חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo

החיים שלאחר הפרישה עומדים להיראות אחרת

צילום: shutterstock
תוחלת החיים שהולכת ועולה, יחד עם רמת החיים הגבוהה אליה הורגלו חלקים גדולים מאוכלוסיית העולם מגבירים את הצורך בתכנון מקדים לחיים שלאחר הפרישה ⋅ שינויים בתחומי ההשקעה הפיננסית, הדיור והבריאות הופכים את המשימה לפשוטה יותר

"כשאתבגר ואאבד את שערי, שנים רבות מעכשיו, האם תשלחו לי עדיין כרטיס ברכה לוולנטיין, ברכה ליום ההולדת… האם תצטרכו אותי עדיין, האם תאכילו אותי, כשאהיה בן 64?"
(הביטלס)

מספר האנשים מעל גיל 65 יגדל ב־35% בעשור הקרוב, בעוד שכלל האוכלוסייה צפויה לגדול ב־6% בלבד. קבוצה זו, אשר תהווה 22% מהאוכלוסייה העולמית, צפויה לחיות עוד כ־35 שנים בממוצע מגיל הפרישה. לאחר הפרישה, אנשים רוצים לחיות חיים בריאים, טובים ומלאים, יותר מאלו שהיו לדורות הקודמים ולכן, לקבוצה זו יש צרכים ומוצרים ספציפיים שידרשו על מנת לקיים את אורח חייהם.
קבוצה זו היא גם הקבוצה הגדולה ביותר שמחזיקה במרבית ההון הגלובלי, ולכן גם אחראית על אחוז ניכר מהצריכה העולמית. מנקודת מבט של השקעה, יש לשים דגש על שלושה תחומים: תכנון פיננסי, בריאות ודיור.

תכנון פיננסי לגיל הפרישה

אחד מהתחומים המהותיים הינם תכנון לטווח הארוך, אשר יאפשר לאוכלוסייה זו לקיים חיים ארוכים ולשמור על רמת חיים טובה במהלכם, זאת בשלב בחיים שבו לרוב כבר לא מייצרים הכנסה. ברמה הגלובלית, התלות של אוכלוסייה זו הולכת ועולה, וזהו נושא המטריד 82% מהאמריקאים בגילאי ה־40 פלוס, לפי סקר שנעשה לאחרונה. משבר הקורונה הגביר את הלחץ על הממשלות, כאשר רמת החוב עלתה, כך שהתכנון ארוך הטווח נהיה דחוף מאי פעם.

בשווקים המתפתחים ניתן לראות כי מעמד הביניים הולך וגדל, ולכן חברות ביטוח ובתי השקעות מוצאים עצמם מול ביקוש גבוה מאוד. כמו כן, ככל ששיעורי האינפלציה עולים, מעמד זה נדרש לעשות שימוש ביועצים פיננסיים, על מנת לתכנן קדימה.

מי שעשוי ליהנות מטרנד זה הם מנהלי ההשקעות הגדולים בעולם, ובעולם של ריביות נמוכות, דווקא מנהלי השקעות מתחום ההשקעות האלטרנטיביות (כמו קרנות גידור וקרנות השקעה פרטיות) מוצאים עצמם במרכז התמונה. כמו כן, קרנות השקעה פאסיביות, המהוות כבר כ־40% מכלל הקרנות, ימשיכו לחזק מעמדן ככל שההון לטווח הארוך של משקיעים יגדל.
בנוסף, חברות ביטוח ותוכניות פנסיוניות יגדילו את נתח השוק שלהן, ככל שהחיסכון המשפחתי יצבור תאוצה בשל הצורך הברור של מעמד הביניים לצבור הון לקראת הפנסיה.

סקטור הבריאות

על מנת להמשיך ולקיים חיים בריאים וטובים לאורך זמן, תעשיית התרופות והבריאות תמשיך לגדול ולהוות תחום חשוב מאין כמוהו ברמה הגלובלית. צרכנים נוטים להגדיל את צריכת מוצרי הבריאות, והתלות שלהם בתרופות הולכת וגדלה, וכעת גם בשווקים מתפתחים.כיום, צרכנים מוכנים לשלם יותר בעבור מוצרים בריאים יותר, מזון אורגני, וגם על מוצרים כמו תוספים תזונתיים וויטמינים.

הצורך במוצרי היגיינה וניקיון יגדל, וכמובן שגם במכשירים רפואיים שיתמכו באנשים המבוגרים בביתם. הטכנולוגיה בתחום הבריאות תופסת תפקיד מרכזי, זאת על מנת לאפשר לאותה אוכלוסייה להמשיך לקיים חיים נוחים ככל האפשר בביתם. גם הרפואה מרחוק, קפצה כמה שנים קדימה מכורח נסיבות הקורונה, וכעת תאיץ תהליכים מול קופות החולים ובתי החולים.

דיור בגיל השלישי

הביקוש בתחום הנדל"ן עשוי להשתנות ולהתמקד בדירות קטנות יותר, שתהיינה נוחות יותר והגיוניות יותר מבחינת עלויות וצורכיהם של אנשים מבוגרים. הבתים שייבנו יהיו חייבים להיות מותאמים לאוכלוסייה המבוגרת ולספק תנאים שיאפשרו להמשיך לחיות בנוחות, על אף אתגרים שמציב הגיל השלישי. כמובן, ככל שהאוכלוסייה תגדל, סקטור הדיור יצטרך להמשיך לייצר פתרונות, הן בדירות ובבתים פרטיים, והן בדיור מוגן.

הדיור המוגן יהווה שוק עם ביקושים גבוהים אשר אינם תלויים בתנודתיות הגבוהה יותר של הנדל"ן הפרטי והמסחרי. גם הקורונה לא שינתה את המצב, שכן הטיפול הרפואי הצמוד, ובעיקר החברה והבריחה מהבדידות, מייצרים תנאים אידיאליים בעיקר החל מגיל 75 ומעלה.

פרט להזדמנויות השקעה הנובעות מהכיוון הצפוי אליו צועדת האוכלוסייה הגלובלית, יש לנו כחברה אחריות קולקטיבית ואחריות אישית לבנות את אסטרטגיית הפרישה, על מנת לצמצם את התלות של האוכלוסייה המבוגרת באוכלוסייה הצעירה ובביטוח הלאומי והממשלה, ולדאוג לחיים טובים, מספקים ומכבדים לפלח זה באוכלוסייה.


הכותב הוא מנכ"ל UBS Wealth Management Israel

מובהר כי אין באמור בכתבה זו משום המלצה או חוות דעת בקשר לרכישה ו/או מכירה ו/או שיווק של ניירות ערך מכל סוג שהוא, ו/או ביצוע פעולות השקעה אחרות, והם אינם מהווים בשום אופן תחליף לייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות על־ידי מי שמורשה לעסוק בכך, בהתחשב בנתוניו ובצרכיו המיוחדים של כל אדם. אין באמור בכתבה זו משום הצעה לרכישה של ני"ע. 
מובהר כי ייתכן ולכותבים ו/או ל־ UBS Switzerland AG ול־UBS Wealth Management Israel קיים עניין אישי בנושא, ו/או שברשותם ני"ע המוזכרים בכתבה, בהתאם להוראות חוק הסדרת העיסוק בייעוץ השקעות, בשיווק השקעות ובניהול תיקי השקעות, התשנ"ה־1995.

צילומים: Shutterstock

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן