חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo

תשובה: "יצוא הגז יכניס לקופת המדינה 100 מיליארד שקל ב-20 השנים הבאות"

יצחק תשובה מגיב על המחאה נגד ייצוא הגז. בכנס לקוחות עסקיים של בנק מזרחי טפחות אמר היום בעל השליטה בקבוצת דלק: "שמירת הרזרבות הנדרשות למשק הישראלי מחד גיסא, והקצאת הגז ליצוא מאידך גיסא – כפי שנקבעו במסקנות ועדת צמח, נושאות עמן בשורה חשובה למשק הישראלי ולכל אזרח במדינת ישראל, בכל התחומים: בכלכלה, בביטחון, בחינוך, בתשתיות, בבריאות ובדיור". 

לדברי תשובה, "ייצוא הגז לבדו עתיד להכניס לקופת המדינה ולמשק הישראלי סכום של כ-100 מיליארד דולר, במהלך 20 השנים הבאות. על המדינה לעודד את העוסקים בחיפושי הגז בישראל, ולדאוג לכך שלענף ייכנסו חברות נוספות – מקומיות ובינלאומיות. ככל שירבו השחקנים כך ירבו הקידוחים, ומדינת ישראל תחזק את מעמדה כשחקן משמעותי בתחום".

בדבריו הזכיר תשובה גם את הכנסות המדינה ממיסוי ענף הגז והנפט. לטענתו, "כי הכנסות המס מענף הגז, ממיסים ותמלוגים, נקבעו על כ-60 אחוז – מה שאומר שהציבור הישראלי וקופת במדינה הם המרוויחים העיקריים מההצלחות בתחום הזה". 

אלי יונס, יצחק תשובה וגדעון תדמור | צילום: אבשלום ששוני

עוד אמר תשובה כי "לתגליות הגז שכבר נתגלו ולאלו שעוד יתגלו בהמשך, יש משמעות אדירה לא רק מבחינה כלכלית. "הגז יהווה מנוף לפיתוח קשרים בילטראליים בין ישראל למדינות רבות באזור ולפיתוחם של פרויקטים כלכליים משותפים בין ישראל ושכנותיה, עובדה שתחזק משמעותית את כוחה הגיאופוליטי של ישראל".

גדעון תדמור, יו"ר דלק קידוחים ומנכ"ל אבנר, אמר בכנס, כי הכסף מייצוא הגז יגיע גם לכיס של ריקי כהן מחדרה וייתן את האופק המתבקש במיוחד בשעה זו למשק הישראלי ולמדינה כולה. "דווקא עכשיו קיימת בפנינו הזדמנות היסטורית לחולל שינוי במשק הישראלי ולהשתמש בתגליות הגז כמנוע צמיחה למשק ולחברה הישראלית, באופן שישפיע על אורח החיים של כל אזרח ואזרח. אסור לעצור את המומנטום הזה", קרא גדעון תדמור.

מנכ"ל מזרחי-טפחות אלי יונס, התייחס בדבריו לסוגיית ייצוא הגז ואמר שחשוב לזכור שעד תחילת שנות ה-90 נשלט הענף על ידי הממשלה ואז נחשבנו למומחים גדולים ל"סימני נפט וגז". אלא שההצלחות האמיתיות הגיעו רק לאחר שהמדינה משכה ידיה מעיסוק בנושא והפקידה את רישיונות החיפוש בידי משקיעים ויזמים פרטיים, מהארץ ומחו"ל. לא כולם הצליחו. היו כאלה שניסו, העלו חרס והפסידו את כספם. לצידם היו כאלה שהתעקשו, האמינו ובסופו של דבר הגיעו ל"דבר האמיתי" – מאגרים עם כמויות גז אדירות ופוטנציאל הכנסות עצום למשק הישראלי".

"חשוב מאוד להבטיח, שהשיח הציבורי בנושא ייצוא עודפי הגז יתנהל באופן רציונאלי ויהיה מעוגן בנתוני אמת אובייקטיביים", אמר אלי יונס.

 

הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן