעותי על אופן התגובה של גידולי ריאה שונים לטיפולים שונים. כדי לטפל באופן היעיל ביותר, יש להתאים את הטיפול התרופתי למאפיינים המולקולריים הייחודיים של כל גידול.


בדיקות מולקולריות וגנטיות מאפשרות התאמת טיפול מדוייק יותר | צילום: shutterstock

בדיקות מולקולריות וגנטיות חדשניות, אשר זכו לתיקוף מדעי ולביסוס קליני רחב, פרצו בשנים האחרונות את הדרך לזיהוי המוטציות בגידולים ולהתאמת הטיפול. בדיקות אלו ממפות את התכונות הביולוגיות הייחודיות לגידול של כל מטופל ומספקות לרופא מידע קריטי המאפשר לו לחזות את מהלך המחלה ואת הסבירות להישנותה בעתיד. כמו כן עוזרות הבדיקות להחליט האם קיימת תועלת במתן טיפול כימי לאחר הניתוח, לצפות את מידת ההתאמה של טיפולים תרופתיים שונים ואף לאתר תרופות שאינן משמשות בדרך כלל לטיפול באותו גידול, אך בשל ההתאמה הביולוגית הן יפעלו ביעילות על תאי הגידול של אותו חולה. בדיקות אלו מסייעות לרופא בקבלת החלטות טיפוליות פרטניות המתאימות אישית לכל חולה ולגידול הספציפי שהוא סובל ממנו.

"אונקוטסט-טבע" היא החלוצה והמובילה את תחום הרפואה המותאמת אישית בישראל זה למעלה מעשור. בזכות הניסיון והמוניטין הבינלאומיים, צוות "אונקוטסט-טבע" מצליח להביא לישראל את הבדיקות המולקולריות המתוקפות והטובות ביותר שמציעות כיום המעבדות המובילות בעולם. באמצעות בדיקות של "אונקוטסט-טבע", חולים המאובחנים עם סרטן יכולים להפיק תועלת רבה מטיפול מותאם אישית בהיבטים של תוחלת חיים ואיכות חיים גם יחד.

מידע נוסף על התאמת טיפול למחלות הסרטן השונות ניתן למצוא באתר www.oncotest.co.il.

הכתבה היא תוכן שיווקי בחסות טבע

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן