חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
Forbes Israel Logo

12. לילך אשר טופילסקי

שנה עמוסה עברה על לילך אשר טופילסקי, מנכ"לית בנק דיסקונט, בשנתה השלישית בתפקיד. הדבר המרכזי שעומד לנגד עיניה הוא שיפור יחס היעילות, שבו הבנק שלה בולט לרעה מבין כלל הבנקים במדינה.

מאז כניסתה לתפקיד נקטה בצעדים רבים כדי לשפר את יחס היעילות. בסוף 2014 הפעילה תוכנית פרישה מרצון שהובילה לפרישתם של 600 עובדים עד כה, ובימים אלו הבנק מקיים מגעים עם ועד העובדים כדי לגבש תוכנית התייעלות מעודכנת, לאור השינויים הרגולטוריים והחשש כי חוק שכר הבכירים ייאלץ את הבנק להגדיל את פיצויי הפרישה. המגעים האלו לא צפויים להיות קלים – בפברואר השנה השביתו העובדים את סניפי הבנק, ובתגובה כתבה אשר טופילסקי ליו"ר הוועד: "אל לכם להשתמש בלקוחותינו כבני ערובה וכקלפי מיקוח לצורך כפיית עמדותיכם".

הכתבה מופיעה בגיליון יולי של מגזין פורבס ישראל

לרכישת הגיליון חייגו 077-4304645

לרכישת מנוי למגזין פורבס ישראל

לכל העדכונים, הכתבות והדירוגים: עשו לנו לייק בפייסבוק

אשר טופילסקי המשיכה לבצע גם השנה שינויים ארגוניים בבנק, והחליטה על צמצום כמה חטיבות נוספות. כדי להתמודד בין השאר עם המעבר לעולם הדיגיטלי, החליט לאחרונה הבנק על הקמת אגף דיגיטל. דיסקונט גם רכש קרקע במתחם העסקים החדש של ראשון לציון תמורת 105.5 מיליון שקל, שאליו יעביר את מטה הבנק ויחידות שונות של דיסקונט, מרכנתיל, וכאל. השנה גם מכר דיסקונט את חברת הבת בשוויץ עבור 11 מיליון דולר, כחלק מהרצון לרכז את הפעילות הבינלאומית שלו בארה"ב.

האתגר הגדול ביותר: שיפור יחס היעילות. אשר טופילסקי | צילום: יח"צ

פעולותיה של אשר טופילסקי הצליחו, כאשר ב־2015 הרווח הנקי זינק ב־48.5% לכדי 750 מיליון שקל. יחד עם זאת, ברבעון הראשון של השנה הרווח ירד ב־29% ל־179 מיליון שקל, בעיקר בשל ירידה במס החברות. יחס היעילות עמד על 77%, שיפור מיחס של 78.7% ב־2015.

לצד אלו, בתחילת השנה עלה הבנק לכותרות כחשוד במעורבות בפרשת העלמת הכנסות בהיקף של 100 מיליון דולר באוסטרליה, ובסוף אפריל בית המשפט במדינה ביקש לתשאל את הנהלת דיסקונט ולאסוף מסמכים. כמו כן, בפברואר השנה מכר דיסקונט את יתרת החזקתו במניות הבינלאומי (9.28%) תמורת 416 מיליון שקל, בעקבות החלטת הרשות להגבלים עסקיים מ־2010 כי בנק בישראל לא יכול להחזיק בבעלות על בנק מתחרה.

למרות זאת, אשר טופילסקי עדיין מחזיקה באחת המשרות המובילות במשק הישראלי כמנכ"לית הבנק השלישי בגודלו, ואף הרווחיות שבהן – ב־2015 שכרה עמד על 3.4 מיליון שקל. אשר טופילסקי אף רשמה ניצחון כאשר ועדת שטרום להגברת התחרות במגזר הפיננסי החליטה לדחות את ההפרדה את כאל מדיסקונט.

הישג נוסף רשמה השנה כאשר דיסקונט היה לראשון מבין הבנקים הישראליים שהשלים עסקת ביטוח. במסגרת העסקה, שהיקפה הוא 4.1 מיליארד דולר, יבטח הבנק את תיק האשראי לערבויות לרוכשי דירות.

לדירוג המלא של הנשים המשפיעות בישראל 2016


הרשמה לניוזלטר

באותו נושא

הרשמה לניוזלטר

מעוניינים להישאר מעודכנים? הרשמו לרשימת הדיוור שלנו.

דילוג לתוכן